Vykouzlete si z domova oázu klidu pomocí vůní

Klid, pohoda a teplo rodinného krbu. A vůně. Právě aroma výrazně působí na lidské smysly a ovlivňuje to, jak se v našich příbytcích cítíme. Zároveň však může mít i blahodárné účinky na naše tělo i duši. Jak si ideálně provonět domov?

Čich paří k pěti základním smyslům člověka. Nejenže v nás vůně může vyvolat příjemné či naopak negativní vzpomínky a v okamžiku nás přenést do minulosti, podvědomě si podle ní ale vybíráme například i partnera. Věnovat se tomu, jak voní náš domov, však často zapomínáme. Ochuzujeme se tak nejen o pozitivní atmosféru a klima, ale například i o uvolnění nervové soustavy a stresu po náročném pracovním dni. Není při tom vždy nutné sahat po nekvalitních osvěžovačích vzduchu, které mnohdy mohou kvůli obsahu nezdravých chemických látek napáchat více škody než užitku. Možností je totiž mnoho.

Příjemně provoní domácnost květiny rozmístěné po různých částech a místnostech bytu. Není-li však zrovna letní sezóna, může se jednat o poměrně nákladnou strategii. V zimních měsících proto raději sáhněte po květech sušených, ideálně pokud je doplní byliny a sušené ovoce. Naaranžované směsi potpourri vám domů vnesou nejen požadované aroma, ale stanou se i vkusným doplňkem. A máte-li například potíže se spaním, sušená levandule vám určitě oživí ložnici, ale zároveň pomůže i do říše snů. Z přírodních cest vám určitě stejně dobře poslouží i meduňka, rozmarýn, skořice či sušené citrusy.

Moderním doplňkem ve stylu hygge, dánské cestky ke štěstí a pohodě, jsou vonné svíčky zasazené do interiéru. Vybírat můžete z nespočtu parfemací od ovocných vůní či květiny, přes vanilku a čokoládu až například k pečenému ovoci, zimním směsím či javorovým palačinkám a bourbonu. I v tomto případě však platí pravidlo, že kvalita hraje prim, a proto vždy pečlivě kontrolujte jejich složení. Vyskytuje-li se v nich benzen, toluen, styren, xylen nebo formaldehyd, ponechte je raději v obchodě. Tyto látky jsou totiž karcinogenní.

Vašim voňavým pomocníkem budou rovněž vonné esence a aromalampy. Nepatříte-li k jejich fanouškům a obáváte se o bezpečnost svého domova, promíchejte pár kapek esence s vodou a rozprašovačem jimi prosyťte místnosti. V tomto případě se však vyhněte vonným olejům, zanechaly by skvrny na vybavení. Bezpečnou variantou jsou například i katalytické lampy, které nepotřebují hořet, aby kolem sebe šířily vůni. Tu totiž uvolňuje rozžhavený kámen. Lampy jsou zároveň poutavým doplňkem a navíc působí pozitivně i na domácí prostředí, likvidují roztoče a parazity.

A rada nakonec? Při výběru zapomeňte na doporučení svého okolí a sáhněte pouze po těch vůních, kterou jsou vám osobně příjemné, a řiďte se pouze svými smysly. Jinak by se vám z nich totiž mohla zatočit hlava.

Rubrika
Lenka Gregorová

4966

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama