Rekonstrukce nároží Kounicovy a Šumavské přinese zeleň i místo pro relaxaci

Přívětivější prostor pro kolemjdoucí a třeba i možnost odpočinout si ve stínu stromů. Nejen to by měla přinést plánovaná rekonstrukce nároží Kounicovy a Šumavské. Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové se nyní jedná o místo, kde se zastavil čas.

Nevzhledné nároží se nachází v těsné blízkosti magistrátní budovy v ulici Kounicova. Jde o frekventovaný prostor, který však lokalitě příliš dobré jméno nedělá.

„Nebála bych se říct, že je to nehostinné místo, kde se doslova zastavil čas. Když míříte do obchodů v přízemí, na magistrát nebo k sousedním kancelářským budovám, raději jen rychle projdete. Není to dobře. Město musí být přívětivé, což se dá v takových lokalitách řešit citlivými, relativně rychlými a nepříliš nákladnými úpravami, které významně zlepšují kvalitu života,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Změnu by měla přinést chystaná rekonstrukce nároží a přilehlé terasy magistrátní budovy.

„Plochy zčásti předláždíme a zčásti zůstanou nezpevněné, což umožní vsakování dešťové vody a její využití pro závlahu osazených stromů, v jejichž stínu přibude posezení a další mobiliář, jako stojany na kola či odpadkové koše. Bezbariérový přístup na terasu zajistí nový výtah. A kontejnery na odpad přesuneme pod zem,“ upřesnila Vaňková.

Architektonická studie je již připravená a město chystá zadávací řízení na výběr projektanta. „Projektová dokumentace pro první fázi by mohla být hotová v květnu letošního roku, následně by se začalo s opravami. Takže bychom měli být hotovi v září,“ dodala Vaňková.

Dokumentace by měla Brno vyjít na 700 tisíc korun, samotné úpravy první etapy si vyžádají investici zhruba 12 milionů korun. V roce 2023 by měla na práce v lokalitě navázat druhá etapa rekonstrukce. V jejím případě bude nutné počítat s náklady zhruba 9 milionů korun.

Rubrika
Lenka Gregorová

4994

reklama

Nejnovější články

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku. V novém roce odborníci očekávají zlevnění úvěrů, růst poptávky i mírný růst cen, a to jak u starších, tak nových bytů. Údaje vyplývají z pravidelné analýzy brněnského trhu novostaveb, kterou připravuje společnost IMPERA styl.

Zásadní proměna čeká druhé nejvytíženější nádraží v Brně. Železniční stanice Královo Pole projde masivní rekonstrukcí, která přinese komfortnější cestování díky nové hale i přestavěnému kolejišti. Všechna nástupiště budou bezbariérová a nynější podchod se prodlouží až na ulici Myslínovu. Hotovo má být zhruba za dva roky.

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

reklama