Potvrdil hypoteční trh v březnu prognózy odborníků?

Ve třetím měsíci roku úrokové sazby hypoték mírně vzrostly na 2 %. I přes očekávaný trend pozvolného zvyšování zájem Čechů o půjčky na bydlení neupadá. Prodlužují se také doby zpracování hypotečních úvěrů.

Podle Broker Consulting Indexu, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u hypotéčních úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele hypotečních úvěrů, se od začátku roku začíná projevovat předpokládaný růst sazeb až o 0,3% bodu. Z únorových 1,98 % se úroky zvýšily na 2 % a stále proto však nelze hovořit o dramatické změně.

„Důvodem je fakt, že se aktuálně stále zpracovávají a podepisují hypoteční úvěry z předchozích měsíců. Výraznější zvyšování úrokových sazeb, k němuž přistoupila většina bank navzdory tomu, že ČNB ponechala sazby beze změny, se v Indexu projeví s určitým zpožděním,“ vysvětlil Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting. 

Průměrná hypotéka v březnu činila 2 918 730 korun a v porovnání předčila stejný měsíc loňského roku o 497 503 korun. Zájmu Čechů o půjčky na bydlení nahrává snížení daní způsobené zrušením superhrubé mzdy a mnohdy také to, že vlivem pandemie méně utrácejí za cestování, kulturu a další volnočasové aktivity. S vývojem celospolečenské situace zároveň souvisí i stoupající zájem o chaty a chalupy, k jejichž nákupu lze hypoteční úvěr rovněž využít.

„Vzhledem k enormnímu zájmu o hypotéky jsou téměř všechny bankovní ústavy nuceny prodloužit dobu na zpracování hypotečních úvěrů. Situaci při zpracování samozřejmě také komplikuje epidemická situace v zemi, respektive hygienická opatření a postupy bank k zamezení případné nákazy na pracovišti,“ popsal Martin Novák.

Proces navíc podle Nováka v prvních měsících roku komplikovala i distanční výuka a uzavření školek, které ztěžovaly práci mnoha zaměstnanců bank. „U některých bank tak dochází ke zdržení v rámci několika dní, u jiných se čekání na schválení hypotéky může protáhnout výrazně více,“ doplnil.

Právě z těchto důvodů by měli žadatelé o hypotéku průběžně sledovat, jak si jednotlivé banky s ohledem na délku zpracování žádosti vedou, radí analytik. Mohou tak předejít komplikacím z pohledu dodržení lhůt v kupní smlouvě a nastavení případných pokut. Zásadní je podle něj komunikovat nejen s bankou, ale se všemi účastníky realitní transakce a jakékoliv zdržení při schvalování hypotéky jim co nejdříve oznámit.

Rubrika
Lenka Gregorová

3017

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama