Mladí lidé stále častěji využívají na pořízení bydlení hypotéky

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

Ve třetím měsíci letošního roku vzrostl meziročně objem hypoték sjednaných žadateli ve věkové kategorii 18-30 let o 87 % a přesáhl hranici 2 miliard korun. Za poslední dva roky se u nich průměrná výše úvěru na bydlení zvýšila o 40 % ze 2 milionů na 2,8 milionu korun.

Podle vyjádření České spořitelny mladším zájemcům o financování prvního bydlení výrazně pomáhá například to, že peněžní dům již více než dva roky nabízí v rámci Prvobydlení 90% LTV a umožňuje tak klientům řešit nedostatek vlastních prostředků.

Nejvíce hypotečních úvěrů čerpají mladí lidé s trvalou adresu ve Středočeském kraji, v Praze, v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. „Nejvíce vzrostl zájem o hypotéky v krajích s nejvyšším počtem obyvatel ČR, což souvisí především s dostupností pracovních příležitostí, zároveň bydlení ve Středočeském kraji je cenově dostupnější než v Praze,“ popsal hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Nejčastěji přitom v žádostech o hypotéku mladí žadatelé uvádí jako účel koupi vlastního bydlení, a to v 68 %, následuje výstavba, refinancování a rekonstrukce.

Jaké jsou další trendy na trhu?

Podle odborníků se vlivem aktuální situace na trhu s půjčkami na bydlení projevuje zájem o dlouhodobé fixace. Zatímco před pár lety klienti nejčastěji volili pětiletou fixaci u nových hypoték, v loňském roce se již zajímali o ty na 8 let a více. „Vzhledem k předpokládanému pozvolnému růstu úrokových sazeb lze očekávat, že zájem o dlouhé fixace na 8 či 10 let se bude nadále zvyšovat,“ vysvětlil Filip Belant, šéf tribu Bydlení v České spořitelně.

Dalším trendem loňského i letošního roku je podle něj i refinancování. „Přibližně každá čtvrtá z našich hypoték je výsledkem refinancování původně konkurenční hypotéky. Refinancování je jednoznačně fenoménem loňského roku a pokračuje i v prvních měsících letošního roku, tradičně o něj klienti projevují zájem v době nízkých úrokových sazeb. Domnívám se, že jsme nyní na špici tohoto fenoménu,” doplnil Filip Belant.

Rubrika
Lenka Gregorová

3059

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama