Kvůli novostavbám v Rybářské ulici se bude přesazovat vzrostlý dub

Nedaleko řeky Svratky v ulici Rybářská se bude stavět. Podle plánů soukromého investora tu vyroste polyfunkční soubor Rybářka. Stavba si vyžádá přesazení vzrostlého dubu, který se nachází na tamní parcele.

V rámci další etapy zástavby bloku mezi ulicí Rybářská a Poříčí vyrostou nedaleko řeky Svratky novostavby dvou polyfunkčních domů. Vznikající projekt Rybářka doplní například i malé náměstí, počítá se také s osázením místa zelení.

První budova s názvem C1 naváže na uliční frontu a bude sestávat z 8 nadzemních a 1 podzemního podlaží. V budově se budou kromě technických a komerčních prostor nacházet i kanceláře, bytové jednotky a ateliéry. Celkově by se tu mělo bydlet v 31 bytech.

Polyfunkční soubor doplní budova C2, která bude rozdělena na 4 sekce A, B, C, D. Tvořit ji bude 9 nadzemních a 2 podzemní podlaží. Podle plánů vybuduje soukromý investor v objektu 68 studií a 64 bytových jednotek. Noví majitelé si budou moci vybírat z různých dispozic.

Podle města oba projekty respektují funkční a prostorové regulativy ploch a jsou v souladu s koncepcí brněnského územního rozvoje. Přesto však musí investor splnit některé požadavky vedení města pod Špilberkem. Patří k nim například podpis smlouvy o spolupráci vyplývající ze Zásad pro spolupráci s investory na rozvoji veřejné infrastruktury statutárního města Brna.

„Ve vyjádření u projektu C1 požadujeme, aby zde byl na náklady investora přesazen vzrostlý dub, který se nachází na parcele dotčené stavbou. Zároveň s investorem intenzivně jednáme o rekonstrukci a nové podobě malého náměstí před vznikající budovou, kam bude přesazen tento dub a které bude sloužit obyvatelům z okolí,“ přiblížil radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal.

Dále by stavby například neměly vyvolat nároky na dodatečné vybudování protihlukových opatření. „Rád bych rovněž zmínil, že kolem obslužné komunikace bude vysázeno nové stromořadí. Ploché střechy u obou objektů budou realizovány se vzrostlou zelení,“ doplnil radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal.

Lenka Gregorová

5079

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama