Celkem 4,4 miliardy korun utratili lidé v roce 2020 za nové bydlení v jihomoravské metropoli, což je o třetinu více než v roce 2019. Zájemci si přitom za metr čtvereční museli připlatit o téměř 10 procent více, tedy v průměru 81 300 korun. Jak vyplývá z analýzy společnosti Trikaya, v nabídce zůstává celkem 505 volných bytů v novostavbách, přičemž nejpoptávanější dispozice 2kk o rozloze 55 metrů čtverečních vyjde v průměru na 5,35 milionu korun.

 

Zatímco ceny bytů v hlavním městě zastavily svůj růst a bytové jednotky zde mírně zlevňují, částky, které musí lidé investovat do pořízení nemovitostí v regionech, se stále zvyšují. Obdobná je situace i na trhu s pronájmy. Vyplývá to z údajů Monitoru přímého prodeje a pronájmu nemovitostí, které vychází z dat realitní služby Bezrealitky.

Průměrná cena za metr čtvereční volného bytu v brněnské novostavbě stoupla za poslední čtyři roky o 48 procent. Dosahuje částky 88 tisíc korun, což je o necelých třicet tisíc méně než v hlavním městě. Nových projektů, které by ceny bytů stahovaly níž, přibývá pomalu, a to jen v některých městských částech.

Tisíce bytů by mohly v jihomoravské metropoli vzniknout díky změnám územního plánu. Chystané projekty nejen uleví poptávce, která výrazně převyšuje nabídku, ale zastavit by mohly i růst cen. Jaká je situace na realitním trhu v Brně?

Ti, kdo se před dvěma lety přihlásili do projektu městského družstevního bydlení, již vědí, kde se budou jejich nové adresy nacházet. Brněnští radní v červnu zrevidovali původní záměry a přidali nové lokality, ve kterých družstevní byty vzniknou. Kam se bude zhruba 500 žadatelů stěhovat?

Prosluněné dny, stále příjemnější klima a zeleň probouzející se k životu. Příroda dává tušit, že jaro je tady. Stejně jako jsme svou pozornost věnovali přípravě zahrady na zimní spánek, je nyní čas zaměřit se na příchod hlavní sezóny. Kromě trávníků, stromů, keřů a záhonů trvalek si ale náš čas zaslouží i důsledná příprava celkového zázemí a nářadí. 

Je důležité, aby byla kuchyň pohodlná. To je tvrzení, které obsahuje vše, co má kuchyň mít, aby byl prostor pro vaření nejen moderní, ale i z hlediska prostoru vyhovoval svým uživatelům. Pokud patří vaření k vašim koníčkům nebo zkrátka považujete čas strávený v této části domova za každodenní stereotyp, dobře naplánovanou kuchyň oceníte vždy. 

Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.

Designový prvek, který zajistí nejen bezpečí, ale i úsporu? Řeč je o kvalitní stínící technice. Ta totiž patří k moderním částem vybavení našich domácností, který nejen doplňuje interiér, ale je především funkční.

Toužíte po novém bydlení a poohlížíte se po menších bytech ideálně s dispozicí 1+kk? Sháníte malý byt k investici? V jihomoravské metropoli vám hledání ztíží vysoká poptávka po obdobných jednotkách a nízká dostupnost garsonek volných k prodeji.

Vznik dalších sociálních a startovacích bytů plánuje město Brno. Nové sousedy by tak měli dostat obyvatelé hned dvou brněnských lokalit. Ve svých plánech nezapomíná radnice ani na nejstarší generaci. Pro seniory by měla přibýt nová lůžka v domě Holásecká a vznikla i speciální skupina, která bude pro tento účel vytipovávat lokality.

Brno patří bezpochyby mezi studentská města a již dávno neplatí, že vysokoškolské bydlení znamená koleje. Stále více studentů dává přednost pronájmu bytů, případně pronájmu pokojů v bytech. Ovšem najít to správné bydlení v poměru příznivá cena/kvalita/ dostupnost do centra nemusí být vždy lehké.

Nově zrekonstruované byty, blízko do centra a cenově výhodnější. To je bydlení v dobře známé brněnské lokalitě, které se říká Bronx. Radnice by do této neslavně proslulé části města ráda přilákala nové obyvatele, aby jednou pro vždy odstranila nelichotivou nálepku oblasti s vysokou kriminalitou a nepořádkem v ulicích.

Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném případě však nejde pouze o doménu metropolí. Panelový dům potkáte například i v romantické přírodní scenérii Krkonoš.

reklama

reklama