Na královopolském nádraží vyroste nová hala a zmodernizuje se kolejiště

Zásadní proměna čeká druhé nejvytíženější nádraží v Brně. Železniční stanice Královo Pole projde masivní rekonstrukcí, která přinese komfortnější cestování díky nové hale i přestavěnému kolejišti. Všechna nástupiště budou bezbariérová a nynější podchod se prodlouží až na ulici Myslínovu. Hotovo má být zhruba za dva roky.

Výraznou změnu představuje nová, dvoupatrová budova nádraží. Půjde o prosklený objekt, v němž cestující najdou pokladny, obchody či toalety. Chybět nebudou ani eskalátory vedoucí do vyvýšené části s lavičkami a dalším komerčním prostorem. Současná hala se začne bourat příští rok v červenci, a jakmile se rozestaví nová, zprovozní se provizorní čekárna u prvního nástupiště s kapacitou 250 lidí.

Dále se přestaví kolejiště v celé stanici, čímž se navýší možnosti k odstavování souprav dálkových vlaků. Navíc se zlepší podmínky pro nákladní dopravu, protože se prodlouží vybrané koleje. Zároveň vzniknou nová nástupiště s moderním zastřešením i bezbariérovým přístupem. Aktuální nádražní podchod se pak protáhne až do přilehlé Myslínovy ulice. Cestujícím pomůže také nový informační systém, jenž usnadní přepravu v Králově Poli i v nejbližších zastávkách Brno-Lesná, Brno-Řečkovice a Česká.

Kromě rekonstrukce královopolské stanice se bude pracovat také na první koleji od Maloměřic po Kuřim. Nainstaluje se nové zabezpečovací zařízení a opraví se mosty či silniční nadjezd. Doprava tak bude plynulejší a bezpečnější. Vlaky budou moci nádražím projíždět rychlostí až 120 kilometrů v hodině.

Provoz se částečně omezí od března příštího roku do listopadu 2025. Projeví se to především v regionální dopravě, jelikož se prodlouží intervaly těchto spojů z dnešních 15 minut na 30. Úpravy budou dohromady stát 2,9 miliardy korun a zhotoví je společnosti OHLA ŽS, Subterra, FIRESTA-Fišer a TRAMO RAIL.

 

redaktor

10577

reklama

Nejnovější články

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku. V novém roce odborníci očekávají zlevnění úvěrů, růst poptávky i mírný růst cen, a to jak u starších, tak nových bytů. Údaje vyplývají z pravidelné analýzy brněnského trhu novostaveb, kterou připravuje společnost IMPERA styl.

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

reklama