Česká republika se blíží do první desítky zemí s nejvyššími úrokovými sazbami hypoték v EU

V loňském roce atakovaly úrokové sazby hypoték historická minima a možnost investovat do vlastního bydlení se stala lákadlem pro mnoho Čechů, objem poskytnutých hypoték přesáhl rekordních 250 miliard korun. Situace se však mění. Letošní rok se nese ve znamení růstu úrokových sazeb a podle odborníků se tak Česká republika v dohledné době zřejmě zařadí mezi deset zemí EU s nejdražšími hypotékami. Které to jsou?

Z výzkumů vyplývá, že Češi chtějí bydlet ve vlastním, například ve věkové kategorii do 30 let je to snem 70 % obyvatel. Pro mnoho rodin jsou však překážkou vysoké ceny nemovitostí, které navíc podle dat Eurostatu v prvním letošním čtvrtletí meziročně zdražily o 11,9 %. Na řadu proto často přicházejí hypotéky.

Ani v jejich případě však nemají Češi vyhráno. Podle analýzy poradenské skupiny Moore Czech Republic patří průměrná sazba hypoték ve výši 2,42 % v ČR k těm vyšším v rámci Evropské unie. A s růstem počítají odborníci i v následujících měsících. „S ohledem na další zvyšování repo sazby ze strany ČNB se dá očekávat, že bude růst pokračovat i nadále,“ popsala Marcela Hrdá, partnerka poradenské skupiny Moore Czech Republic.

 Ze srovnání průměrných sazeb hypoték vyplývá, že je Česká republika aktuálně mezi 27 státy EU na 11. místě, 0,09procentního bodu za desátým Nizozemím. „Ceny hypoték u nizozemských bank v posledních měsících klesají, a tak se Česko s velkou pravděpodobností zařadí mezi deset zemí s nejvyšší sazbou,“ dodává Marcela Hrdá.

Kde je nejdráž a kde nejlevněji?

Z dat theglobaleconomy.com vyplývá, že nejhlouběji do svých peněženek musí ze států Evropské unie, alespoň co se úrokových sazeb hypoték týče, sáhnout obyvatelé Lotyšska. Průměrná sazba tu čítá 5 %. Následuje Maďarsko s 4,4 % a Rumunsko s 4,39 %. Nejnižší sazby hypoték má Finsko (0,80 %), Portugalsko (1,00 %) a také sousední Slovensko (1,09 %). Podobný stav navíc panuje i u všech našich dalších sousedů, kde obyvatelé hradí finančním domům na úrokových sazbách nižší částky než v tuzemsku.

 „Ze srovnání je zřejmé, že až na výjimky mají nízké sazby země eurozóny. Důležitým faktorem je také konkurence na trhu poskytování hypotečních úvěrů,“ uzavírá Marcela Hrdá.

Rubrika
Lenka Gregorová

3737

reklama

Nejnovější články

V krajských městech rychle ubývají nemovitosti k pronájmu s rozlohou nad 70 m2. Problém by to mohl být zejména pro studenty, kteří je využívají ke sdílenému bydlení. Hledání vhodného pronájmu by tak neměli nechávat až na září. Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze oproti minulému roku i v řádech vyšších desítek procent. V Praze pozorují pokles o 54 %, v Brně pak o 30 %. Klesající nabídka nadále zvyšuje ceny pronájmů. Meziročně se v Česku podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za 1 m2 o takřka 11 %.

Množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji je v České republice nejvíce za posledních 8 let. Podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz se nabídka v Brně za uplynulých 8 měsíců zvýšila o 86 %, v Praze pak o 16 %. Prodávaných nemovitostí bude podle odborníků na trh realit z GarantovanyNajem.cz v následujících měsících ještě významně přibývat. 

Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla výrazněji, a to na 127 200 Kč. Byť se mezikvartálně jedná pouze o drobný nárůst, meziročně šly nabídkové ceny nahoru o více než 12,5 %. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, do čela se dostala čtvrť Veveří. 

Téměř padesát let se tu neodehrály žádné stavební úpravy, nyní čeká objekt, ve kterém sídlí Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala, rekonstrukce. Počátkem března schválili brněnští radní zahájením zadávacího řízení na podlimitní veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci a další služby související s rekonstrukcí budovy. Předpokládané náklady přesáhnou 65 milionů.

reklama