Stavební spoření zažívá letos boom

Z prvních měsíců letošního roku je patrné, že zájem Čechů o úvěry od stavebních spořitelen i o samotné stavební spoření roste. Na trhu se navíc objevuje nový trend. Rekonstrukce. Jaké jsou důvody?

Touha investovat finance do vlastního bydlení, snaha ochránit rodinnou kasu a zároveň v nejisté pandemické situaci chytře a především bezpečně uložit své peníze. To jsou hlavní důvody, proč si Češi v poslední době oblíbili stavební spoření. Shodují se na tom generální ředitelé stavebních spořitelen v anketě Asociace českých stavebních spořitelen.

„Zažíváme jedno z nejpřívětivějších období, pokud jde o úrokové sazby úvěrů na bydlení a úvěrů všeobecně. Bohužel jsem přesvědčen, že i po skončení pandemie bude nejistota stran budoucího ekonomického vývoje velká, a proto bude investice do nemovitosti zkrátka volbou z rozumu,“ řekl Petr Toman, místopředseda představenstva MONETA Stavební Spořitelny.

Od ledna do dubna roku 2021 poskytly stavební spořitelny úvěry za 32,8 miliard korun. To v meziročním srovnání představuje nárůst o 59 %.

„Růst zájmu o úvěry je kromě přetrvávajících přívětivých sazeb dán také relativně velkým počtem domácností, jejichž finanční situace se během pandemie nezhoršila, ale snížila se jim spotřeba, především kvůli omezeným možnostem cestování, volnočasových aktivit apod. Díky tomu se jim zvýšily čisté disponibilní příjmy, které chtějí a budou chtít alespoň zčásti investovat,“ upřesňuje Pavel Jirák, generální ředitel a předseda představenstva Modré pyramidy stavební spořitelny.

V nejisté době lidé hledají bezpečnou cestu, jak uložit svoje finance a stavební spoření patří v tomto ohledu k nejoblíbenějším produktům.  Vyplývá to i z Barometru obliby spoření. Podle něj se stavebko za první tři měsíce letošního roku umístilo na prvním místě, a to s 57 %. Zvýšil se i meziroční růst počtu nově uzavřených smluv, za první čtyři letošní měsíce o 5 % na 165 559.

 „Velmi vysoký zájem o úvěry na bydlení, jehož jsme svědky v první polovině roku, bude postupně slábnout. Naopak stavebko je, vzhledem ke klesajícímu počtu alternativních možností spoření se zajímavým výnosem, velmi výhodné, a proto čekám, že zájem o něj poroste v průběhu celého roku,“ předpovídá Jiří Feix, generální ředitel a předseda představenstva ČSOB Stavební spořitelny.

Vysoká poptávka po pořízení vlastního bydlení se v nejbližší době snižovat nebude. Vyplývá to z ankety Asociace českých stavebních spořitelen, které se zúčastnili zástupci stavebních spořitelen. Kupující však narazí na limity na straně nabídky vhodných nemovitostí.

 „I nadále poroste poptávka po nemovitostech určených k bydlení. Stále přetrvává touha po vlastnickém bydlení a převis poptávky nad nabídkou zejména v zajímavých lokalitách. Důvodů je celá řada, a to jak na straně nabídky (zejména stavební zákon a dlouhé povolovací lhůty a řízení, vyšší regulatorní a technické požadavky na energetickou náročnost budov a tím rostoucí ceny stavebních prací), tak i na straně poptávky (zejména demografický vývoj, snižování počtu členů domácností, nemovitosti jako vhodná investice k udržení hodnoty),“ vysvětluje Pavel Jirák z Modré pyramidy.

„Vlastní bydlení je jistota a lidé si to, obzvláště v těžkých časech, uvědomují. Ať už zvolí bydlení ve větším nebo menším městě, vyplatí se nespoléhat na bydlení v nájmu. Výše nájmu totiž může výhledově růst. Vlastní bydlení je investice – do zabezpečení své rodiny, svých dětí či do zabezpečení se na stáří,“ doplnil Pavel Čejka, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny.

Cestou z bludného kruhu budou pro mnoho českých rodin představovat rekonstrukce a modernizace současného bydlení. Z průzkumu, který pro společnost ABB realizovala agentura Ipsos, vyplývá, že do zvelebování či oprav své domácnosti se v loňském roce nebo letos rozhodla pustit více než pětina z 1000 respondentů ve věku 18 – 65 let. Z toho 31 % uvedlo, že impulsem byla omezení vyvolaná pandemií covid-19.

„Potvrdilo se, že pro většinu domácností při rekonstrukci hraje klíčovou roli design. Zajímavým zjištěním je, že si lidé z hlediska designu nejvíce všímají materiálů, z jakých je prvek vyroben,“ popsal Vladimír Janypka, ředitel ABB Elektrotechnika, skutečnost, že pro 72 % respondentů je důležitý při výběru designového prvku materiál. Podstatný je však pro ně tvar i barva, a to v 68 %, pro 36 % dotázaných hraje prim originalita. Nejčastěji věnují lidé pozornost podlaze (51 %), následně pak osvětlení, a to v 49 %, ale také obkladům a tapetám, vypínačům se zásuvkami nebo dveřím či oknům.

Necelých 20 % respondentů se do rekonstrukce pustila či pustí kvůli potřebě doplňkové přístavby, například garáže, pergoly či sauny. Z výzkumu rovněž vyplynulo, že Češi jdou s dobou a nezapomínají ani na chytré technologie.

Rubrika
Lenka Gregorová

3482

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama