Neobývaný dům v ulici Křenová 47 projde rekonstrukcí. Kromě nutných oprav se objekt zvýší o dvě patra. Hotovo by tu mělo být na přelomu let 2022 a 2023.

V posledních letech se Brno zaměřilo na přeměnu brownfieldů v místa, do kterých se opět vrací život. Průzkumy a komplexní zhodnocení nyní čeká i území bývalého Dřevopodniku při ulici Rumiště. Město zde totiž plánuje novou výstavbu.

Od konce 19. století patřil brněnský Cejl k pekařským chloubám metropole. Soukromý developer sem nyní plánuje opět vrátit čilí ruch a život. Ten však nebude spojen s vůní chleba, ale s příchodem nových obyvatel. Místní tradici připomene název objektu, Rezidence Pekárenský dvůr.

V jihomoravské metropoli stále panuje vysoká poptávka po pořízení vlastního bydlení. Novinkou na zdejším trhu s nemovitostmi by mohl být projekt Augarten. Nabídnout by měl byty i komerční prostor. Město však požaduje některé úpravy.

Brňany čeká v následujících letech několik novinek. Dva brownfieldy, areál bývalé Zbrojovky a motorárnu Zetoru, nahradí nová městská čtvrť. Staví se i v proluce v Bratislavské ulici. Zde vyroste sedmipodlažní bytový dům.

Novou sociální službu chráněného bydlené pro občany s tělesným a kombinovaným postiženým zavádí v jihomoravské metropoli Liga vozíčkářů. Ta u města poptávala bezbariérové byty pro vybudování chráněného bydlení. Počátkem března brněnští radní žádost organizace podpořili a nyní vybírají konkrétní vhodné byty. Celkem jich bude sedm.

Bude moderní, živá a Brňanům nabídne stovky nových bytů. Novou čtvrť Trnitá představí právě vznikající model, který připravuje Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s 3D studiem FAVU VUT v Brně. Využije jej i odborná porota mezinárodní soutěže na podobu nového hlavního nádraží.

Někdejší Rybí trh má obdélníkový půdorys, svažuje se od západu k východu a jeho dominantou je kostel svatého Michaela archanděla. O jakém brněnském náměstí je řeč? Přece o Dominikánském. A jak se zdá, Brňané o něm dozajista ještě uslyší. Alespoň co se architektonických soutěží o umístění zdejších vodních prvků týče.

V jedné z nejfrekventovanějších ulic brněnského centra vyroste polyfunkční objekt, který bude členěn na několik sekcí. Stavbu plánuje soukromý investor. Ve středu se tématem zabývala Rada města Brna.

Řada Brňanů se jen těžko orientuje v nabídce městských bytů a v možnostech, které mohou ve své situaci využít. Pomoci by jim v tom měl nový informační web a brožura. Obrátit se také mohou na Kontaktní místo pro bydlení, které ve městě funguje od loňského června.

První sdílený byt nabídlo město Brno seniorům v roce 2016. Forma bydlení se osvědčila a nabídku stávajících pěti sdílených bytů v Zámečnické ulici doplní další. Tentokrát na Moravském náměstí.

V bezprostřední blízkosti centra jihomoravské metropole ve Francouzské ulici vznikne více než 90 nových bytových jednotek. K dispozici budou Brňanům v konceptu družstevního bydlení. Město plánuje stavět i v dalších lokalitách.

Přestože prognózy odborníků na počátku pandemie během letošního jara předpovídaly, že lidé budou spíše spořit a v důsledku nezájmu o nemovitosti budou ceny klesat, je poptávka po bydlení stále vysoká. Jaké jsou plány na vznik nových bytů v Brně?

Přes šest set metrů dlouhá promenáda pro pěší i cyklisty, která povede z centra Brna až ke Svratce. Takové jsou plány na proměnu historického železničního viaduktu z 19. století. Ten leží už přes sto let zasypaný kamením pod železničním valem. S jeho odhalením město počítá v souvislosti se stavbou nové jižní čtvrti Trnitá a přesunem stávajícího hlavního nádraží. V jakém stavu se stavba nachází a zda se ji podaří zachránit, na to má nyní pomoci odpovědět hloubkové měření pomocí georadaru.

reklama

reklama