Kvůli novostavbám v Rybářské ulici se bude přesazovat vzrostlý dub

Nedaleko řeky Svratky v ulici Rybářská se bude stavět. Podle plánů soukromého investora tu vyroste polyfunkční soubor Rybářka. Stavba si vyžádá přesazení vzrostlého dubu, který se nachází na tamní parcele.

V rámci další etapy zástavby bloku mezi ulicí Rybářská a Poříčí vyrostou nedaleko řeky Svratky novostavby dvou polyfunkčních domů. Vznikající projekt Rybářka doplní například i malé náměstí, počítá se také s osázením místa zelení.

První budova s názvem C1 naváže na uliční frontu a bude sestávat z 8 nadzemních a 1 podzemního podlaží. V budově se budou kromě technických a komerčních prostor nacházet i kanceláře, bytové jednotky a ateliéry. Celkově by se tu mělo bydlet v 31 bytech.

Polyfunkční soubor doplní budova C2, která bude rozdělena na 4 sekce A, B, C, D. Tvořit ji bude 9 nadzemních a 2 podzemní podlaží. Podle plánů vybuduje soukromý investor v objektu 68 studií a 64 bytových jednotek. Noví majitelé si budou moci vybírat z různých dispozic.

Podle města oba projekty respektují funkční a prostorové regulativy ploch a jsou v souladu s koncepcí brněnského územního rozvoje. Přesto však musí investor splnit některé požadavky vedení města pod Špilberkem. Patří k nim například podpis smlouvy o spolupráci vyplývající ze Zásad pro spolupráci s investory na rozvoji veřejné infrastruktury statutárního města Brna.

„Ve vyjádření u projektu C1 požadujeme, aby zde byl na náklady investora přesazen vzrostlý dub, který se nachází na parcele dotčené stavbou. Zároveň s investorem intenzivně jednáme o rekonstrukci a nové podobě malého náměstí před vznikající budovou, kam bude přesazen tento dub a které bude sloužit obyvatelům z okolí,“ přiblížil radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal.

Dále by stavby například neměly vyvolat nároky na dodatečné vybudování protihlukových opatření. „Rád bych rovněž zmínil, že kolem obslužné komunikace bude vysázeno nové stromořadí. Ploché střechy u obou objektů budou realizovány se vzrostlou zelení,“ doplnil radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal.

Lenka Gregorová

5079

reklama

Nejnovější články

V krajských městech rychle ubývají nemovitosti k pronájmu s rozlohou nad 70 m2. Problém by to mohl být zejména pro studenty, kteří je využívají ke sdílenému bydlení. Hledání vhodného pronájmu by tak neměli nechávat až na září. Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze oproti minulému roku i v řádech vyšších desítek procent. V Praze pozorují pokles o 54 %, v Brně pak o 30 %. Klesající nabídka nadále zvyšuje ceny pronájmů. Meziročně se v Česku podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za 1 m2 o takřka 11 %.

Množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji je v České republice nejvíce za posledních 8 let. Podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz se nabídka v Brně za uplynulých 8 měsíců zvýšila o 86 %, v Praze pak o 16 %. Prodávaných nemovitostí bude podle odborníků na trh realit z GarantovanyNajem.cz v následujících měsících ještě významně přibývat. 

Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla výrazněji, a to na 127 200 Kč. Byť se mezikvartálně jedná pouze o drobný nárůst, meziročně šly nabídkové ceny nahoru o více než 12,5 %. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, do čela se dostala čtvrť Veveří. 

Téměř padesát let se tu neodehrály žádné stavební úpravy, nyní čeká objekt, ve kterém sídlí Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala, rekonstrukce. Počátkem března schválili brněnští radní zahájením zadávacího řízení na podlimitní veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci a další služby související s rekonstrukcí budovy. Předpokládané náklady přesáhnou 65 milionů.

reklama