Co brzdí brněnský trh s nemovitostmi?

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

Jihomoravská metropole má rozvojový potenciál, a pokud se naváže na dialog mezi jednotlivými sektory, bude i nadále spolu s hlavním městem tahounem tuzemského realitního developmentu. Vyplývá to z Konference Moravian Real Estate Date Autumn 2022. Jaká jsou podle odborníků klíčová témata brněnského realitního trhu?

Nový územní plán

Současný územní plán je zastaralý, a přestože se jeho nová podoba ve městě pod Špilberkem dlouhodobě připravuje, v dohledné době se jí Brňané nedočkají. „V příštím roce Brno nový územní plán mít nebude. Náš nejrychlejší scénář počítá s rokem 2024, ale možná budeme čekat tři čtyři roky,“ uvedl Michal Sedláček z Kanceláře architekta města Brna.

Absence dokumentu přímo dopadá na výstavbu připravovaných projektů, podle Marie Zezůlkové z Ministerstva pro místní rozvoj se navíc může negativně promítnout i do oblasti příjmů města a jeho dlouhodobého rozvoje.

„Brno může čerpat z evropských fondů miliardy korun, projekty je ale třeba realizovat do roku 2027,“ vysvětlila Zezůlková. A právě to může neexistence plánu ohrozit. Finance připravené z evropských fondů v aktuálním období pro výstavbu a rozvoj se totiž nemusí stihnout vyčerpat.

Suburbanizace

„Město se nenápadně vylidňuje, lidé se za dostupnějším bydlením stěhují stále dále od Brna, “ upozornil Dalibor Lamka ze společnosti Trikaya. To sebou nese řadu negativních jevů, jako například ranní a odpolední dopravní kolony na příjezdových cestách do metropole a s nimi spojené znečištění ovzduší a hluk. Vysoké procento obyvatel přilehlých obcí rovněž využívá brněnskou infrastrukturu, náklady s ní spojenou však nese město.

Realizace nových projektů

Nové projekty váznou, a to i přes to, že funguje komunikace mezi vedením Brna a developery. „Máme s městem dobrou a konstruktivní spolupráci,“ potvrdil Petr Fabrický z firmy Crestyl a souhlasí s ním i Martin Kodeš z J&T Real Estate CZ. „I přes dílčí úspěchy však příprava nových projektů pokulhává,“ doplnil Filip Chvátal, uvolněný člen Rady města Brna.

Realizaci větších záměrů totiž investorům komplikuje již zmíněný územní plán společně s celorepublikovými nástrahami, například nejistotou okolo nového stavebního zákona a pomalé povolovací procesy.

„Pro zahraničí jsme délkou investičních procesů nepochopitelní. Kvůli nekonečným diskusím také dosud zcela opomíjíme zásadní aspekty současného vývoje, třeba klimatické změny či problém migrace,“ dodala Marie Zezůlková. Pomoci by mohlo zřízení speciálního stavebního úřadu v rámci Brna pro projekty celoměstského významu.

Rubrika
Lenka Gregorová

7576

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Brněnská developerská společnost DOMOPLAN ze skupiny FIPOX i v současné době pokračuje v realizaci svých projektů a plánuje další. Jenom v Brně nyní staví na 400 nových bytových jednotek, což je dokonce o 100 bytů víc, než společnost původně plánovala. Rozšiřuje totiž svou největší brněnskou rezidenci Pekárenský dvůr. I v tomto projektu bude DOMOPLAN lidem nabízet svou novinku – servisované podnájemní bydlení s důrazem na udržitelnost a pohodlí obyvatel. DOMOPLAN tak bude rozvíjet svůj koncept energeticky soběstačných staveb. Další brněnská rezidence Hvězdová se právě díky této udržitelné koncepci stala začátkem prosince vítězem soutěže Chytrá města 2022.

reklama