Stát půjčí mladým rodinám na bydlení

Počátkem března schválila vláda nařízení, podle kterého si budou moci mladé rodiny s dětmi zažádat o půjčku na bydlení ve výši až 600 tisíc korun ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Částka přitom musí činit maximálně polovinu ceny nového bytu či rodinného domu. Návrh si klade za cíl zpřístupnit bydlení i mladším lidem s malými dětmi.

Lidé mladší 36 let, kteří pečují o dítě do šesti let, mají od března novou možnost  získat fi nance na bydlení za  výhodnějších  podmínek než u bank. Státní fond rozvoje bydlení nabídne podle vládou schváleného nařízení půjčky pro mladé rodiny či samoživitele splňující věková kritéria. „Důležité je, aby se  zpřístupnily úvěry na pořízení vlastní ho bydlení mladým lidem, kteří již mají děti a jejichž postavení z hlediska posuzování schopnosti splácet je horší než u bezdětných párů. Navíc úvěry budou poskytovány s nízkou úrokovou sazbou a s možností přerušení splácení v obtížných životních situacích,“ uvedla ministrině pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Ta počítá v letošním roce s celkovým výdajem 100 milionů korun. Mladí lidé budou moci žádat půjčky ve výši 50 až 600 tisíc korun, nejvýše však polovinu skutečných nákladů. „Příjemci nízkoúročeného úvěru jej mohou použít na pořízení obydlí výstavbou novostavby, nástavbou, vestavbou, přístavbou nebo změnou stavby na stavbu pro bydlení. Úvěr lze využít i na koupi bytu či rodinného domu nebo na převod družstevního podílu v bytovém družstvu,“ uvádí na svém portálu SFRB. Podmínkou je, že nové bydlení nesmí stát v záplavovém území a příjemce rovněž nesmí po dobu splácení půjčky převést práva na jinou osobu.

Úroková sazba se odvíjí od základní referenční sazby Evropské Unie vztahující se k veřejné podpoře, zvýšené o jeden až dva body. Aktuální referenční sazba se pohybuje od počátku letošního roku na úrovni 0,46 %. Sazba by měla být fixovaná na pět let. Úvěr by mohli žadatelé splácet maximálně patnáct let, ve výjimečných případech by si však mohli dobu o šest let prodloužit či splácení až na dva roky přerušit. Výhodou je rovněž možnost úvěr bez sankcí předčasně splatit.

Rubrika
redaktor

100

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama