Vykouzlete si z domova oázu klidu pomocí vůní

Klid, pohoda a teplo rodinného krbu. A vůně. Právě aroma výrazně působí na lidské smysly a ovlivňuje to, jak se v našich příbytcích cítíme. Zároveň však může mít i blahodárné účinky na naše tělo i duši. Jak si ideálně provonět domov?

Čich paří k pěti základním smyslům člověka. Nejenže v nás vůně může vyvolat příjemné či naopak negativní vzpomínky a v okamžiku nás přenést do minulosti, podvědomě si podle ní ale vybíráme například i partnera. Věnovat se tomu, jak voní náš domov, však často zapomínáme. Ochuzujeme se tak nejen o pozitivní atmosféru a klima, ale například i o uvolnění nervové soustavy a stresu po náročném pracovním dni. Není při tom vždy nutné sahat po nekvalitních osvěžovačích vzduchu, které mnohdy mohou kvůli obsahu nezdravých chemických látek napáchat více škody než užitku. Možností je totiž mnoho.

Příjemně provoní domácnost květiny rozmístěné po různých částech a místnostech bytu. Není-li však zrovna letní sezóna, může se jednat o poměrně nákladnou strategii. V zimních měsících proto raději sáhněte po květech sušených, ideálně pokud je doplní byliny a sušené ovoce. Naaranžované směsi potpourri vám domů vnesou nejen požadované aroma, ale stanou se i vkusným doplňkem. A máte-li například potíže se spaním, sušená levandule vám určitě oživí ložnici, ale zároveň pomůže i do říše snů. Z přírodních cest vám určitě stejně dobře poslouží i meduňka, rozmarýn, skořice či sušené citrusy.

Moderním doplňkem ve stylu hygge, dánské cestky ke štěstí a pohodě, jsou vonné svíčky zasazené do interiéru. Vybírat můžete z nespočtu parfemací od ovocných vůní či květiny, přes vanilku a čokoládu až například k pečenému ovoci, zimním směsím či javorovým palačinkám a bourbonu. I v tomto případě však platí pravidlo, že kvalita hraje prim, a proto vždy pečlivě kontrolujte jejich složení. Vyskytuje-li se v nich benzen, toluen, styren, xylen nebo formaldehyd, ponechte je raději v obchodě. Tyto látky jsou totiž karcinogenní.

Vašim voňavým pomocníkem budou rovněž vonné esence a aromalampy. Nepatříte-li k jejich fanouškům a obáváte se o bezpečnost svého domova, promíchejte pár kapek esence s vodou a rozprašovačem jimi prosyťte místnosti. V tomto případě se však vyhněte vonným olejům, zanechaly by skvrny na vybavení. Bezpečnou variantou jsou například i katalytické lampy, které nepotřebují hořet, aby kolem sebe šířily vůni. Tu totiž uvolňuje rozžhavený kámen. Lampy jsou zároveň poutavým doplňkem a navíc působí pozitivně i na domácí prostředí, likvidují roztoče a parazity.

A rada nakonec? Při výběru zapomeňte na doporučení svého okolí a sáhněte pouze po těch vůních, kterou jsou vám osobně příjemné, a řiďte se pouze svými smysly. Jinak by se vám z nich totiž mohla zatočit hlava.

Rubrika
Lenka Gregorová

4966

reklama

Nejnovější články

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice. Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky a společnost Schlieger, jeden z historicky prvních členů CAFT, druhý bod desatera věnovaný právě výběru dodavatele dále rozvádí. Níže je pět kritérií, které jsou doporučeny při výběru dodavatele zohlednit.

reklama