S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

Neobývaný dům v ulici Křenová 47 projde rekonstrukcí. Kromě nutných oprav se objekt zvýší o dvě patra. Hotovo by tu mělo být na přelomu let 2022 a 2023.

Vlivem pandemie výrazně vzrostl zájem o koupi rekreačních objektů, na paty jim však nově šlape i další segment na realitním trhu. Bytové jednotky s předzahrádkou či velkou terasou.

Ve třetím měsíci roku úrokové sazby hypoték mírně vzrostly na 2 %. I přes očekávaný trend pozvolného zvyšování zájem Čechů o půjčky na bydlení neupadá. Prodlužují se také doby zpracování hypotečních úvěrů.

Již v létě se budou moci osamělí rodiče a jejich nezaopatřené děti stěhovat do nové kategorie obecních bytů. Prvních dvanáct bytů se statusem pro samoživitele již vybrali brněnští radní. Předpokládaný termín otevření výběrového řízení je v červnu.

V posledních letech se Brno zaměřilo na přeměnu brownfieldů v místa, do kterých se opět vrací život. Průzkumy a komplexní zhodnocení nyní čeká i území bývalého Dřevopodniku při ulici Rumiště. Město zde totiž plánuje novou výstavbu.

Přestože jsou letní horké měsíce daleko před námi, je nyní ten ideální čas zamyslet se nad tím, jak na ně byt v panelovém domě připravit. Řešení je snadné. Pomoci může balkon či lodžie.

Vila významného brněnského stavitele Josefa Arnolda je od roku 2010 kulturní památkou a o dva roky později se dostala také na seznam nejohroženějších kulturních nemovitých památek. Aktuálně je v havarijním stavu, brzy by se do ní však měl vrátit život. Brno na její záchranu dostane téměř 40 milionů korun. Novinky čekají i její zahradu.

Od konce 19. století patřil brněnský Cejl k pekařským chloubám metropole. Soukromý developer sem nyní plánuje opět vrátit čilí ruch a život. Ten však nebude spojen s vůní chleba, ale s příchodem nových obyvatel. Místní tradici připomene název objektu, Rezidence Pekárenský dvůr.

Hledáte pronájem? Ať už jste se rozhodli využít služeb profesionální realitní kanceláře, plánujete se poptat po známých nebo prohlížíte inzeráty na vlastní pěst, vždy mějte na paměti jednu věc. Nepodceňujte obsah nájemní smlouvy či sepsání protokolu o předání bytu. Předejdete tak nemalým komplikacím.

Jen těžko bychom hledali Brňana, který sem nikdy nezavítal. Lužánky, původně Augarten, jsou nejvýznamnějším městským parkem jihomoravské metropole. Přívlastků začínajících předponou nej se však k nim váže mnohem více. Co jste o Lužánkách nevěděli?

Události, které přinesl rok 2020, se promítly do mnoha oblastí našich životů včetně toho, kolik času trávíme v našich domovech. S tím v mnoha domácnostech souvisí i touha zvelebovat kvalitu bydlení a řešit jeho nevyhovující prvky. Zmodernizovat základní součást každého domu či bytu je při tom snadné. Oč jde? Přece o radiátory.

V jihomoravské metropoli stále panuje vysoká poptávka po pořízení vlastního bydlení. Novinkou na zdejším trhu s nemovitostmi by mohl být projekt Augarten. Nabídnout by měl byty i komerční prostor. Město však požaduje některé úpravy.

Brňany čeká v následujících letech několik novinek. Dva brownfieldy, areál bývalé Zbrojovky a motorárnu Zetoru, nahradí nová městská čtvrť. Staví se i v proluce v Bratislavské ulici. Zde vyroste sedmipodlažní bytový dům.

Novou sociální službu chráněného bydlené pro občany s tělesným a kombinovaným postiženým zavádí v jihomoravské metropoli Liga vozíčkářů. Ta u města poptávala bezbariérové byty pro vybudování chráněného bydlení. Počátkem března brněnští radní žádost organizace podpořili a nyní vybírají konkrétní vhodné byty. Celkem jich bude sedm.

Přáním každého z nás je cítit se ve svém domově příjemně, mít v něm pocit bezpečí a ideální klima k odpočinku. Myslet bychom proto měli nejen na vybavení interiérů odpovídající našemu vkusu, ale bezesporu i na kvalitní stínící techniku. Nejenže se může stát zajímavým designovým prvkem a naši domácnost příjemně oživit, ale zároveň plní mnoho funkcí, ochranou počínaje a úsporou energií konče.

Plánujete koupi pozemku, ale nejste si jistí, jak se v dostupných inzerátech zorientovat a rozhodnout se pro ten ideální? Nechcete se při výběru napálit nebo vás jen zajímá, jaké faktory ovlivňují ceny pozemků? Poradíme vám.

První klienti mohli profesionální služby realitní kanceláře Real Spektrum využít v roce 1991, kdy byla společnost založena v Brně. Od té doby síť poboček a obchodních míst pokryla celou Českou republiku a společnost se zařadila k největším tuzemským realitním kancelářím. Stejně jako při svém vzniku přitom Real Spektrum stále staví do středu svého zájmu zákazníka, jeho komfort, ochranu a bezpečí při obchodování s nemovitostmi a důraz klade na špičkovou kvalitu a profesionalitu poskytovaných služeb.

Bude moderní, živá a Brňanům nabídne stovky nových bytů. Novou čtvrť Trnitá představí právě vznikající model, který připravuje Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s 3D studiem FAVU VUT v Brně. Využije jej i odborná porota mezinárodní soutěže na podobu nového hlavního nádraží.

Přestože se život v České republice vlivem pandemické situace částečně zastavil, hypoteční trh i nadále láme rekordy. Ve druhém měsíci roku průměrná hypotéka poprvé překonala třímilionovou hranici a rekordně nízké byly i hodnoty úrokových sazeb. Situace se ale bude podle odborníků měnit.

Někdejší Rybí trh má obdélníkový půdorys, svažuje se od západu k východu a jeho dominantou je kostel svatého Michaela archanděla. O jakém brněnském náměstí je řeč? Přece o Dominikánském. A jak se zdá, Brňané o něm dozajista ještě uslyší. Alespoň co se architektonických soutěží o umístění zdejších vodních prvků týče.

Brno získalo dotaci od Ministerstva kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2021 ve výši 2,3 milionu korun. Finance poputují na obnovu fasády divadla na Malinovského náměstí. Celkové náklady přesáhnou 5 milionů korun.

Předposlední březnovou středu schválila poslanecká sněmovna novelu zákona o České národní bance (ČNB) a rozšířila tak spektrum měnověpolitických obchodů prováděných centrální bankou. Ta má nově rovněž pravomoc stanovit právně závaznou formou makroobezřetnostní limity v oblasti hypotečních úvěrů. O tuto změnu zákona usilovala ČNB od roku 2016.

Dlouhodobá omezení způsobená koronavirovou infekcí se výrazně promítla i do stavu českého stavebnictví. To i v prvním měsíci letošního roku pokračovalo v propadu, který odstartoval již v loňském roce. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Můj dům, můj hrad, říká se. Každý vlastník nemovitosti by měl kromě vysněného vybavení interiérů a péče o svůj příbytek být obezřetný, a myslet i na nástrahy, které jsou s vlastnictvím domu spojené. Kromě hrozby devastujícího požáru, vnitřních závad či nevítané návštěvy zlodějů, je potřeba mít na mysli ještě jednu věc. Nevyzpytatelné přírodní živly.

Přestože astronomické jaro začalo předposlední březnovou sobotu, aktuální venkovní teploty tomu příliš neodpovídají a konec topné sezóny je zatím v nedohlednu. Než se chopíte hlavice u radiátoru, otočíte s ní k nejvyšším hodnotám a pustíte topení naplno, ujasněte si, jak nejvýhodněji a zároveň i nejzdravěji zajistit v místnostech vhodné a příjemné klima.

Pořídili jste si nové bydlení? Rozhodli jste se již v procesu výběru vašeho nového domova využít služeb odborníka, který vám pomůže nemovitost nejen najít, ale i odhalit veškeré nástrahy s její koupí spojené? I přesto, že jste hned od počátku postupovali obezřetně, může se stát, že po čase zjistíte ve své nové domácnosti závažné závady, o kterých jste neměli ani tušení. Jak dál postupovat a lze je reklamovat? A kdo jejich odstranění hradí?