V Brně vzniknou nové čtvrti i luxusní dům

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

Jihomoravské metropoli chybí byty a na jejich výstavbě je třeba zapracovat. Na tom se na odborné konferenci Moravian Real Estate Date 2023 shodli zástupci veřejné správy a soukromého sektoru. Situaci by měl pomoci nový územní plán, který však vstoupí v platnost nejdříve v roce 2025, a také úrokové sazby, které by měly začít postupně klesat, potřebná je však i spolupráce obou zmíněných stran.

„Velké město není dobrý stavitel a je vyloženě špatný developer. Smyslem dialogu mezi privátním sektorem a městem v Brně by měly být nové nápady, jak mohou tyto dva sektory spolupracovat a jak zajistit co největší dostupnost bydlení,“ sdělil Dalibor Lamka ze společnosti Trikaya. Jedním z návrhů je například to, že Brno poskytne pozemek developerovi a každý pátý postavený byt bude města.

I přes současnou krizi však čekají brněnský realitní trh novinky. Jednou z nich je posun v projektu nazvaném Čtvrť pod Hády. Ten vznikne v lokalitě Maloměřic a Obřan místo továrny Ergon. „Po více než deseti letech příprav se brownfield v místě nikdy nevyužité továrny konečně začne měnit v moderní, udržitelnou čtvrť s více než tisíci byty a občanskou vybaveností. Úvodní etapu výstavby, pro kterou máme čerstvě vydané stavební povolení, plánujeme zahájit spolu s prodejem prvních jednotek letos po létě,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Trikaya Dalibor Lamka.

Během letošního podzimu by se mělo podle plánů developera Domoplan začít stavět i na rohu ulic Žižkova a Rybkova v těsné blízkosti Kraví Hory. Garáže tu nahradí luxusní a energeticky soběstačná trojice prémiových bytových domů, mezi kterými vznikne pro nové obyvatele i klidný komunitní dvůr propojený s okolím.

V Rezidenci Žižkova mohou již nyní zájemci vybírat z bytových jednotek o dispozicích 1+kk až 5+kk, z nichž bude každá opatřena balkonem nebo terasou. Hlavním jmenovatelem novostavby je luxus, prémiové bydlení a důraz na udržitelnost. Náklady výstavby přesáhnou půl miliardy korun.

Obří investici přesahující 10 miliard korun si vyžádá i vznik nové moderní čtvrti, takzvaného Jižního centra, v samotném srdci města. Projekt Trio Brno mezi ulicemi Trnitá a Opuštěná, za kterým stojí společnost J&T Real Estate, již získal územní rozhodnutí a aktuálně čeká na stavební povolení. Výstavbu první etapy plánuje investor zahájit v příštím roce. Ve třech městských blocích tu má vyrůst 28 budov, které nabídnou byty, kanceláře i obchody. Podle odhadů by v nové lokalitě mělo žít a najít pracovní uplatnění zhruba 7 tisíc lidí.

Lenka Gregorová

9290

reklama

Nejnovější články

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice. Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky a společnost Schlieger, jeden z historicky prvních členů CAFT, druhý bod desatera věnovaný právě výběru dodavatele dále rozvádí. Níže je pět kritérií, které jsou doporučeny při výběru dodavatele zohlednit.

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

reklama