Připravte zahradu na příchod jara

Sluneční paprsky, stále teplejší dny a první časně kvetoucí keře a rostliny dávají najevo, že se blíží jaro. Březen se proto na našich zahradách nese v duchu příprav na novou sezónu. Naši pozornost a jarní péči si zaslouží trávníky, stromy, keře, záhony trvalek i skalky. Zahrádkáři by ale neměli zapomenout ani na přípravu potřebného nářadí.

Chcete se pyšnit dokonalým, hustým a zářivě zeleným trávníkem? Pak mu po zimě dopřejte ozdravnou kúru a s přicházejícími slunečnými dny se ho určitě dočkáte. Po té, co se trávník zbavil sněhové pokrývky, potřebuje se nejprve zplna nadechnout a získat dostatek kyslíku. Jeho provzdušnění docílíme odstraněním mechu, odumřelých rostlin, nečistot a plevele.

Pomocníkem nám bude vertikutátor, se kterým je prořezávání rychlé a snadné. Jeho ostré hroty totiž protrhnou nechtěnou vrstvu na povrchu půdy, kyslík, živiny i voda se dostanou až několik centimetrů do hloubky a navíc odpadne i starost se shrabováním rostlinných zbytků. Do vertikutace je ideální se pustit ve chvíli, kdy je půda suchá a přestože může trávník po tomto zásahu chvíli vypadat nevzhledně a potrhaně, v průběhu sezóny se nám odvděčí.

Vynechat bychom neměli ani pravidelnou aerifikaci rycími vidlemi, speciálními vidlicemi či motorovými aerifikátory, které vyrývají do trávníku hustou síť děr. Zadržuje-li totiž náš travnatý prorost přílišnou vlhkost, dává prostor k růstu nežádoucího mechu a plevele.

A nyní přichází na řadu hnojení. Sytě zelený a hustý trávník vyžaduje dostatek především dusíku a živin. Ty pomohou, aby se tráva prosadila vůči růstu plevele a byla odolnější vůči chorobám. Je-li potřeba, je nyní i vhodná doba trávník osít, popřípadě založit nový.

Před příchodem jara si pozornost žádají i stromy. Jejich koruny potřebují proklestit, zbavit se starých a proschlých větví a u pěti a šesti letých stromů prostřihem prosvětlit, aby do léta mohly vytvořit výhony. Pouze peckoviny této činnosti ušetřete. Než se otevřou pupeny stromů, je správný čas pustit se do postřiku proto škůdcům a chorobám jako padlí, mšice, ploštice či obaleči. Ušetříme si tak mnoho starostí během sezóny.

Po zimě se svého dočkají i milovníci okrasných květin, mohou se totiž již pustit do výsevu jarních květin i pozdně kvetoucích lilií. Pokud již nehrozí mrazíky, je možné odhrnout i trvalky, skalky a růže. Právě u nich je nutné v období, kdy se začínají nalévat pupeny, provést udržovací řez. Odmění se pak bohatým květem.

Plánujete-li pustit se do větších úprav zahrady, vysadit nové ovocné dřeviny či vysít nový trávník, je právě březen ideální měsíc, ve kterém vše zrealizovat.

Rubrika
Lenka Gregorová

5202

reklama

Nejnovější články

V krajských městech rychle ubývají nemovitosti k pronájmu s rozlohou nad 70 m2. Problém by to mohl být zejména pro studenty, kteří je využívají ke sdílenému bydlení. Hledání vhodného pronájmu by tak neměli nechávat až na září. Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze oproti minulému roku i v řádech vyšších desítek procent. V Praze pozorují pokles o 54 %, v Brně pak o 30 %. Klesající nabídka nadále zvyšuje ceny pronájmů. Meziročně se v Česku podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za 1 m2 o takřka 11 %.

Množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji je v České republice nejvíce za posledních 8 let. Podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz se nabídka v Brně za uplynulých 8 měsíců zvýšila o 86 %, v Praze pak o 16 %. Prodávaných nemovitostí bude podle odborníků na trh realit z GarantovanyNajem.cz v následujících měsících ještě významně přibývat. 

Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla výrazněji, a to na 127 200 Kč. Byť se mezikvartálně jedná pouze o drobný nárůst, meziročně šly nabídkové ceny nahoru o více než 12,5 %. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, do čela se dostala čtvrť Veveří. 

Téměř padesát let se tu neodehrály žádné stavební úpravy, nyní čeká objekt, ve kterém sídlí Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala, rekonstrukce. Počátkem března schválili brněnští radní zahájením zadávacího řízení na podlimitní veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci a další služby související s rekonstrukcí budovy. Předpokládané náklady přesáhnou 65 milionů.

reklama