Připravte zahradu na příchod jara

Sluneční paprsky, stále teplejší dny a první časně kvetoucí keře a rostliny dávají najevo, že se blíží jaro. Březen se proto na našich zahradách nese v duchu příprav na novou sezónu. Naši pozornost a jarní péči si zaslouží trávníky, stromy, keře, záhony trvalek i skalky. Zahrádkáři by ale neměli zapomenout ani na přípravu potřebného nářadí.

Chcete se pyšnit dokonalým, hustým a zářivě zeleným trávníkem? Pak mu po zimě dopřejte ozdravnou kúru a s přicházejícími slunečnými dny se ho určitě dočkáte. Po té, co se trávník zbavil sněhové pokrývky, potřebuje se nejprve zplna nadechnout a získat dostatek kyslíku. Jeho provzdušnění docílíme odstraněním mechu, odumřelých rostlin, nečistot a plevele.

Pomocníkem nám bude vertikutátor, se kterým je prořezávání rychlé a snadné. Jeho ostré hroty totiž protrhnou nechtěnou vrstvu na povrchu půdy, kyslík, živiny i voda se dostanou až několik centimetrů do hloubky a navíc odpadne i starost se shrabováním rostlinných zbytků. Do vertikutace je ideální se pustit ve chvíli, kdy je půda suchá a přestože může trávník po tomto zásahu chvíli vypadat nevzhledně a potrhaně, v průběhu sezóny se nám odvděčí.

Vynechat bychom neměli ani pravidelnou aerifikaci rycími vidlemi, speciálními vidlicemi či motorovými aerifikátory, které vyrývají do trávníku hustou síť děr. Zadržuje-li totiž náš travnatý prorost přílišnou vlhkost, dává prostor k růstu nežádoucího mechu a plevele.

A nyní přichází na řadu hnojení. Sytě zelený a hustý trávník vyžaduje dostatek především dusíku a živin. Ty pomohou, aby se tráva prosadila vůči růstu plevele a byla odolnější vůči chorobám. Je-li potřeba, je nyní i vhodná doba trávník osít, popřípadě založit nový.

Před příchodem jara si pozornost žádají i stromy. Jejich koruny potřebují proklestit, zbavit se starých a proschlých větví a u pěti a šesti letých stromů prostřihem prosvětlit, aby do léta mohly vytvořit výhony. Pouze peckoviny této činnosti ušetřete. Než se otevřou pupeny stromů, je správný čas pustit se do postřiku proto škůdcům a chorobám jako padlí, mšice, ploštice či obaleči. Ušetříme si tak mnoho starostí během sezóny.

Po zimě se svého dočkají i milovníci okrasných květin, mohou se totiž již pustit do výsevu jarních květin i pozdně kvetoucích lilií. Pokud již nehrozí mrazíky, je možné odhrnout i trvalky, skalky a růže. Právě u nich je nutné v období, kdy se začínají nalévat pupeny, provést udržovací řez. Odmění se pak bohatým květem.

Plánujete-li pustit se do větších úprav zahrady, vysadit nové ovocné dřeviny či vysít nový trávník, je právě březen ideální měsíc, ve kterém vše zrealizovat.

Rubrika
Lenka Gregorová

5202

reklama

Nejnovější články

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice. Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky a společnost Schlieger, jeden z historicky prvních členů CAFT, druhý bod desatera věnovaný právě výběru dodavatele dále rozvádí. Níže je pět kritérií, které jsou doporučeny při výběru dodavatele zohlednit.

reklama