V Židenicích se plánuje rozsáhlá bytová výstavba

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Rozsáhlý obytný soubor vyroste na aktuálně nezastavěné ploše v lokalitě mezi ulicemi Líšeňská, Šedova, Věstonická a Viniční. Pracovat by se tu mělo ve dvou etapách. Na projektu bude s developerem spolupracovat i město. „Předmětem smlouvy mezi investorem a městem je stavba s názvem Obytný soubor Šedova – 1. etapa,“ sdělila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Kromě bytů a parkovacích stání tu podle plánů vzniknou například i ateliéry, komerční prostory nebo třeba kavárna. „Stavební záměr zahrnuje stavbu bytového domu AB, který bude mít 2 nadzemní podlaží pro 221 parkovacích stání, 6 nadzemních podlaží v části B a 15 nadzemních podlaží v části A. Celkem zde vznikne 179 bytových jednotek, 14 ateliérů a 1 komerční prostor,“ popsala Markéta Vaňková.

Dalších 53 bytových jednotek se bude nacházet v objektu C a stavby doplní budova D, ve které si zájemci budou moci vybírat z 68 bytů. Pro obě stavby bude dohromady k dispozici 84 parkovacích stání.

„Na venkovních zpevněných plochách při ulici Šedova je navrženo 52 stání. Vybudovaná veřejná dopravní a technická infrastruktura přejde po kolaudaci do vlastnictví města, které zajistí další údržbu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Město od developera rovněž získá investiční příspěvek 12,7 milionu korun. „Ten použijeme na výstavbu zásobovacího vodovodního řadu v popsané oblasti,“ doplnila Markéta Vaňková.

Se stavbou by se podle plánů investora mohlo v roce 2023, první obyvatelé by se sem měli stěhovat nejpozději v roce 2029.

 

Lenka Gregorová

4932

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama