Letošní rok je pro stavební spoření rekordní

Stavebním spořitelnám se letos daří. Jen do konce července u nich klienti čerpali úvěry za téměř 65 miliard korun. Bez jednoho procenta se tak již nyní bankovním domům podařilo dosáhnout stejného objemu úvěrů, jako za celý loňský rok. Reálná úroková sazba je vzhledem k inflaci záporná, investice do nemovitosti nebo její zhodnocení rekonstrukcí se tedy stále vyplatí.

Za posledních více než deset let byl pro stavební spořitelny nejúspěšnější rok 2018. Vypadá to, že jej na špici vystřídá rok letošní, který, co se výše poskytnutých úvěrů týče, láme rekordy. Na konci sedmého měsíce již stavební spořitelny vyplatily 99 % objemu úvěrů za celý rok 2020 a 96 % objemu úvěrů za rekordní rok 2018.

Úrokové sazby úvěrů na bydlení sice neustále pozvolna rostou, stále jsou ale pro Čechy únosné a drží se na nízkých hodnotách. Z dat České národní banky (ČNB) vyplývá, že v červnu byla roční průměrná sazba nákladů (RPSN) stavebních spořitelen 2,23 %, tedy dokonce nižší než srovnatelná RPSN hypoték u bank. Ta činila 2,27 %.

„Nízké sazby úvěrů na bydlení stále silně motivují Čechy ke koupi nemovitostí, a to navzdory tomu, že jejich ceny stoupají meziročně o desítky procent. Nicméně se stále častěji setkáváme s tím, že se lidé kvůli vysokým cenám vrhají raději do rekonstrukcí stávajícího bydlení. Pouštějí se například do přestaveb garáží nebo budují půdní vestavby. Tím nejen řeší své bytové potřeby, ale významně zvyšují i hodnotu nemovitosti,“ popsal Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Úvěr ze stavebního spoření se vyplatí vzít si například na rekonstrukci a modernizaci bydlení. „Výše reálných úrokových sazeb je totiž stále hluboko pod inflací, což znamená, že úroky z těchto úvěrů jsou v podstatě záporné,“ doplnil Šedivý.

Reálné úrokové sazby přitom představují skutečnou sazbu, kterou žadatel o úvěr dostane při zohlednění faktoru inflace. V současné době se inflace pohybuje ve výši 3,4 %, průměrné úrokové sazby stavebních spořitelen byly v červnu 2,38 % p. a. Reálná úroková sazba na dobu fixace tedy činí –1,02 %.

Rekonstrukce však může hodnotu nemovitosti zvýšit až o několik stovek tisíc i miliony korun. „Pětina Čechů uvažuje, že na důchod změní bydlení. Buď se přestěhují do skrovnějšího, nebo se přesunou z velkých měst do menších nebo na venkov. Pokud se rozhodnou ve stávajícím bydlení zůstat, včasnou rekonstrukcí si ho mohou připravit na pohodlné stáří,“ dodal Jiří Šedivý.

Rubrika
Lenka Gregorová

3876

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama