DOMOPLAN bude v Chorvatsku stavět 100 nových bytů za 17 milionů eur

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Kromě holiday resortů na ostrovech Pag a Hvar chystá společnost DOMOPLAN ze skupiny FIPOX postavit také rezidenční bydlení v chorvatském vnitrozemí. „Chorvatsko prochází v posledních letech dynamickým ekonomickým rozvojem. Zvláště po vstupu do eurozóny i Schengenu se ještě více otevírá novým investicím,“ popisuje důvody výstavby v Chorvatsku zakladatel společnosti DOMOPLAN Tomáš Vavřík.

„Zároveň je na zdejším realitním trhu značná poptávka po novém a prémiovém bydlení. Cítíme zde ochotu otevřít se novým přístupům ze zahraničí, čehož chceme využít a přinést naše vnímání architektury a prostoru také do dalších rozvíjejicích se oblastí,“ doplňuje dále Tomáš Vavřík, proč padla volba stavět nové bydlení právě v Záhřebu.   

Udržitelné bydlení pro rodiny v atraktivní lokalitě

Rezidenční projekt Samobor o investičním objemu 17 milionů eur se skládá z šesti viladomů, které nabídnou 100 bytových jednotek do 50 metrů čtverečních až po větší byty nad 70 metrů čtverečních. Každý z nich bude mít svůj balkon nebo terasu, veškeré parkování pro rezidenty je situováno do podzemních garáží. Vlastní energetická soběstačnost bude zajištěna pomocí fotovoltaiky s akumulací a tepelnými čerpadly, projekt by měl mít i vlastní distribuční soustavu.  

„U každého z našich projektů se snažíme přinést rezidentům vždy něco navíc. V případě Samoboru se jedná o zelený park a dětské hřiště, které vhodně doplní rodinný charakter této lokality. V sousedství našich viladomů se pár set metrů nachází obecní škola a v bezprostřední blízkosti chystá investor novou soukromou školku a školu,“ říká o oblasti Michal Augustýn, country manager chorvatské divize DOMOPLANu, a vyzdvihuje dobrou občanskou vybavenost: „Je to klidná lokalita s kompletní dopravní infrastrukturou, s blízkým dálničním napojením na Záhřeb. V pěší vzdálenosti je autobusové nádraží, nákupní centra i sportovní stadion.“

Designový koncept projektu má na starosti architektonické studio RAW.

Místo s českou symbolikou

Samobor se nachází na západním předměstí Záhřebu v blízkosti hranic se Slovinskem, na pomezí Žumberak – Samoborského pohoří. Historickým městem s promenádami protéká řeka Gradna, díky čemuž je Samobor a jeho přilehlá krajina oblíbenou turistickou destinací. Oblast má zároveň otisk v české historii - nedaleko města stojí Samoborský hrad, který byl vybudován za vlády Přemysla Otakara II.

„S ohledem na polohu, blízkost a pracovní příležitosti je Samobor jedna z nejvíce se rozvíjejících lokalit v bezprostředním okolí Záhřebu. Je atraktivní pro studenty i mladé rodiny, neboť rezidenti Samoboru mají v porovnání s hlavním městem nižší daňové zatížení. Zároveň oblast přitahuje řadu investorů,“ dodává Michal Augustýn s tím, že v západní části Záhřebu sídlí řada zahraničních společností. Ve vzdálenosti zhruba jednoho kilometru od chystaného rezidenčního bydlení se momentálně staví rozlehlý logistický park či technologický projekt Rimac Campus.

 

redaktor

7988

reklama

Nejnovější články

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku. V novém roce odborníci očekávají zlevnění úvěrů, růst poptávky i mírný růst cen, a to jak u starších, tak nových bytů. Údaje vyplývají z pravidelné analýzy brněnského trhu novostaveb, kterou připravuje společnost IMPERA styl.

Zásadní proměna čeká druhé nejvytíženější nádraží v Brně. Železniční stanice Královo Pole projde masivní rekonstrukcí, která přinese komfortnější cestování díky nové hale i přestavěnému kolejišti. Všechna nástupiště budou bezbariérová a nynější podchod se prodlouží až na ulici Myslínovu. Hotovo má být zhruba za dva roky.

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

reklama