Výstavba pokračuje i v náročnějších časech

Developeři zažívají v současné turbulentní době náročné časy. Stavební materiály jsou těžko k sehnání, jejich cena je nejistá, a dělnické profese mnohdy nepatří k těm nejatraktivnějším. Investoři proto neví, za kolik postaví mnohdy již prodané byty. I přesto se v Brně hojně staví.

„Současná situace je složitá, a proto řada developerů potřebuje pomoci s nastavením a prodejem jejich projektů,“ popsala senior consultant Jana Panochová z realitní kanceláře LEXXUS. V jihomoravské metropoli situaci navíc komplikuje zastaralý územní plán z roku 1994. Jeho dlouho připravovanou novou podobu letos vedení města smetlo ze stolu. I přesto v Brně vznikají nové možnosti pro bydlení.

Stavební povolení pro dva velké projekty získala po třech letech příprav společnost Properity. V ulici Nové sady, přímo pod katedrálou sv. Petra a Pavla, vyroste Komplex Centropolis. Ten nahradí dřívější zchátralé​ drážní budovy bez historického významu. V polyfunkčním domě si budou moci noví majitelé vybírat ze 128 jednotek. Celkem 230 jednotek pro bydlení či podnikání bude k dispozici i v sedmnáctipodlažním objektu Nad arboretem, který vyroste v sousedství největší brněnské botanické zahrady v Černých polích.

Za dva roky by se do 142 bytů mohli stěhovat noví obyvatelé v lokalitě někdejšího kamenolomu v brněnském Komíně. V Rezidenci Diorit se počítá s využitím moderních technologií. Pro vytápění a chlazení budou využívány tepelná čerpadla země-voda, střechy budou pokryté extenzivní vegetací a domácnosti budou řízené inteligentním systémem.

Na nové pětipodlažní budově se již pracuje i nedaleko brněnského výstaviště. „Na Hlinkách, kde zahajujeme výstavbu, máme velký zájem o byty 3+kk s velikostí kolem 90 metrů čtverečních,“ popsal Roman Šebela, jednatel realitní a developerské společnosti Mig. V budově je navrženo 7 bytových jednotek, k té v nejvyšším patře bude náležet prostorná terasa. Počítá se i s garáží. Hotovo by tu mělo být v příštím roce.

Novou podobu dostane i zanedbaná budova v husovické Hálkově ulici. V polovině října schválili brněnští radní zahájení zadávacího řízení na celkovou rekonstrukci bytového domu, který byl již dříve odsvěřen městské části Brno-sever. „Díky celkové rekonstrukci vznikne v domě 12 bytových jednotek o velikostech 1+kk až 3+kk. Z toho bude 11 startovacích bytů a 1 byt bude určen pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. Součástí projektu je i vybudování výtahu pro bezbariérový přístup,“ sdělil náměstek pro bytovou oblast Jiří Oliva. Práce podle odhadů vyjdou přibližně na 47,2 milionu korun. „Naším cílem je, aby rekonstrukce začala v první polovině roku 2023, první nájemníci by se mohli nastěhovat v polovině roku 2024,“ doplnil Jiří Oliva.

Rubrika
Lenka Gregorová

7209

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama