Připravte zahradu na příchod jara

Sluneční paprsky, stále teplejší dny a první časně kvetoucí keře a rostliny dávají najevo, že se blíží jaro. Březen se proto na našich zahradách nese v duchu příprav na novou sezónu. Naši pozornost a jarní péči si zaslouží trávníky, stromy, keře, záhony trvalek i skalky. Zahrádkáři by ale neměli zapomenout ani na přípravu potřebného nářadí.

Chcete se pyšnit dokonalým, hustým a zářivě zeleným trávníkem? Pak mu po zimě dopřejte ozdravnou kúru a s přicházejícími slunečnými dny se ho určitě dočkáte. Po té, co se trávník zbavil sněhové pokrývky, potřebuje se nejprve zplna nadechnout a získat dostatek kyslíku. Jeho provzdušnění docílíme odstraněním mechu, odumřelých rostlin, nečistot a plevele.

Pomocníkem nám bude vertikutátor, se kterým je prořezávání rychlé a snadné. Jeho ostré hroty totiž protrhnou nechtěnou vrstvu na povrchu půdy, kyslík, živiny i voda se dostanou až několik centimetrů do hloubky a navíc odpadne i starost se shrabováním rostlinných zbytků. Do vertikutace je ideální se pustit ve chvíli, kdy je půda suchá a přestože může trávník po tomto zásahu chvíli vypadat nevzhledně a potrhaně, v průběhu sezóny se nám odvděčí.

Vynechat bychom neměli ani pravidelnou aerifikaci rycími vidlemi, speciálními vidlicemi či motorovými aerifikátory, které vyrývají do trávníku hustou síť děr. Zadržuje-li totiž náš travnatý prorost přílišnou vlhkost, dává prostor k růstu nežádoucího mechu a plevele.

A nyní přichází na řadu hnojení. Sytě zelený a hustý trávník vyžaduje dostatek především dusíku a živin. Ty pomohou, aby se tráva prosadila vůči růstu plevele a byla odolnější vůči chorobám. Je-li potřeba, je nyní i vhodná doba trávník osít, popřípadě založit nový.

Před příchodem jara si pozornost žádají i stromy. Jejich koruny potřebují proklestit, zbavit se starých a proschlých větví a u pěti a šesti letých stromů prostřihem prosvětlit, aby do léta mohly vytvořit výhony. Pouze peckoviny této činnosti ušetřete. Než se otevřou pupeny stromů, je správný čas pustit se do postřiku proto škůdcům a chorobám jako padlí, mšice, ploštice či obaleči. Ušetříme si tak mnoho starostí během sezóny.

Po zimě se svého dočkají i milovníci okrasných květin, mohou se totiž již pustit do výsevu jarních květin i pozdně kvetoucích lilií. Pokud již nehrozí mrazíky, je možné odhrnout i trvalky, skalky a růže. Právě u nich je nutné v období, kdy se začínají nalévat pupeny, provést udržovací řez. Odmění se pak bohatým květem.

Plánujete-li pustit se do větších úprav zahrady, vysadit nové ovocné dřeviny či vysít nový trávník, je právě březen ideální měsíc, ve kterém vše zrealizovat.

Rubrika
Lenka Gregorová

5202

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama