Nízké úrokové sazby nebudou platit věčně

Přestože se život v České republice vlivem pandemické situace částečně zastavil, hypoteční trh i nadále láme rekordy. Ve druhém měsíci roku průměrná hypotéka poprvé překonala třímilionovou hranici a rekordně nízké byly i hodnoty úrokových sazeb. Situace se ale bude podle odborníků měnit.

Průměrná hodnota úrokové sazby u hypotečních úvěrů činila v únoru 1,98 %. V prvním měsíci roku přitom byla na úrovni 1,97 % a zůstala tak prakticky na stejné úrovni. Vyplývá to z analytického nástroje Broker Consulting Index hypotečních úvěrů. Ten ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u hypotéčních úvěrů, které zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele hypotečních úvěrů.

Nízké sazby stále lákají mnoho žadatelů. „Zájem klientů o sjednání hypotečního úvěru byl v prvních dvou měsících skutečně vysoký. V porovnání s předchozím kvartálem jsme v lednu a únoru vyřídili zhruba o čtvrtinu více žádostí o hypotéku,“ popsal Tomáš Bartsch, finanční konzultant z OK POINT.

Potvrzují to i údaje z ukazatele Fincentrum Hypoindex. S objemem poskytnutých hypoték 29,683 miliard korun se stal únor nejsilnějším měsícem v jeho historii. Překonal tak dosud nepokořený listopad roku 2016. Banky sjednaly celkem 9948 hypoték, roste především jejich průměrná výše.

Podle odborníků je však nutné počítat s tím, že velmi nízké úrokové sazby půjdou v nejbližší době vzhůru. „Je možné, že průměrné úrokové sazby hypoték se mohou lehce přehoupnout přes 2 % p. a. již během března, ale domnívám se, že kvůli časové prodlevě tato situace nastane až v dubnu. Banky sice začaly zvedat sazby na začátku března, ale v současné době ještě zpracovávají lednové a únorové úvěry s nižšími sazbami. Rozpracované úvěry jsou samozřejmě dokončeny s úrokovou sazbou platnou v době podání žádosti, proto zvýšení úrokových sazeb zaznamenáme v Indexu až na začátku dalšího kvartálu,“ naznačil Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Růstové tempo se však bude na hypotečním i realitním trhu projevovat i v letošním roce. Klíčový bude především vývoj tuzemské ekonomiky a rovněž data týkající se nezaměstnanosti a insolvencí. Ty se i přes pandemii stále pohybují v České republice na nižších číslech. „Neočekávám, že by v blízké budoucnosti došlo k dramatickým změnám faktorů, které mají vliv na ceny. Jediné, co by mohlo ceny stlačit dolů, je opravdu velká a vleklá ekonomická krize spojená s nezaměstnaností přes 10 %. Tato nová ekonomická realita by totiž začala tlačit na prodávající, jelikož by výrazně ubylo kupujících,“ doplnil Martin Novák.

Rubrika
Lenka Gregorová

2776

reklama

Nejnovější články

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice. Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky a společnost Schlieger, jeden z historicky prvních členů CAFT, druhý bod desatera věnovaný právě výběru dodavatele dále rozvádí. Níže je pět kritérií, které jsou doporučeny při výběru dodavatele zohlednit.

reklama