Výstavba pokračuje i v náročnějších časech

Developeři zažívají v současné turbulentní době náročné časy. Stavební materiály jsou těžko k sehnání, jejich cena je nejistá, a dělnické profese mnohdy nepatří k těm nejatraktivnějším. Investoři proto neví, za kolik postaví mnohdy již prodané byty. I přesto se v Brně hojně staví.

„Současná situace je složitá, a proto řada developerů potřebuje pomoci s nastavením a prodejem jejich projektů,“ popsala senior consultant Jana Panochová z realitní kanceláře LEXXUS. V jihomoravské metropoli situaci navíc komplikuje zastaralý územní plán z roku 1994. Jeho dlouho připravovanou novou podobu letos vedení města smetlo ze stolu. I přesto v Brně vznikají nové možnosti pro bydlení.

Stavební povolení pro dva velké projekty získala po třech letech příprav společnost Properity. V ulici Nové sady, přímo pod katedrálou sv. Petra a Pavla, vyroste Komplex Centropolis. Ten nahradí dřívější zchátralé​ drážní budovy bez historického významu. V polyfunkčním domě si budou moci noví majitelé vybírat ze 128 jednotek. Celkem 230 jednotek pro bydlení či podnikání bude k dispozici i v sedmnáctipodlažním objektu Nad arboretem, který vyroste v sousedství největší brněnské botanické zahrady v Černých polích.

Za dva roky by se do 142 bytů mohli stěhovat noví obyvatelé v lokalitě někdejšího kamenolomu v brněnském Komíně. V Rezidenci Diorit se počítá s využitím moderních technologií. Pro vytápění a chlazení budou využívány tepelná čerpadla země-voda, střechy budou pokryté extenzivní vegetací a domácnosti budou řízené inteligentním systémem.

Na nové pětipodlažní budově se již pracuje i nedaleko brněnského výstaviště. „Na Hlinkách, kde zahajujeme výstavbu, máme velký zájem o byty 3+kk s velikostí kolem 90 metrů čtverečních,“ popsal Roman Šebela, jednatel realitní a developerské společnosti Mig. V budově je navrženo 7 bytových jednotek, k té v nejvyšším patře bude náležet prostorná terasa. Počítá se i s garáží. Hotovo by tu mělo být v příštím roce.

Novou podobu dostane i zanedbaná budova v husovické Hálkově ulici. V polovině října schválili brněnští radní zahájení zadávacího řízení na celkovou rekonstrukci bytového domu, který byl již dříve odsvěřen městské části Brno-sever. „Díky celkové rekonstrukci vznikne v domě 12 bytových jednotek o velikostech 1+kk až 3+kk. Z toho bude 11 startovacích bytů a 1 byt bude určen pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. Součástí projektu je i vybudování výtahu pro bezbariérový přístup,“ sdělil náměstek pro bytovou oblast Jiří Oliva. Práce podle odhadů vyjdou přibližně na 47,2 milionu korun. „Naším cílem je, aby rekonstrukce začala v první polovině roku 2023, první nájemníci by se mohli nastěhovat v polovině roku 2024,“ doplnil Jiří Oliva.

Rubrika
Lenka Gregorová

7209

reklama

Nejnovější články

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice. Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky a společnost Schlieger, jeden z historicky prvních členů CAFT, druhý bod desatera věnovaný právě výběru dodavatele dále rozvádí. Níže je pět kritérií, které jsou doporučeny při výběru dodavatele zohlednit.

reklama