V Brně klesají prodeje bytů i jejich ceny

Žádný prodaný byt v samotném centru jihomoravské metropole a překvapivé přesměrování zájmu kupců do čtvrtí Staré Brno a Bystrc, kde se prodalo nejvíc nových bytů. Tak vypadalo třetí čtvrtletí letošního roku ve městě pod Špilberkem. Prodeje bytů se tu propadly na historické minimum.

Z dat společnosti Trikaya vyplývá, že 70 prodaných nových jednotek je vůbec nejméně od roku 2013. Ochlazení zájmu lidí o koupi novostaveb se projevilo i v jejich cenách. Nabízené byty poprvé od začátku roku 2018 zlevnily a vyšly na 126 500 korun za metr čtvereční. U prodaných jednotek se cena vrátila těsně pod 121 tisíc za metr čtvereční, což je ještě méně, než museli noví majitelé zaplatit na začátku letošního roku.

Za ochlazením trhu stojí nejen rostoucí inflace, která podle říjnových údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v září meziročně stoupla na 18 %, tedy na nejvyšší hodnotu od prosince 1993, ale především zvýšení nákladů na bydlení. Během třetího čtvrtletí vzlétly podle analýzy společnosti Patron GO platby za energie v průměru na jednoho uživatele o 40 %. Skokové zdražení energií se tak přímo projevilo v peněženkách Čechů a nutí kupující k opatrnosti. „A to platí nejen pro koncové zákazníky, ale také investory. Předpokládáme, že tento vývoj bude letos ještě pokračovat. Pokles prodejů v závěru roku, který naše analýza poslední roky ukazuje, bude za současné situace pravděpodobně ještě výraznější,“ upozornil Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Dalším důvodem je podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila také historický propad důvěry v ekonomiku mezi spotřebiteli. „Aktuálně je vůbec nejnižší podíl spotřebitelů, kteří dnešní situaci považují za výhodnou pro realizaci větších nákupů. Nadále přitom platí, že se Česká republika řadí na špici evropských států v poměru cen nemovitostí k příjmům domácností, a právě jejich ekonomická situace tak má na poptávku významný dopad,“ komentoval Hradil.

Podle odborníků se však ceny novostaveb již výrazněji snižovat nebudou. „Na náklady tlačí prudce rostoucí cena staveb a cena financování, k poklesu proto není příliš prostor,“ vysvětlil Roman Šebela, jednatel realitní a developerské společnosti Mig.

Skokově se po celé České republice zvedají i ceny nájmů, jejich nárůst je znatelný především v krajských městech. Podle společnosti Realitymix.cz stoupla v jihomoravské metropoli průměrná cena pronájmu za metr čtvereční meziročně o 23 %. Jedním z důvodů je výrazný zájem o nájemní bydlení ze strany běžných domácností. Tisícovky Čechů se totiž kvůli vysokým cenám hypoték i nemovitostí vzdaly snu o vlastním bydlení. Neobsazených nájemních bytů je v současnosti nejméně od roku 2018 a na jeden byt se hlásí rekordní množství zájemců.

Situace na trhu se projevuje i v segmentu spolubydlení. Podle portálu Bezrealitky si v Brně dva lidé ve středně velkém bytě musí připravit více než 10 tisíc korun, čtyři osoby pak mohou i s poplatky bydlet za necelých šest tisíc.

Rubrika
Lenka Gregorová

7052

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama