Celkem 4,4 miliardy korun utratili lidé v roce 2020 za nové bydlení v jihomoravské metropoli, což je o třetinu více než v roce 2019. Zájemci si přitom za metr čtvereční museli připlatit o téměř 10 procent více, tedy v průměru 81 300 korun. Jak vyplývá z analýzy společnosti Trikaya, v nabídce zůstává celkem 505 volných bytů v novostavbách, přičemž nejpoptávanější dispozice 2kk o rozloze 55 metrů čtverečních vyjde v průměru na 5,35 milionu korun.

 

Přestože prognózy odborníků na počátku pandemie během letošního jara předpovídaly, že lidé budou spíše spořit a v důsledku nezájmu o nemovitosti budou ceny klesat, je poptávka po bydlení stále vysoká. Jaké jsou plány na vznik nových bytů v Brně?

Zatímco ceny bytů v hlavním městě zastavily svůj růst a bytové jednotky zde mírně zlevňují, částky, které musí lidé investovat do pořízení nemovitostí v regionech, se stále zvyšují. Obdobná je situace i na trhu s pronájmy. Vyplývá to z údajů Monitoru přímého prodeje a pronájmu nemovitostí, které vychází z dat realitní služby Bezrealitky.

Přes šest set metrů dlouhá promenáda pro pěší i cyklisty, která povede z centra Brna až ke Svratce. Takové jsou plány na proměnu historického železničního viaduktu z 19. století. Ten leží už přes sto let zasypaný kamením pod železničním valem. S jeho odhalením město počítá v souvislosti se stavbou nové jižní čtvrti Trnitá a přesunem stávajícího hlavního nádraží. V jakém stavu se stavba nachází a zda se ji podaří zachránit, na to má nyní pomoci odpovědět hloubkové měření pomocí georadaru.

Průměrná cena za metr čtvereční volného bytu v brněnské novostavbě stoupla za poslední čtyři roky o 48 procent. Dosahuje částky 88 tisíc korun, což je o necelých třicet tisíc méně než v hlavním městě. Nových projektů, které by ceny bytů stahovaly níž, přibývá pomalu, a to jen v některých městských částech.

Nadějné vyhlídky, tak zněl název kreativního úkolu, v rámci něhož osm studentů z Fakulty architektury VUT navrhovalo venkovní altán pro Masarykův onkologický ústav v Brně. Vítězem se nakonec stal projekt Magdaleny Buzové. Vedení onkologického ústavu by rádo studentský návrh v příštím roce zrealizovalo, plánují také spolupráci na návrhu centra prevence.

Zeleň, zahrádky, cyklostezky, výšky budov, nová výstavba – to jsou horká témata, která nejvíc rezonovala projednáváním návrhu nového Územního plánu města Brna. Od 8. října do 27. listopadu se mohou lidé s těmito tématy seznámit na výstavě v brněnském Urban centru u Staré radnice.

Tisíce bytů by mohly v jihomoravské metropoli vzniknout díky změnám územního plánu. Chystané projekty nejen uleví poptávce, která výrazně převyšuje nabídku, ale zastavit by mohly i růst cen. Jaká je situace na realitním trhu v Brně?

Ti, kdo se před dvěma lety přihlásili do projektu městského družstevního bydlení, již vědí, kde se budou jejich nové adresy nacházet. Brněnští radní v červnu zrevidovali původní záměry a přidali nové lokality, ve kterých družstevní byty vzniknou. Kam se bude zhruba 500 žadatelů stěhovat?

Kavárna přímo v parku na Moravském náměstí, nová kašna na Dominikánském náměstí nebo socha Gregora Johanna Mendela na náměstí nesoucí jeho jméno? Ani jeden z těchto prvků zatím Brňané na zmíněných frekventovaných místech svého města nenajdou. To se však má brzy změnit.
 

Říká se, že pokrok je nevyhnutelný.V poslední dekádě se v Brně, ale i Jihomoravském kraji celkově, projevil v mnoha směrech. Jedním z nich jsou i změny na realitním trhu, především pak růst cen.

Prosluněné dny, stále příjemnější klima a zeleň probouzející se k životu. Příroda dává tušit, že jaro je tady. Stejně jako jsme svou pozornost věnovali přípravě zahrady na zimní spánek, je nyní čas zaměřit se na příchod hlavní sezóny. Kromě trávníků, stromů, keřů a záhonů trvalek si ale náš čas zaslouží i důsledná příprava celkového zázemí a nářadí. 

Je důležité, aby byla kuchyň pohodlná. To je tvrzení, které obsahuje vše, co má kuchyň mít, aby byl prostor pro vaření nejen moderní, ale i z hlediska prostoru vyhovoval svým uživatelům. Pokud patří vaření k vašim koníčkům nebo zkrátka považujete čas strávený v této části domova za každodenní stereotyp, dobře naplánovanou kuchyň oceníte vždy. 

Plánujete v jihomoravské metropoli rozjet podnikání nebo jen hledáte nové prostory pro svou firmu a kolegy? Jaká je nabídka a jak je na tom v Brně aktuálně odvětví realitního trhu s kancelářemi? 

Brno bývá právem označováno za perlu na mapě funkcionalismu. A to nejen v rámci České republiky. Jako metropoli tohoto stylu jej označili v roce 2012 například i uznávané New York Times. Jedna z památek, Fuchsova vila, by mohla v budoucnu vlivem plánované přestavby změnit svůj vzhled

Jak bude vypadat plánovaná zástavba na Žlutém kopci na Starém Brně? To rozkryje lidem urbanisticko-architektonická soutěž, kterou vyhlásila městská část Brno-střed na konci loňského září. Koncem února vyhodnotila odborná porota její vítěze. 

Kořeny brněnské divadelní scény sahají až do roku 1767. To se v Brně odehrálo první profesionální divadelní představení. První kamenná budova však byla postavena až v roce 1882. Jednalo se o Mahenovo divadlo, v té době Německé městské divadlo, které uvádělo hry pouze v německém jazyce. A co historie ostatních divadelních budov? Redakce Centrum news se jim podívala pod pokličku. 

Na jedné straně touha po vlastním bydlení, na straně druhé rodinný rozpočet a finanční možnosti. Rovnici ještě doplňuje aktuální stav realitního trhu, který není pro zájemce o pořízení vlastního bydlení, ve srovnání s předchozími lety, nijak příznivý.

Do 22 nových bytů by se do konce příštího roku mohli nastěhovat noví obyvatelé. Další z neobydlených a chátrajících domů v bezprostřední blízkosti brněnského středu města se totiž dočká rekonstrukce. Radní již vybrali zhotovitele stavby a naplánovaný je i harmonogram prací. Ty vyjdou na necelých 48 milionů korun bez DPH, část nákladů pokryje dotace z IROP ve výši 12 milionů korun.

Na žebříčku oblíbenosti se u Čechů stále na zlaté příčce drží byty s dispozicí 2+kk, které jsou zároveň i těmi nejprodávanějšími. Díky stavu realitního trhu je však vysoký zájem i o luxusní nemovitosti. Na rozdíl od trendu, který lze vysledovat v zahraničí. Současné nároky jsou však naprosto odlišné od těch, které bodovaly v devadesátých letech, a tehdejší podnikatelské baroko je pasé.

Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.

Designový prvek, který zajistí nejen bezpečí, ale i úsporu? Řeč je o kvalitní stínící technice. Ta totiž patří k moderním částem vybavení našich domácností, který nejen doplňuje interiér, ale je především funkční.

Přemýšlíte nad tím, jak ideálně zhodnotit svoje finance? Jednou z možností je pořídit si nemovitost a tu pak dále pronajímat.

Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory. Na vlastníky takových bytů však kromě výběru vhodných nájemníků čekají i další povinnosti a nástrahy. Kupříkladu situace, kdy se splete ve volbě, a obyvatelé jeho nemovitosti neplatí nájemné včas, popřípadě i několik po sobě jdoucích měsíců. Jak se zachovat?

Kvalitu a komfort našeho bydlení ovlivňuje mnoho faktorů. Vzhled interiéru, vnitřní vybavení, využití dostupného prostoru i dostatek světla. A v neposlední řadě i pečlivě vybraná lokalita. To vše má značný dopad na to, jak se budeme v našem novém příbytku cítit.

Toužíte po novém bydlení a poohlížíte se po menších bytech ideálně s dispozicí 1+kk? Sháníte malý byt k investici? V jihomoravské metropoli vám hledání ztíží vysoká poptávka po obdobných jednotkách a nízká dostupnost garsonek volných k prodeji.

Město přichází o své historické budovy. A o jednu další s největší pravděpodobností přijde. Developerská firma chce zbourat neorenesanční stavbu na Lidické ulici v Brně, která v minulosti sloužila například rodině Tugendhatovým, jejichž nejznámější vilou se město chlubí dodnes.

Cenový růst nemovitostí pokračuje i ve třetím čtvrtletí roku 2019, znatelně ale zpomaluje. Spolu s růstem cen za nový byt ale rostou i brněnské nájmy, což motivuje k nákupu nemovitostí v novostavbách především investory. Jak vyplývá z analýzy společnosti Trikaya, vyplatí se jim zejména nákup malých bytů, které v přepočtu na metr pronajmou za nejvíce peněz. V nabídce tak zůstávají velké, dražší byty, na které ale mladé rodiny často nedosáhnou, a stěhují se proto za hranice města.

Vznik dalších sociálních a startovacích bytů plánuje město Brno. Nové sousedy by tak měli dostat obyvatelé hned dvou brněnských lokalit. Ve svých plánech nezapomíná radnice ani na nejstarší generaci. Pro seniory by měla přibýt nová lůžka v domě Holásecká a vznikla i speciální skupina, která bude pro tento účel vytipovávat lokality.