Mezinárodní organizace Docomomo International ocenila v rámci nejlepších rekonstrukcí moderních architektonických děl z celého světa za posledních 12 let brněnskou vilu Tugendhat. Její opravu realizovanou v letech 2010–2012 odborníci označili za „mimořádně provedenou“.  Památka získala ocenění i v kategorii Open House.

Léto končí a s ním odchází i poslední teplé dny. Zajistit si v nadcházející chladnější polovině roku v našich příbytcích teplo rodinného krbu, by mělo být prioritou. Jak je to s topnou sezónou a nač zaměřit pozornost při kontrole topné soustavy?

To, že Dominikánské náměstí čekají změny v podobě nového vodního prvku, není v Brně žádnou novinkou. Jeho vzhled i výběr se v jihomoravské metropoli řeší dlouhodobě. Své vítěze již má architektonicko-výtvarná soutěž, ze které vzejde finální podoba okrasy někdejšího Rybího trhu. Vítězný vodní prvek však budí u mnoha Brňanů rozpaky.

Mendlovo náměstí se brzy promění. Rekonstrukce se dotkne veřejného prostranství významného brněnského dopravního uzlu a přinést by prostoru měla především vyšší komfort. Společnost PK OSSENDORF požádala v zastoupení města Brna o vyjádření k dokumentaci pro společné územní a stavební řízení na první fázi úpravy.

Instalace povinná nejdříve od příštího roku a od roku 2027 pak jejich výhradní používání. O čem je řeč? O dálkově odečitatelných měřidlech. Nové měřiče tepla a chladu, vodoměry na teplou vodu či indikátory na radiátorech umožní český domácnostem například mnohem častěji dostávat informace o své spotřebě.

Komplex Centropolis. Takový název ponese nový polyfunkční objekt, který nabídne bytové jednotky, obchody i kanceláře. Vyroste na Nových Sadech.

Vedení jihomoravské metropole se rozhodlo zpeněžit svůj majetek formou veřejné dražby. Prodat chce pozemky a dva na nich stojící bytové domy na ulici Milady Horákové v centru města. Oba dva jsou neobydlené, jeden z nich je památkové chráněný.

Rekordní měsíc. Takový byl letošní červenec, ve kterém se vyšplhala průměrná úroková sazba u hypotéky na dosud nejvyšší hodnotu od začátku roku, a to na 2,34 %. Vyplývá to z údajů Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů. Podle něj tak zájem Čechů o hypotéky neslábne ani v průběhu prázdninových měsíců. Jaký bude další vývoj?

Větší počet zahrádek v jihomoravské metropoli. To je cíl Memoranda o spolupráci v oblasti podpory zahrádkářské činnosti pro veřejnost, které město uzavírá s Územním sdružením Českého zahrádkářského svazu Brno. Nové plochy určené zahrádkářům by měly být vymezeny například v Tuřanech.

Stavebním spořitelnám se letos daří. Jen do konce července u nich klienti čerpali úvěry za téměř 65 miliard korun. Bez jednoho procenta se tak již nyní bankovním domům podařilo dosáhnout stejného objemu úvěrů, jako za celý loňský rok. Reálná úroková sazba je vzhledem k inflaci záporná, investice do nemovitosti nebo její zhodnocení rekonstrukcí se tedy stále vyplatí.

Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu rostou a českým domácnostem tak hrozí, že budou v případě energií muset sáhnout hlouběji do svých kapes. Někteří dodavatelé totiž již zdražují, jiní zvyšování cen avizují. Chcete-li ušetřit, můžete upravit smlouvu u svého stávajícího dodavatele, popřípadě uzavřít nový dokument s dodavatelem jiným. Čemu věnovat pozornost?

Stavba, za kterou by se nemusel stydět například ani vídeňský Prater, poutá v brněnských Černých Polích pozornost kolemjdoucích a je místní oblíbenou atrakcí. Ten, kdo by uvnitř čekal strašidelnou jízdu vláčkem jako na Matějské pouti, se ale hodně plete. Jde totiž o dílo surrealisty a sochaře Lubo Kristka.

Jaká je situace na tuzemském realitní trhu? Prudce rostou ceny nemovitostí a zároveň s nimi se zvyšuje i zájem Čechů o hypotéky. Stabilitu realitního trhu řeší Česká národní banka, který chystá v dohledné době další regulace. V jejich důsledku bude podle odborníků pořízení vlastního bydlení pro stále více rodin nedostupné. Zvyšovat se navíc bude i nájemné, v Brně až o 10 %.

Navazuje na historické centrum města a je zároveň součástí ochranného pásma městské památkové rezervace. S výstavbou nové chytré čtvrti Špitálka by se mělo začít po roce 2023. Nyní město Brno postoupilo v přípravě o další kroky vpřed.

Chystáte se na delší dovolenou nebo jen pravidelně opouštíte svůj domov na prodloužené víkendy? Pak je určitě namístě sebekriticky zhodnotit, zda necháváte své obydlí dostatečně zabezpečené před nevítanou návštěvou. Jak podle odborníků eliminovat riziko vloupání?

V současné době má rekreační areál Autokemp Obora své nejlepší časy za sebou. To se však změní a místo ovládne stavební ruch. K záměru kompletní revitalizace se již vyjádřilo i město Brno. Co se bude při ulici Rakovecká dít?

V loňském roce atakovaly úrokové sazby hypoték historická minima a možnost investovat do vlastního bydlení se stala lákadlem pro mnoho Čechů, objem poskytnutých hypoték přesáhl rekordních 250 miliard korun. Situace se však mění. Letošní rok se nese ve znamení růstu úrokových sazeb a podle odborníků se tak Česká republika v dohledné době zřejmě zařadí mezi deset zemí EU s nejdražšími hypotékami. Které to jsou?

Do komínské lokality vymezené ulicemi Pastviny, Houškova a Uhlířova se budou moci v budoucnu stěhovat noví obyvatelé. Soukromý investor tu plánuje vystavět více než 25 rodinných domů.

To, že jsou Češi národ chalupářů, není žádnou novinkou. V posledních letech ale obliba pořizování rekreačních nemovitostí neustále roste a celospolečenská situace spojená s pandemií tento trend jen posílila. Potvrdily to i výsledky výzkumu společnosti NMS Market Research zpracovaného pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Řádění tornáda a bouřek na jižní Moravě znamenalo nejen neštěstí a značné ztráty, ale také změnu v myšlení mnoha Čechů. Alespoň co se v případě pojištění domácnosti týče. Velké procento obyvatel však stále na ochranu svého majetku zapomíná.

Na podzim loňského roku byly bytové domy na Vojtově ulici dokončeny a zkolaudovány. Nyní soutěží o Zvláštní cenu Opera Civitatem ministryně pro místní rozvoj za architektonicky či urbanisticky nejkvalitnější soubory staveb vybudované za uplynulých 30 let ve městech ku prospěchu jejich občanů a návštěvníků.

Zrychlení povolování výstavby, převedení stavebních úřadů pod stát a jejich nová soustava či zajištění konkurenceschopnosti České republiky vůči okolním státům. To by měl přinést nový stavební zákon, jenž bude po podpisu prezidenta postupně nabývat účinnost. Plně bude platit od 1. července 2023.

Bydlet ve vlastním je snem mnoha Čechů. Kupříkladu ve věkové kategorii do 30 let dům či byt touží vlastnit až 70 %. Nový majitelé však musí sahat stále hlouběji do svých peněženek. Podle aktuálních dat Eurostatu totiž nemovitosti v České republice v prvním čtvrtletí meziročně zdražily o 11,9 %.

Toxiny a nečistoty zamořují často naše tělesné schránky a stejně tak i naše domovy. Kvalitu vzduchu a vnitřního prostředí v jednotlivých místnostech ovlivňuje mnoho faktorů, základní pomoc, jak se se škodlivými látkami jednou pro vždy vypořádat, je však překvapivě jednoduchá. A mnohem snazší než v případě našich těl. Jaká? Zachrání nás pokojové rostliny.

Milovníci teplého počasí a slunečních paprsků se mohou radovat. Léto je v plném proudu. Zmíněné roční období sebou však, především v rozehřátých velkoměstech a jeho ulicích, přináší i další fenomén. Rozpálené byty, bezesné noci, vedro a únavu. Jak se vyhnout přehřátí v bytě? Možností je několik, přičemž klimatizace hned není nutností.

Tuřanské náměstí ovládne stavební ruch. Vyroste tu totiž polyfunkční dům se zdravotním střediskem. Budova zaujme místo bývalé pekárny a pošty. Předpokládané náklady se vyšplhají na 82 milionů korun.

Přísnější legislativa týkající se spotřeby energie se od začátku příštího roku dotkne i trhu s nemovitostmi. Zásadní změna se bude týkat realizace novostaveb. Zatímco dosud mohly rodinné domy spotřebovat až 160 kWh/mprimární neobnovitelné energie za rok, od roku 2022 to bude i méně než polovina.

Za letošní první tří měsíce prodeje stejné jako dříve za půl roku. Přestože ceny bytů a domů v České republice stále rostou, zájem o jejich koupi neklesá. V kurzu jsou nyní i luxusní nemovitosti, jejichž cena výrazně převyšuje 20 milionů korun. Jedním z důvodů je i to, že investoři chtějí po době nejistoty chytře uložit své peníze.

Staré kotle na tuhá paliva, jež nesplňují žádnou nebo jen první či druhou emisní třídu, musí do konce září příštího roku zmizet z českých domácností. Jejich provoz bude dle zákona o ochraně ovzduší zakázán. Nyní je proto ideální čas zamyslet se nad tím, jakým jiným zdrojem vytápění je nahradit. Proč?

Všední a zašedlé fasády domů v Brně nahrazují umělecká díla. Ti, kdo se vydají do ulic v okolí brněnského Cejlu, se díky projektu Martina Reinera ocitnou v Městské galerii. Ke stávajícím čtyřem takzvaným muralům se přidá další, tentokrát Jean a Pierre od Petra Maliny.