Které spotřebiče se v domácnosti vyplatí pojistit?

Pračka, myčka, sušička nebo mikrovlnná trouba. Češi často investují nemalé finance do vybavení svých domácností. Mnohdy jsou však nuceni sahat do svých peněženek opakovaně, protože se u jejich domácích pomocníků projeví závada. Jak se vyhnout po skončení zákonné záruky výdajům za drahé opravy nebo předčasným nákupům nového spotřebiče?  Vyplatí se zvážit pojištění prodloužené záruky?

Ze statistik vyplývá, že nejčastěji se pojištění vyplatí u výrobků s vyšší pořizovací cenou jako jsou pračky, sušičky a myčky nádobí. Jaké jsou zkušenosti odborníků z oboru?

S poruchami spotřebičů se české domácnosti setkávají častěji než by se na první pohled mohlo zdát. Podle průzkumu BNP Paribas Cardif a výzkumné agentury NMS Market Research zažilo 61 % Čechů v posledních letech tuto nepříjemnou zkušenost.

„Mezi nejčastěji porouchané domácí spotřebiče patří velká bílá technika, a to pračka, ve 40 %, na pomyslném druhém místě je s 21 % lednička a na třetím myčka, 16 %. Následuje pak televize s 12 % a sporák v 9 %,“ popsal Martin Pejsar z BNP Paribas Cardif.

„Více než polovina respondentů uvedla, že by uvítala možnost prodloužení pojištění z 5 let, varianta 2+3 roky, na 7 let, tedy 2+5 let, a to především u velkých a drahých spotřebičů. 89 % respondentů výzkumu hodnotí výhodu vrácení peněz v případě bezeškodního průběhu jako atraktivní. Nově si proto naši zákazníci mohou pojistit spotřebiče na 7 let a výhoda vrácení peněz v případě bezeškodního průběhu bude nadále součástí naší nabídky,“ vysvětlil Martin Knap, manažer služeb z Datartu.

Jaký je v tomto případě postup při závadě domácího pomocníka? Pojišťovna zajistí opravu přístroje zdarma, a to přímo u klienta doma nebo si přístroj vyzvedne kurýr. Není-li možné závadu opravit, vymění jej za náhradní spotřebič.

Standardní zákonná záruka platí 2 roky, lze ji však prodloužit až o 5 let. Klienti pojišťovny tak mají pokryty mechanické, elektronické nebo elektrické vady spotřebičů, na které by se vztahovala zákonná záruka prodejce, avšak vada nastane nebo se projeví až po jejím skončení.

Kromě spotřebičů do domácnosti, lze pojistit i širokou škálu výrobků. Malé domácí spotřebiče jako například vysavače, kávovary, žehličky, IT techniku, tiskárny nebo ty z kategorie péče o tělo a zdraví. Máte-li svůj oblíbený holicí strojek, elektrický zubní kartáčky či kulmu, mžete prodloužit záruku i jim.  Pokud dojde na bezeškodní průběh budou vám vráceny peníze ve výši pojistného prostřednictvím slevy na nový spotřebič, a to až do výše 15 % z jeho ceny.

Rubrika
Lenka Gregorová

5188

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama