Hypoteční trh loni bořil rekordy. Jaké jsou předpovědi pro letošní rok?

Hypoteční trh má za sebou rekordní rok 2020 a v nastoleném trendu nezůstal pozadu ani první měsíc letošního roku. Banky loni poskytly hypotéky v celkovém objemu 254,023 miliardy korun a překonaly tak o 28 miliard korun dosud rekordní roky 2016 a 2017.

Z dat ukazatele Fincentrum Hypoindex vyplývá, že loňský rekordní rok znamenal na hypotečním trhu nárůst o 40 %. Banky loni uzavřely celkem 92 226 hypotečních úvěrů, což bylo o 21 838 více než v roce 2019. Jaké jsou příčiny?

Češi vnímají pořízení nemovitosti jako bezpečné uložení financí. „Jejich hodnota totiž časem roste, a i přes případný pokles v době bezprostředně po ekonomické krizi jejich cena opět vzroste na původní hodnotu a často ji i překoná. To jsme jasně viděli u zatím poslední větší ekonomické krize před deseti lety a nejinak tomu bude i tentokrát,“ vysvětlil Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospol.

Důvodů je však více, například legislativní a administrativní změny. „Hned ta první, zrušení daně z nabytí nemovitých věcí ve výši čtyř procent pomohlo oživit zájem o nemovitostní transakce. Pomohla také Česká národní banka (ČNB) a to hned dvěma způsoby. Jednak postupně snížila základní repo sazbu z 2,2 procenta na současných 0,25 procenta. To zlevnilo všechny úvěry včetně hypoték,“ doplnil Korec.

Vlivem boje s koronavirem přišlo podle ČNB v dubnu na řadu také zrušení limitu ukazatele DTI. Ten se týká poměru celkového dluhu žadatele o hypotéku a výše jeho čistého ročního příjmu. „V červenci pak zrušila i limit DSTI ukazující poměr měsíční splátky dluhu vůči čistému příjmu. Jediným omezením, které zůstalo v platnosti, tak zůstal ukazatel LTV, tedy poměr úvěru k hodnotě zastavované nemovitosti. Banky nicméně mohou poskytnout hypotéky až do výše 90 procent hodnoty zastavovaného bytu nebo domu oproti předchozím 80 procentům,“ popsal Korec.

V neposlední řadě ovlivňovalo chování zájemců o hypotéky i neustálé snižování úrokových sazeb, které z dubnových 2,44 % průběžně klesly až na 1,96 % v prosinci.

Situace by se však měla podle odborníků změnit. „V letošním roce lze ale očekávat pozvolný růst, který by byl podpořený pravděpodobným zvýšením úrokových sazeb ze strany ČNB. Stranou nemůžeme nechat ani vyšší zadlužení České republiky a růst atraktivity státních dluhopisů pro velké investory. Ve chvíli, kdy začnou tito investoři nakupovat více státních dluhopisů, budou i bankám půjčovat peníze na hypotéky za vyšší úrok a ty budou nuceny přistoupit ke zvyšování sazeb,“ vysvětlil Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust.

Vzrůst by v dohledné době mohly i pravomoci centrální banky. „Poslanci posunuli do závěrečného schvalování zákon, který má ČNB umožnit, aby místo současných doporučení mohla komerčním bankám přímo určovat některé podmínky pro poskytování úvěrů na bydlení,“ dodal Kryl.

Do hry vstoupí i důsledky pandemie. Zájem o vlastní bydlení i nemovitosti na investici bude sice i nadále vysoký, sníží se však množství lidí, kteří na financování opravdu dosáhnou.

Rubrika
Lenka Gregorová

2484

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama