Byty s výhodnějším nájemným v Brně? Stavět je chce Česká spořitelna

Nové byty, ve kterých budou moci Brňané bydlet až pětkrát výhodněji, než je na trhu běžné. To by měla přinést spolupráce města a České spořitelny na projektu dostupného bydlení. Pro novou výstavbu doporučila brněnská radnice například pozemky ve Starém Lískovci. 

Česká spořitelna nově založila společnost Dostupné bydlení České spořitelny, která bude na projektu dostupného bydlení spolupracovat s městy. Inspirací projektu se stala Vídeň, kde má koncept tradici delší než 60 let. V hlavním městě našeho rakouského souseda postavila její mateřská společnost ERSTE BANK více než deset tisíc dostupných nájemních bytů.

„Tento projekt výstavby dostupných nájemních bytů soukromým sektorem je dalším modelem, který chceme realizovat v Brně a který se dobře uplatňuje ve Vídni – tím prvním je výstavba dostupného družstevního bydlení, které nyní již v Brně intenzivně připravujeme v šesti lokalitách pro zhruba 1500 bytů,“ uvedl náměstek pro bydlení Jiří Oliva.

Projekt vítá i brněnská primátorka Markéta Vaňková. „Dostupnost bydlení je pro celou Českou republiku, ale pro Prahu a Brno obzvlášť velké téma. I když město na bytovém trhu hraje důležitou roli a rekonstruuje stávající bytové domy i staví zcela nové, ve srovnání se soukromým sektorem je limitováno zákonnými postupy při vypisování veřejných zakázek a podobně. Od spolupráce se soukromým sektorem tedy lze očekávat flexibilnější postup, ze kterého budou mít lidé užitek rychleji,“ uvedla primátorka.

Bydlení pro hasiče, policisty či lékaře

Na základě spolupráce by měly v jihomoravské metropoli vyrůst bytové domy, ve kterých je nájemné zhruba o pětinu nižší, než je na trhu běžné. Jejich stavba bude navíc financovaná ze soukromého sektoru, a tím pádem nezatíží rozpočet města. „Chceme, aby výstavba začala co nejdříve, proto jsme do tohoto projektu doporučili lokalitu městských stavebních pozemků, kde je možné začít stavbu co nejdříve, a to Západní bránu ve Starém Lískovci,“ popsal Jiří Oliva.

„Česká spořitelna upřednostňuje, aby se nájemníci rekrutovali především z řad pro společnost klíčových profesí, jako jsou hasiči, policisté, lékaři, zdravotní sestry atd., a to hlavně jako mladé rodiny. Konkrétní nájemníky by potom vybíralo přímo město Brno,“ doplnil náměstek.

Lenka Gregorová

5156

reklama

Nejnovější články

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice. Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky a společnost Schlieger, jeden z historicky prvních členů CAFT, druhý bod desatera věnovaný právě výběru dodavatele dále rozvádí. Níže je pět kritérií, které jsou doporučeny při výběru dodavatele zohlednit.

reklama