Jak ušetřit při topení dřevem?

Změny situace na trhu s energiemi s sebou přinesly i snahy snížit výdaje nutné pro topení. Pro mnoho českých domácností se receptem stalo dřevo. I při topení dřevem je přitom důležité dodržovat několik zásad, díky nimž se dá ušetřit další část nákladů. Chyby totiž mohou být nejen neekonomické, ale i neekologické.

Do popředí zájmu Čechu se začínají dostávat krby a kamna. Zatímco v minulých letech sloužily spíše jako stylový prvek interiéru, nyní je lidé začínají čím dál častěji využívat k jejich původnímu účelu.

Důvod? Vysoké náklady na trhu s energiemi v porovnání s relativně nízkými průměrnými cenami dříví z jehličnanů, které posledních letech naopak klesají. Z dat Českého statistického ústavu vyplývá, že v loňském roce se jeho cena pohybovala kolem 503 korun za kubík, v roce 2018 se přitom držela na 742 korunách.

V tuzemských domácnostech i z těchto důvodů bodují především akumulační systémy. „Nárůst počtu zakázek zaznamenáváme každý rok. Lidé ale na rozdíl od předchozích let, kdy byl krb především designovým doplňkem domácnosti, vyhledávají rovněž funkčnost. Proto roste poptávka po akumulačních krbech, které nepřetápějí obytnou místnost, uchovávají teplo a hřejí ještě několik dalších hodin po vyhasnutí,“ popsal Petr Banasinski, jednatel společnosti Hoxter. Teplo se totiž akumuluje do materiálu, jímž je krb obestaven, a místnost se tak prohřívá po delší dobu.

Jak ochránit peněženku i zdraví?

Spojit domácí pohodu s pohledem na plápolající oheň a jeho efektivním využitím si vyžaduje zaměřit se na své návyky. O Češích je známo, že své domovy často přetápějí, zbytečně vysoká teplota v interiéru však není ani zdravá, ani ekonomicky výhodná. Snížení vnitřní teploty, byť jen o jeden stupeň po celou zimu, totiž může znamenat úsporu pro rodinný rozpočet až o 5 %. Jaká je tedy ideální domácí teplota? Podle odborníků kolem 20 stupňů Celsia.

Topný výkon, tedy to, kolik paliva skutečně krb potřebuje, určuje vždy jeho výrobce. „Topný výkon závisí na množství přikládaného dřeva a době hoření. Jeden kilogram dřeva v sobě ukrývá čtyři kilowatthodiny tepelné energie. K výpočtu, kolik polínek do krbu přiložit, je tak potřeba trocha matematiky. Topeniště by však jejich uživatelé neměli v žádném případě dřevem přeplňovat,“ vysvětlil Banasinski.

Kvalitní suché dřevo hoří pomaleji

Jak topit nejefektivněji? Zbytečnou ztrátu velkého množství energie znamená například přikládání paliva s vyšší vlhkostí. Přestože se energie během jeho hoření uvolňuje, spotřebovává se na změnu vody do plynného skupenství. Typickým jevem je v této situaci syčení vlhkého dřeva při hoření.

Ztrátám se lze vyhnout snadno. Dřevo by mělo být uchováno na suchém a dobře větraném místě po dobu dvou let. Čerstvé dřevo má totiž přibližně poloviční výhřevnost než to dva roky skladované. Vlhkost používaného paliva by navíc neměla přesahovat 20 %.

Na maličkostech záleží

Svou roli hraje například i to, jakým směrem se dřevo v krbu či kamnech zapaluje. Ideální je směr shora. Ten totiž zaručí, že se komín postupně prohřívá a zvyšuje se tak jeho tah. Dřevo navíc hoří čistě a zůstává i čisté i sklo dvířek. 

„Uživatelé by krb či kamna měli rozpalovat dřevěnými třískami nebo ekologickými podpalovači. Doporučuji se vyhýbat těm chemickým, které nepříjemně zapáchají, a navíc hodně kouří,“ doporučil Petr Banasinski.

Jeho rada na závěr? Při zatápění by měli lidé vždy zkontrolovat, zda jsou uzavřeny čisticí otvory do komína, přičemž přívod primárního vzduchu by měl být otevřen.

Rubrika
Lenka Gregorová

5238

reklama

Nejnovější články

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice. Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky a společnost Schlieger, jeden z historicky prvních členů CAFT, druhý bod desatera věnovaný právě výběru dodavatele dále rozvádí. Níže je pět kritérií, které jsou doporučeny při výběru dodavatele zohlednit.

reklama