Nízké úrokové sazby nebudou platit věčně

Přestože se život v České republice vlivem pandemické situace částečně zastavil, hypoteční trh i nadále láme rekordy. Ve druhém měsíci roku průměrná hypotéka poprvé překonala třímilionovou hranici a rekordně nízké byly i hodnoty úrokových sazeb. Situace se ale bude podle odborníků měnit.

Průměrná hodnota úrokové sazby u hypotečních úvěrů činila v únoru 1,98 %. V prvním měsíci roku přitom byla na úrovni 1,97 % a zůstala tak prakticky na stejné úrovni. Vyplývá to z analytického nástroje Broker Consulting Index hypotečních úvěrů. Ten ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u hypotéčních úvěrů, které zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele hypotečních úvěrů.

Nízké sazby stále lákají mnoho žadatelů. „Zájem klientů o sjednání hypotečního úvěru byl v prvních dvou měsících skutečně vysoký. V porovnání s předchozím kvartálem jsme v lednu a únoru vyřídili zhruba o čtvrtinu více žádostí o hypotéku,“ popsal Tomáš Bartsch, finanční konzultant z OK POINT.

Potvrzují to i údaje z ukazatele Fincentrum Hypoindex. S objemem poskytnutých hypoték 29,683 miliard korun se stal únor nejsilnějším měsícem v jeho historii. Překonal tak dosud nepokořený listopad roku 2016. Banky sjednaly celkem 9948 hypoték, roste především jejich průměrná výše.

Podle odborníků je však nutné počítat s tím, že velmi nízké úrokové sazby půjdou v nejbližší době vzhůru. „Je možné, že průměrné úrokové sazby hypoték se mohou lehce přehoupnout přes 2 % p. a. již během března, ale domnívám se, že kvůli časové prodlevě tato situace nastane až v dubnu. Banky sice začaly zvedat sazby na začátku března, ale v současné době ještě zpracovávají lednové a únorové úvěry s nižšími sazbami. Rozpracované úvěry jsou samozřejmě dokončeny s úrokovou sazbou platnou v době podání žádosti, proto zvýšení úrokových sazeb zaznamenáme v Indexu až na začátku dalšího kvartálu,“ naznačil Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Růstové tempo se však bude na hypotečním i realitním trhu projevovat i v letošním roce. Klíčový bude především vývoj tuzemské ekonomiky a rovněž data týkající se nezaměstnanosti a insolvencí. Ty se i přes pandemii stále pohybují v České republice na nižších číslech. „Neočekávám, že by v blízké budoucnosti došlo k dramatickým změnám faktorů, které mají vliv na ceny. Jediné, co by mohlo ceny stlačit dolů, je opravdu velká a vleklá ekonomická krize spojená s nezaměstnaností přes 10 %. Tato nová ekonomická realita by totiž začala tlačit na prodávající, jelikož by výrazně ubylo kupujících,“ doplnil Martin Novák.

Rubrika
Lenka Gregorová

2776

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama