To, že jsou Češi národ chalupářů, není žádnou novinkou. V posledních letech ale obliba pořizování rekreačních nemovitostí neustále roste a celospolečenská situace spojená s pandemií tento trend jen posílila. Potvrdily to i výsledky výzkumu společnosti NMS Market Research zpracovaného pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Řádění tornáda a bouřek na jižní Moravě znamenalo nejen neštěstí a značné ztráty, ale také změnu v myšlení mnoha Čechů. Alespoň co se v případě pojištění domácnosti týče. Velké procento obyvatel však stále na ochranu svého majetku zapomíná.

Zrychlení povolování výstavby, převedení stavebních úřadů pod stát a jejich nová soustava či zajištění konkurenceschopnosti České republiky vůči okolním státům. To by měl přinést nový stavební zákon, jenž bude po podpisu prezidenta postupně nabývat účinnost. Plně bude platit od 1. července 2023.

Bydlet ve vlastním je snem mnoha Čechů. Kupříkladu ve věkové kategorii do 30 let dům či byt touží vlastnit až 70 %. Nový majitelé však musí sahat stále hlouběji do svých peněženek. Podle aktuálních dat Eurostatu totiž nemovitosti v České republice v prvním čtvrtletí meziročně zdražily o 11,9 %.

Toxiny a nečistoty zamořují často naše tělesné schránky a stejně tak i naše domovy. Kvalitu vzduchu a vnitřního prostředí v jednotlivých místnostech ovlivňuje mnoho faktorů, základní pomoc, jak se se škodlivými látkami jednou pro vždy vypořádat, je však překvapivě jednoduchá. A mnohem snazší než v případě našich těl. Jaká? Zachrání nás pokojové rostliny.

Milovníci teplého počasí a slunečních paprsků se mohou radovat. Léto je v plném proudu. Zmíněné roční období sebou však, především v rozehřátých velkoměstech a jeho ulicích, přináší i další fenomén. Rozpálené byty, bezesné noci, vedro a únavu. Jak se vyhnout přehřátí v bytě? Možností je několik, přičemž klimatizace hned není nutností.

Přísnější legislativa týkající se spotřeby energie se od začátku příštího roku dotkne i trhu s nemovitostmi. Zásadní změna se bude týkat realizace novostaveb. Zatímco dosud mohly rodinné domy spotřebovat až 160 kWh/mprimární neobnovitelné energie za rok, od roku 2022 to bude i méně než polovina.

Za letošní první tří měsíce prodeje stejné jako dříve za půl roku. Přestože ceny bytů a domů v České republice stále rostou, zájem o jejich koupi neklesá. V kurzu jsou nyní i luxusní nemovitosti, jejichž cena výrazně převyšuje 20 milionů korun. Jedním z důvodů je i to, že investoři chtějí po době nejistoty chytře uložit své peníze.

Staré kotle na tuhá paliva, jež nesplňují žádnou nebo jen první či druhou emisní třídu, musí do konce září příštího roku zmizet z českých domácností. Jejich provoz bude dle zákona o ochraně ovzduší zakázán. Nyní je proto ideální čas zamyslet se nad tím, jakým jiným zdrojem vytápění je nahradit. Proč?

Loňský rok přál stavbám nových nebytových budov. Dokončeno jich bylo 1906, což je o 4,2 % více než v roce 2019. Nejvíce v tuzemsku za rok 2020 rostly hotely a stavby s obdobným účelem. Z hlediska celkového počtu bodoval především Jihomoravský kraj.

Po více než 26 letech dostane Brno nový územní plán. Jeho veřejná projednání se uskuteční ve dvou termínech, a to v pondělí 21. června a v úterý 22. června na brněnském výstavišti v pavilonu E. Dokument bude vydán ve druhé polovině příštího roku.

Realitní trh se v posledních měsících mění. Navzdory pandemii covid letí ceny nemovitostí stále vzhůru a změny jsou patrné i na chování kupujících. Odborníci letos proti předchozím rokům neočekávají pokles poptávky ani během letních měsíců.

Přicházející letní měsíce s sebou přináší i otázku, kam se letos vypravit na dovolenou. Ještě před tím, než finálně uzavřeme svá cestovní zavazadla a opět zkontrolujeme, že jsme opravdu na nic nezapomněli, bychom měli věnovat pár chvil i tomu, jak před odjezdem zabezpečit své příbytky. Ušetříme si tak nemalé útrapy, které by na nás po návratu z výletů mohly čekat.

Koupili jste byt na investici, ale už vás nebaví neustálé řešení problémů s nájemníky? Jste v situaci, kdy uvažujete, že se přestěhujete do lepšího, ale nevíte, co se současným bytem?  A co takhle byt prodat, vyplatí se to v této době? Odpovědí je jednoznačné ANO!

reklama