Které spotřebiče se v domácnosti vyplatí pojistit?

Pračka, myčka, sušička nebo mikrovlnná trouba. Češi často investují nemalé finance do vybavení svých domácností. Mnohdy jsou však nuceni sahat do svých peněženek opakovaně, protože se u jejich domácích pomocníků projeví závada. Jak se vyhnout po skončení zákonné záruky výdajům za drahé opravy nebo předčasným nákupům nového spotřebiče?  Vyplatí se zvážit pojištění prodloužené záruky?

Ze statistik vyplývá, že nejčastěji se pojištění vyplatí u výrobků s vyšší pořizovací cenou jako jsou pračky, sušičky a myčky nádobí. Jaké jsou zkušenosti odborníků z oboru?

S poruchami spotřebičů se české domácnosti setkávají častěji než by se na první pohled mohlo zdát. Podle průzkumu BNP Paribas Cardif a výzkumné agentury NMS Market Research zažilo 61 % Čechů v posledních letech tuto nepříjemnou zkušenost.

„Mezi nejčastěji porouchané domácí spotřebiče patří velká bílá technika, a to pračka, ve 40 %, na pomyslném druhém místě je s 21 % lednička a na třetím myčka, 16 %. Následuje pak televize s 12 % a sporák v 9 %,“ popsal Martin Pejsar z BNP Paribas Cardif.

„Více než polovina respondentů uvedla, že by uvítala možnost prodloužení pojištění z 5 let, varianta 2+3 roky, na 7 let, tedy 2+5 let, a to především u velkých a drahých spotřebičů. 89 % respondentů výzkumu hodnotí výhodu vrácení peněz v případě bezeškodního průběhu jako atraktivní. Nově si proto naši zákazníci mohou pojistit spotřebiče na 7 let a výhoda vrácení peněz v případě bezeškodního průběhu bude nadále součástí naší nabídky,“ vysvětlil Martin Knap, manažer služeb z Datartu.

Jaký je v tomto případě postup při závadě domácího pomocníka? Pojišťovna zajistí opravu přístroje zdarma, a to přímo u klienta doma nebo si přístroj vyzvedne kurýr. Není-li možné závadu opravit, vymění jej za náhradní spotřebič.

Standardní zákonná záruka platí 2 roky, lze ji však prodloužit až o 5 let. Klienti pojišťovny tak mají pokryty mechanické, elektronické nebo elektrické vady spotřebičů, na které by se vztahovala zákonná záruka prodejce, avšak vada nastane nebo se projeví až po jejím skončení.

Kromě spotřebičů do domácnosti, lze pojistit i širokou škálu výrobků. Malé domácí spotřebiče jako například vysavače, kávovary, žehličky, IT techniku, tiskárny nebo ty z kategorie péče o tělo a zdraví. Máte-li svůj oblíbený holicí strojek, elektrický zubní kartáčky či kulmu, mžete prodloužit záruku i jim.  Pokud dojde na bezeškodní průběh budou vám vráceny peníze ve výši pojistného prostřednictvím slevy na nový spotřebič, a to až do výše 15 % z jeho ceny.

Rubrika
Lenka Gregorová

5188

reklama

Nejnovější články

V krajských městech rychle ubývají nemovitosti k pronájmu s rozlohou nad 70 m2. Problém by to mohl být zejména pro studenty, kteří je využívají ke sdílenému bydlení. Hledání vhodného pronájmu by tak neměli nechávat až na září. Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze oproti minulému roku i v řádech vyšších desítek procent. V Praze pozorují pokles o 54 %, v Brně pak o 30 %. Klesající nabídka nadále zvyšuje ceny pronájmů. Meziročně se v Česku podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za 1 m2 o takřka 11 %.

Množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji je v České republice nejvíce za posledních 8 let. Podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz se nabídka v Brně za uplynulých 8 měsíců zvýšila o 86 %, v Praze pak o 16 %. Prodávaných nemovitostí bude podle odborníků na trh realit z GarantovanyNajem.cz v následujících měsících ještě významně přibývat. 

Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla výrazněji, a to na 127 200 Kč. Byť se mezikvartálně jedná pouze o drobný nárůst, meziročně šly nabídkové ceny nahoru o více než 12,5 %. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, do čela se dostala čtvrť Veveří. 

Téměř padesát let se tu neodehrály žádné stavební úpravy, nyní čeká objekt, ve kterém sídlí Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala, rekonstrukce. Počátkem března schválili brněnští radní zahájením zadávacího řízení na podlimitní veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci a další služby související s rekonstrukcí budovy. Předpokládané náklady přesáhnou 65 milionů.

reklama