Vykouzlete si z domova oázu klidu pomocí vůní

Klid, pohoda a teplo rodinného krbu. A vůně. Právě aroma výrazně působí na lidské smysly a ovlivňuje to, jak se v našich příbytcích cítíme. Zároveň však může mít i blahodárné účinky na naše tělo i duši. Jak si ideálně provonět domov?

Čich paří k pěti základním smyslům člověka. Nejenže v nás vůně může vyvolat příjemné či naopak negativní vzpomínky a v okamžiku nás přenést do minulosti, podvědomě si podle ní ale vybíráme například i partnera. Věnovat se tomu, jak voní náš domov, však často zapomínáme. Ochuzujeme se tak nejen o pozitivní atmosféru a klima, ale například i o uvolnění nervové soustavy a stresu po náročném pracovním dni. Není při tom vždy nutné sahat po nekvalitních osvěžovačích vzduchu, které mnohdy mohou kvůli obsahu nezdravých chemických látek napáchat více škody než užitku. Možností je totiž mnoho.

Příjemně provoní domácnost květiny rozmístěné po různých částech a místnostech bytu. Není-li však zrovna letní sezóna, může se jednat o poměrně nákladnou strategii. V zimních měsících proto raději sáhněte po květech sušených, ideálně pokud je doplní byliny a sušené ovoce. Naaranžované směsi potpourri vám domů vnesou nejen požadované aroma, ale stanou se i vkusným doplňkem. A máte-li například potíže se spaním, sušená levandule vám určitě oživí ložnici, ale zároveň pomůže i do říše snů. Z přírodních cest vám určitě stejně dobře poslouží i meduňka, rozmarýn, skořice či sušené citrusy.

Moderním doplňkem ve stylu hygge, dánské cestky ke štěstí a pohodě, jsou vonné svíčky zasazené do interiéru. Vybírat můžete z nespočtu parfemací od ovocných vůní či květiny, přes vanilku a čokoládu až například k pečenému ovoci, zimním směsím či javorovým palačinkám a bourbonu. I v tomto případě však platí pravidlo, že kvalita hraje prim, a proto vždy pečlivě kontrolujte jejich složení. Vyskytuje-li se v nich benzen, toluen, styren, xylen nebo formaldehyd, ponechte je raději v obchodě. Tyto látky jsou totiž karcinogenní.

Vašim voňavým pomocníkem budou rovněž vonné esence a aromalampy. Nepatříte-li k jejich fanouškům a obáváte se o bezpečnost svého domova, promíchejte pár kapek esence s vodou a rozprašovačem jimi prosyťte místnosti. V tomto případě se však vyhněte vonným olejům, zanechaly by skvrny na vybavení. Bezpečnou variantou jsou například i katalytické lampy, které nepotřebují hořet, aby kolem sebe šířily vůni. Tu totiž uvolňuje rozžhavený kámen. Lampy jsou zároveň poutavým doplňkem a navíc působí pozitivně i na domácí prostředí, likvidují roztoče a parazity.

A rada nakonec? Při výběru zapomeňte na doporučení svého okolí a sáhněte pouze po těch vůních, kterou jsou vám osobně příjemné, a řiďte se pouze svými smysly. Jinak by se vám z nich totiž mohla zatočit hlava.

Rubrika
Lenka Gregorová

4966

reklama

Nejnovější články

V krajských městech rychle ubývají nemovitosti k pronájmu s rozlohou nad 70 m2. Problém by to mohl být zejména pro studenty, kteří je využívají ke sdílenému bydlení. Hledání vhodného pronájmu by tak neměli nechávat až na září. Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze oproti minulému roku i v řádech vyšších desítek procent. V Praze pozorují pokles o 54 %, v Brně pak o 30 %. Klesající nabídka nadále zvyšuje ceny pronájmů. Meziročně se v Česku podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za 1 m2 o takřka 11 %.

Množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji je v České republice nejvíce za posledních 8 let. Podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz se nabídka v Brně za uplynulých 8 měsíců zvýšila o 86 %, v Praze pak o 16 %. Prodávaných nemovitostí bude podle odborníků na trh realit z GarantovanyNajem.cz v následujících měsících ještě významně přibývat. 

Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla výrazněji, a to na 127 200 Kč. Byť se mezikvartálně jedná pouze o drobný nárůst, meziročně šly nabídkové ceny nahoru o více než 12,5 %. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, do čela se dostala čtvrť Veveří. 

Téměř padesát let se tu neodehrály žádné stavební úpravy, nyní čeká objekt, ve kterém sídlí Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala, rekonstrukce. Počátkem března schválili brněnští radní zahájením zadávacího řízení na podlimitní veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci a další služby související s rekonstrukcí budovy. Předpokládané náklady přesáhnou 65 milionů.

reklama