V Brně klesají prodeje bytů i jejich ceny

Žádný prodaný byt v samotném centru jihomoravské metropole a překvapivé přesměrování zájmu kupců do čtvrtí Staré Brno a Bystrc, kde se prodalo nejvíc nových bytů. Tak vypadalo třetí čtvrtletí letošního roku ve městě pod Špilberkem. Prodeje bytů se tu propadly na historické minimum.

Z dat společnosti Trikaya vyplývá, že 70 prodaných nových jednotek je vůbec nejméně od roku 2013. Ochlazení zájmu lidí o koupi novostaveb se projevilo i v jejich cenách. Nabízené byty poprvé od začátku roku 2018 zlevnily a vyšly na 126 500 korun za metr čtvereční. U prodaných jednotek se cena vrátila těsně pod 121 tisíc za metr čtvereční, což je ještě méně, než museli noví majitelé zaplatit na začátku letošního roku.

Za ochlazením trhu stojí nejen rostoucí inflace, která podle říjnových údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v září meziročně stoupla na 18 %, tedy na nejvyšší hodnotu od prosince 1993, ale především zvýšení nákladů na bydlení. Během třetího čtvrtletí vzlétly podle analýzy společnosti Patron GO platby za energie v průměru na jednoho uživatele o 40 %. Skokové zdražení energií se tak přímo projevilo v peněženkách Čechů a nutí kupující k opatrnosti. „A to platí nejen pro koncové zákazníky, ale také investory. Předpokládáme, že tento vývoj bude letos ještě pokračovat. Pokles prodejů v závěru roku, který naše analýza poslední roky ukazuje, bude za současné situace pravděpodobně ještě výraznější,“ upozornil Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Dalším důvodem je podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila také historický propad důvěry v ekonomiku mezi spotřebiteli. „Aktuálně je vůbec nejnižší podíl spotřebitelů, kteří dnešní situaci považují za výhodnou pro realizaci větších nákupů. Nadále přitom platí, že se Česká republika řadí na špici evropských států v poměru cen nemovitostí k příjmům domácností, a právě jejich ekonomická situace tak má na poptávku významný dopad,“ komentoval Hradil.

Podle odborníků se však ceny novostaveb již výrazněji snižovat nebudou. „Na náklady tlačí prudce rostoucí cena staveb a cena financování, k poklesu proto není příliš prostor,“ vysvětlil Roman Šebela, jednatel realitní a developerské společnosti Mig.

Skokově se po celé České republice zvedají i ceny nájmů, jejich nárůst je znatelný především v krajských městech. Podle společnosti Realitymix.cz stoupla v jihomoravské metropoli průměrná cena pronájmu za metr čtvereční meziročně o 23 %. Jedním z důvodů je výrazný zájem o nájemní bydlení ze strany běžných domácností. Tisícovky Čechů se totiž kvůli vysokým cenám hypoték i nemovitostí vzdaly snu o vlastním bydlení. Neobsazených nájemních bytů je v současnosti nejméně od roku 2018 a na jeden byt se hlásí rekordní množství zájemců.

Situace na trhu se projevuje i v segmentu spolubydlení. Podle portálu Bezrealitky si v Brně dva lidé ve středně velkém bytě musí připravit více než 10 tisíc korun, čtyři osoby pak mohou i s poplatky bydlet za necelých šest tisíc.

Rubrika
Lenka Gregorová

7052

reklama

Nejnovější články

Developeři zažívají v současné turbulentní době náročné časy. Stavební materiály jsou těžko k sehnání, jejich cena je nejistá, a dělnické profese mnohdy nepatří k těm nejatraktivnějším. Investoři proto neví, za kolik postaví mnohdy již prodané byty. I přesto se v Brně hojně staví.

V krajských městech rychle ubývají nemovitosti k pronájmu s rozlohou nad 70 m2. Problém by to mohl být zejména pro studenty, kteří je využívají ke sdílenému bydlení. Hledání vhodného pronájmu by tak neměli nechávat až na září. Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze oproti minulému roku i v řádech vyšších desítek procent. V Praze pozorují pokles o 54 %, v Brně pak o 30 %. Klesající nabídka nadále zvyšuje ceny pronájmů. Meziročně se v Česku podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za 1 m2 o takřka 11 %.

Množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji je v České republice nejvíce za posledních 8 let. Podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz se nabídka v Brně za uplynulých 8 měsíců zvýšila o 86 %, v Praze pak o 16 %. Prodávaných nemovitostí bude podle odborníků na trh realit z GarantovanyNajem.cz v následujících měsících ještě významně přibývat. 

Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla výrazněji, a to na 127 200 Kč. Byť se mezikvartálně jedná pouze o drobný nárůst, meziročně šly nabídkové ceny nahoru o více než 12,5 %. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, do čela se dostala čtvrť Veveří. 

reklama