Výstavba pokračuje i v náročnějších časech

Developeři zažívají v současné turbulentní době náročné časy. Stavební materiály jsou těžko k sehnání, jejich cena je nejistá, a dělnické profese mnohdy nepatří k těm nejatraktivnějším. Investoři proto neví, za kolik postaví mnohdy již prodané byty. I přesto se v Brně hojně staví.

„Současná situace je složitá, a proto řada developerů potřebuje pomoci s nastavením a prodejem jejich projektů,“ popsala senior consultant Jana Panochová z realitní kanceláře LEXXUS. V jihomoravské metropoli situaci navíc komplikuje zastaralý územní plán z roku 1994. Jeho dlouho připravovanou novou podobu letos vedení města smetlo ze stolu. I přesto v Brně vznikají nové možnosti pro bydlení.

Stavební povolení pro dva velké projekty získala po třech letech příprav společnost Properity. V ulici Nové sady, přímo pod katedrálou sv. Petra a Pavla, vyroste Komplex Centropolis. Ten nahradí dřívější zchátralé​ drážní budovy bez historického významu. V polyfunkčním domě si budou moci noví majitelé vybírat ze 128 jednotek. Celkem 230 jednotek pro bydlení či podnikání bude k dispozici i v sedmnáctipodlažním objektu Nad arboretem, který vyroste v sousedství největší brněnské botanické zahrady v Černých polích.

Za dva roky by se do 142 bytů mohli stěhovat noví obyvatelé v lokalitě někdejšího kamenolomu v brněnském Komíně. V Rezidenci Diorit se počítá s využitím moderních technologií. Pro vytápění a chlazení budou využívány tepelná čerpadla země-voda, střechy budou pokryté extenzivní vegetací a domácnosti budou řízené inteligentním systémem.

Na nové pětipodlažní budově se již pracuje i nedaleko brněnského výstaviště. „Na Hlinkách, kde zahajujeme výstavbu, máme velký zájem o byty 3+kk s velikostí kolem 90 metrů čtverečních,“ popsal Roman Šebela, jednatel realitní a developerské společnosti Mig. V budově je navrženo 7 bytových jednotek, k té v nejvyšším patře bude náležet prostorná terasa. Počítá se i s garáží. Hotovo by tu mělo být v příštím roce.

Novou podobu dostane i zanedbaná budova v husovické Hálkově ulici. V polovině října schválili brněnští radní zahájení zadávacího řízení na celkovou rekonstrukci bytového domu, který byl již dříve odsvěřen městské části Brno-sever. „Díky celkové rekonstrukci vznikne v domě 12 bytových jednotek o velikostech 1+kk až 3+kk. Z toho bude 11 startovacích bytů a 1 byt bude určen pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. Součástí projektu je i vybudování výtahu pro bezbariérový přístup,“ sdělil náměstek pro bytovou oblast Jiří Oliva. Práce podle odhadů vyjdou přibližně na 47,2 milionu korun. „Naším cílem je, aby rekonstrukce začala v první polovině roku 2023, první nájemníci by se mohli nastěhovat v polovině roku 2024,“ doplnil Jiří Oliva.

Rubrika
Lenka Gregorová

7209

reklama

Nejnovější články

Žádný prodaný byt v samotném centru jihomoravské metropole a překvapivé přesměrování zájmu kupců do čtvrtí Staré Brno a Bystrc, kde se prodalo nejvíc nových bytů. Tak vypadalo třetí čtvrtletí letošního roku ve městě pod Špilberkem. Prodeje bytů se tu propadly na historické minimum.

V krajských městech rychle ubývají nemovitosti k pronájmu s rozlohou nad 70 m2. Problém by to mohl být zejména pro studenty, kteří je využívají ke sdílenému bydlení. Hledání vhodného pronájmu by tak neměli nechávat až na září. Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze oproti minulému roku i v řádech vyšších desítek procent. V Praze pozorují pokles o 54 %, v Brně pak o 30 %. Klesající nabídka nadále zvyšuje ceny pronájmů. Meziročně se v Česku podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za 1 m2 o takřka 11 %.

Množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji je v České republice nejvíce za posledních 8 let. Podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz se nabídka v Brně za uplynulých 8 měsíců zvýšila o 86 %, v Praze pak o 16 %. Prodávaných nemovitostí bude podle odborníků na trh realit z GarantovanyNajem.cz v následujících měsících ještě významně přibývat. 

Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla výrazněji, a to na 127 200 Kč. Byť se mezikvartálně jedná pouze o drobný nárůst, meziročně šly nabídkové ceny nahoru o více než 12,5 %. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, do čela se dostala čtvrť Veveří. 

reklama