Připravte zahradu na příchod jara

Sluneční paprsky, stále teplejší dny a první časně kvetoucí keře a rostliny dávají najevo, že se blíží jaro. Březen se proto na našich zahradách nese v duchu příprav na novou sezónu. Naši pozornost a jarní péči si zaslouží trávníky, stromy, keře, záhony trvalek i skalky. Zahrádkáři by ale neměli zapomenout ani na přípravu potřebného nářadí.

Chcete se pyšnit dokonalým, hustým a zářivě zeleným trávníkem? Pak mu po zimě dopřejte ozdravnou kúru a s přicházejícími slunečnými dny se ho určitě dočkáte. Po té, co se trávník zbavil sněhové pokrývky, potřebuje se nejprve zplna nadechnout a získat dostatek kyslíku. Jeho provzdušnění docílíme odstraněním mechu, odumřelých rostlin, nečistot a plevele.

Pomocníkem nám bude vertikutátor, se kterým je prořezávání rychlé a snadné. Jeho ostré hroty totiž protrhnou nechtěnou vrstvu na povrchu půdy, kyslík, živiny i voda se dostanou až několik centimetrů do hloubky a navíc odpadne i starost se shrabováním rostlinných zbytků. Do vertikutace je ideální se pustit ve chvíli, kdy je půda suchá a přestože může trávník po tomto zásahu chvíli vypadat nevzhledně a potrhaně, v průběhu sezóny se nám odvděčí.

Vynechat bychom neměli ani pravidelnou aerifikaci rycími vidlemi, speciálními vidlicemi či motorovými aerifikátory, které vyrývají do trávníku hustou síť děr. Zadržuje-li totiž náš travnatý prorost přílišnou vlhkost, dává prostor k růstu nežádoucího mechu a plevele.

A nyní přichází na řadu hnojení. Sytě zelený a hustý trávník vyžaduje dostatek především dusíku a živin. Ty pomohou, aby se tráva prosadila vůči růstu plevele a byla odolnější vůči chorobám. Je-li potřeba, je nyní i vhodná doba trávník osít, popřípadě založit nový.

Před příchodem jara si pozornost žádají i stromy. Jejich koruny potřebují proklestit, zbavit se starých a proschlých větví a u pěti a šesti letých stromů prostřihem prosvětlit, aby do léta mohly vytvořit výhony. Pouze peckoviny této činnosti ušetřete. Než se otevřou pupeny stromů, je správný čas pustit se do postřiku proto škůdcům a chorobám jako padlí, mšice, ploštice či obaleči. Ušetříme si tak mnoho starostí během sezóny.

Po zimě se svého dočkají i milovníci okrasných květin, mohou se totiž již pustit do výsevu jarních květin i pozdně kvetoucích lilií. Pokud již nehrozí mrazíky, je možné odhrnout i trvalky, skalky a růže. Právě u nich je nutné v období, kdy se začínají nalévat pupeny, provést udržovací řez. Odmění se pak bohatým květem.

Plánujete-li pustit se do větších úprav zahrady, vysadit nové ovocné dřeviny či vysít nový trávník, je právě březen ideální měsíc, ve kterém vše zrealizovat.

Rubrika
Lenka Gregorová

5202

reklama

Nejnovější články

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku. V novém roce odborníci očekávají zlevnění úvěrů, růst poptávky i mírný růst cen, a to jak u starších, tak nových bytů. Údaje vyplývají z pravidelné analýzy brněnského trhu novostaveb, kterou připravuje společnost IMPERA styl.

Zásadní proměna čeká druhé nejvytíženější nádraží v Brně. Železniční stanice Královo Pole projde masivní rekonstrukcí, která přinese komfortnější cestování díky nové hale i přestavěnému kolejišti. Všechna nástupiště budou bezbariérová a nynější podchod se prodlouží až na ulici Myslínovu. Hotovo má být zhruba za dva roky.

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

reklama