Prodeje nových bytů v Brně se propadly o polovinu. Nejvíce se jich prodalo v samém středu města

Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla výrazněji, a to na 127 200 Kč. Byť se mezikvartálně jedná pouze o drobný nárůst, meziročně šly nabídkové ceny nahoru o více než 12,5 %. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, do čela se dostala čtvrť Veveří. 

Zatímco v prvním kvartále 2022 se prodalo 292 nových jednotek, za čtvrtý až šestý měsíc roku jich bylo pouze 161, což je nejméně za uplynulé čtyři roky. Podle výkonného ředitele a předsedy představenstva Trikaya Dalibora Lamky se ukazuje, že bydlení je ještě nedostupnější než dřív. „Statistická čísla brněnského rezidenčního trhu za druhý kvartál 2022 potvrzují, že problém s dostupností kvalitního bydlení je čím dál tím palčivější. Na straně kupujících zásadním způsobem zdražily hypotéky a zpřísnila se i kritéria pro jejich čerpání. Zájemci o kvalitní, dražší bydlení čelí nedostatku nabídky, který stále ještě žene ceny výše. Těch, kteří mohou takový nákup profinancovat, však ubývá,“ upozorňuje Lamka.

Tento trend potvrzuje také vedoucí partner finančního poradenství Deloitte Miroslav Linhart. „Je patrné, že poptávka po koupi bytů aktuálně klesá. Jedním z důvodů jsou drahé peníze pro financování bydlení, druhým z významných důvodů je i určitá míra nejistoty spojená se situací na Ukrajině. Lidé v době nejistoty mají tendenci déle se rozhodovat nebo odkládat nákupy,“ říká Linhart a dodává, že v krátkodobém horizontu ceny bytů i nadále porostou, vzhledem k nižší poptávce ovšem významně mírnějším tempem.

Cena metru čtverečního u prodaných bytů překročila hranici 130 tisíc

Průměrná cena volných bytů v novostavbách oproti prvnímu kvartálu mírně vzrostla o necelé 1,7 %. „Jde o překvapivý vývoj, jelikož od druhé poloviny roku 2021 se cena za metr čtvereční v Brně takřka nezměnila. Při meziročním srovnání jsou pak rozdíly enormní,“ říká Dalibor Lamka. Poukazuje na to, že například ve stejném období roku 2020 byla průměrná cena za metr čtvereční v Brně 86 800 Kč, v loňském roce pak 113 000 Kč. Letošních 127 200 Kč tedy opět posunulo laťku pomyslného rekordu.
U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Zatímco v prvním kvartále byla cena za metr čtvereční prodaného bytu 121 900 Kč, v právě sledovaném období byla částka již 130 400 Kč. „Do této statistiky promluvilo nižší číslo sice prodaných, ale o to dražších bytů. Při srovnání s celým rokem 2021 je průměrná cena za metr vyšší o celých 30 tisíc. Pokud se nenajdou rychlá a účinná řešení, bude v ČR hrozit, že bydlení se stane prakticky nedostupné i pro střední třídu. To povede nevyhnutelně k degradaci kvality života a vztahů ve společnosti,“ varuje Lamka.

Průměrná cena za m2 prodaného bytu v Brně

Těžiště prodejů se přesunulo do středu města

Výstavba a prodeje v Králově Poli v posledních kvartálech opakovaně potvrzovaly, že jde o velmi žádanou lokalitu. Jen za první tři měsíce roku 2022 se zde prodalo 78 bytů. Druhé čtvrtletí však přineslo nečekaný zlom. Na první místo se co do počtu prodaných jednotek totiž nevrátily ani Zábrdovice. Prodeji nových bytů ve druhém kvartále vévodilo samé centrum. Mimo část Brno-město, kde se prodalo 25 bytů, šlo o městskou čtvrť Veveří. Tam se za druhý kvartál prodalo 30 nových jednotek. Vyjma zmíněného Králova Pole a Zábrdovic do prodejů výrazněji promluvilo také Staré Brno.

Nejvíce se prodalo jednopokojových bytů, 2+kk výrazně podražily

Největší zájem byl ve druhém čtvrtletí opět o jednotky 1+kk, kterých se prodalo 77. Průměrná cena za metr čtvereční přitom byla oproti předchozímu kvartálu skokově vyšší a zastavila se na hodnotě 132 564 Kč. To oproti prvnímu čtvrtletí činí rozdíl bezmála 4,7 %. Ještě prudší zdražení zaznamenaly byty o dispozici 2+kk. V období mezi lednem a březnem se tyto jednotky prodávaly za 118 320 Kč, ve druhém kvartále již průměrná cena atakovala částku 130 000 Kč, což znamenalo nárůst o téměř 9 %.

Prodané byty podle expozic

 

 

 

 

 

 

Převažují udržitelnější projekty, velký prostor pro zlepšení je stále

Trend směřující k vyšší udržitelnosti je nadále patrný. Hned 23 projektů z celkových 33, které byly k 1. červenci nabízeny na brněnském trhu, dosahuje energetické třídy B. „Jde o jasný důkaz, že investoři začínají myslet udržitelně. Přesto energetické třídy A dosáhly pouze tři z právě realizovaných projektů. Zde vidím velký prostor pro zlepšení v následujících kvartálech,“ komentuje Lamka. V ostatních případech jde jednou o třídu E a v šesti případech o nejnižší G.

Srovnání – ceny v projektech větších měst Jihomoravského kraje

Pro srovnání analýza nabízí také průměrné ceny nových bytů v dalších městech Jihomoravského kraje. Například ve Znojmě byla v červnu průměrná cena za metr čtvereční 71 969 Kč, tedy téměř o 60 tisíc méně než v Brně. Podobně je na tom Adamov a o 10 tisíc více je potřeba si připlatit v projektech v Boskovicích či Vyškově. V Hodoníně, který je ze sledovaných měst nejdražší, se cena pohybuje těsně pod hranicí 88 tisíc korun za metr čtvereční. V těchto lokalitách převažuje nabídka bytů o dispozici 2+kk a 3+kk. Přestože ve sledovaných městech bylo k 1. červenci v nabídce celkem 189 jednotek, za uplynulý druhý kvartál se jich prodalo pouze pět v lokalitách Adamov a Vyškov.

Zdroj: Trikaya

 

 

Rubrika
redaktor

6184

reklama

Nejnovější články

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice. Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky a společnost Schlieger, jeden z historicky prvních členů CAFT, druhý bod desatera věnovaný právě výběru dodavatele dále rozvádí. Níže je pět kritérií, které jsou doporučeny při výběru dodavatele zohlednit.

reklama