Parkovací dům na Šumavské zatím roste do hloubky

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Pět metrů hluboká, 65 na 40 metrů velká díra v zemi, kterou vidí lidé mezi Šumavskou a Veveří na místě někdejšího rozbitého parkoviště, dá základ novému čtyřpatrovému domu. Zčásti nabídne kancelářské prostory, přestěhuje se do něj například pracoviště zabývající se parkovacími oprávněními (dosud sídlící na Zvonařce). Mezi veřejností je ale očekáván hlavně jako park and ride. Vyřeší se tak nedostatek parkovacích míst v okolí zvláště pro řidiče přijíždějící od Svitav po Hradecké, kterým dovolí pohodlně přestoupit z individuální na hromadnou dopravu díky dostupným zastávkám na Veveří i na Kounicově. 

Lidé by areál mohli začít využívat zhruba v polovině příštího roku. Uvnitř parkovacího domu bude stání pro víc než čtyři sta aut. Přes čtyřicet míst na střeše bude určeno pro vozidla na LPG/CNG. Dalších zhruba dvě stě stání poskytne venkovní plocha, která bude fungovat v režimu rezidentního parkování, zóny B (tedy regulace 24 hodin ve všední dny, první hodina zdarma, každá další za 30 Kč). Celkem se v projektu počítá s 623 parkovacími stáními. V místě zaparkují a dobijí energii i vlastníci elektromobilů. Součástí projektu je i trafostanice, která dovolí případné navyšování počtu dobíjecích stanic. Asfaltovou plochu doplní i tráva a stromy, v jednom rohu také menší fontána, což bude mít příznivý vliv na okolní mikroklima.

Na projektu spolupracuje město se svou společností BKOM. Celkové náklady dosahují bezmála 300 milionů korun.

Zdroj: MMB

 

redaktor

9643

reklama

Nejnovější články

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice. Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky a společnost Schlieger, jeden z historicky prvních členů CAFT, druhý bod desatera věnovaný právě výběru dodavatele dále rozvádí. Níže je pět kritérií, které jsou doporučeny při výběru dodavatele zohlednit.

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

reklama