Ve Štýřicích investor chystá přístavbu obchodního centra i nový bytový dům

Nakupovat sem chodí obyvatelé z okolí, ale i ti, kdo do Brna přijíždějí ze směru od hlavního města našeho rakouského souseda. Nyní se obchodní centrum mezi ulicemi Vídeňská, Strážní a Vsetínská rozroste. V rámci přístavby plánuje soukromý investor například také stavbu bytového domu či polyfunkční budovy s 11 patry.

Ve Štýřicích by mělo nově vzniknout 1910 m² komerčních ploch, 5425 m² kanceláří a 63 bytových jednotek. V rámci chystaného projektu v místě vyrostou rovněž nové objekty. Na nároží ulic Vídeňská a Strážní plánuje developer postavit polyfunkční objekt s 11 patry, druhá, šestipodlažní, budova bude umístěná na nároží ulic Strážní a Vsetínská. Doplní je bytový dům, který by měl vzniknout na severovýchodní straně řešeného území.

Novinek se dočká také obchodní centrum, na jeho nástavbě by mělo vyrůst hřiště se zázemím. Plány v neposlední řadě počítají také s přístavbou parkovacího podlaží a veřejného prostranství, které vznikne mezi obchodním centrem a prvními dvěma zmiňovanými budovami. 

Záměr soukromého investora respektuje funkční a prostorové regulativy dotčených ploch a je tedy v souladu s koncepcí územního rozvoje města. To však po developerovi požaduje, aby s ním před vydáním územního rozhodnutí uzavřel smlouvu o spolupráci vyplývající z dokumentu Zásady pro spolupráci s investory na rozvoji veřejné infrastruktury statutárního města Brna.

Ta by měla vyřešit záruky za vybudování, budoucí vlastnictví a správu zpevněných ploch, které budou součástí veřejného prostranství, vedení veřejného osvětlení a veřejné zeleně.

„Záměr je vhodným doplněním funkce bydlení a nového veřejného prostranství včetně nových obchodních prostor a průchodů ve vnitřním městě hned vedle zastávky MHD. Podmínkou jsou i nové výsadby zeleně a zelené střechy,“ popsal radní pro územní plánování a rozvoj města Brna Filip Chvátal. 

Lenka Gregorová

4815

reklama

Nejnovější články

Developeři zažívají v současné turbulentní době náročné časy. Stavební materiály jsou těžko k sehnání, jejich cena je nejistá, a dělnické profese mnohdy nepatří k těm nejatraktivnějším. Investoři proto neví, za kolik postaví mnohdy již prodané byty. I přesto se v Brně hojně staví.

Žádný prodaný byt v samotném centru jihomoravské metropole a překvapivé přesměrování zájmu kupců do čtvrtí Staré Brno a Bystrc, kde se prodalo nejvíc nových bytů. Tak vypadalo třetí čtvrtletí letošního roku ve městě pod Špilberkem. Prodeje bytů se tu propadly na historické minimum.

V krajských městech rychle ubývají nemovitosti k pronájmu s rozlohou nad 70 m2. Problém by to mohl být zejména pro studenty, kteří je využívají ke sdílenému bydlení. Hledání vhodného pronájmu by tak neměli nechávat až na září. Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze oproti minulému roku i v řádech vyšších desítek procent. V Praze pozorují pokles o 54 %, v Brně pak o 30 %. Klesající nabídka nadále zvyšuje ceny pronájmů. Meziročně se v Česku podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za 1 m2 o takřka 11 %.

Množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji je v České republice nejvíce za posledních 8 let. Podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz se nabídka v Brně za uplynulých 8 měsíců zvýšila o 86 %, v Praze pak o 16 %. Prodávaných nemovitostí bude podle odborníků na trh realit z GarantovanyNajem.cz v následujících měsících ještě významně přibývat. 

reklama