Česká republika se blíží do první desítky zemí s nejvyššími úrokovými sazbami hypoték v EU

V loňském roce atakovaly úrokové sazby hypoték historická minima a možnost investovat do vlastního bydlení se stala lákadlem pro mnoho Čechů, objem poskytnutých hypoték přesáhl rekordních 250 miliard korun. Situace se však mění. Letošní rok se nese ve znamení růstu úrokových sazeb a podle odborníků se tak Česká republika v dohledné době zřejmě zařadí mezi deset zemí EU s nejdražšími hypotékami. Které to jsou?

Z výzkumů vyplývá, že Češi chtějí bydlet ve vlastním, například ve věkové kategorii do 30 let je to snem 70 % obyvatel. Pro mnoho rodin jsou však překážkou vysoké ceny nemovitostí, které navíc podle dat Eurostatu v prvním letošním čtvrtletí meziročně zdražily o 11,9 %. Na řadu proto často přicházejí hypotéky.

Ani v jejich případě však nemají Češi vyhráno. Podle analýzy poradenské skupiny Moore Czech Republic patří průměrná sazba hypoték ve výši 2,42 % v ČR k těm vyšším v rámci Evropské unie. A s růstem počítají odborníci i v následujících měsících. „S ohledem na další zvyšování repo sazby ze strany ČNB se dá očekávat, že bude růst pokračovat i nadále,“ popsala Marcela Hrdá, partnerka poradenské skupiny Moore Czech Republic.

 Ze srovnání průměrných sazeb hypoték vyplývá, že je Česká republika aktuálně mezi 27 státy EU na 11. místě, 0,09procentního bodu za desátým Nizozemím. „Ceny hypoték u nizozemských bank v posledních měsících klesají, a tak se Česko s velkou pravděpodobností zařadí mezi deset zemí s nejvyšší sazbou,“ dodává Marcela Hrdá.

Kde je nejdráž a kde nejlevněji?

Z dat theglobaleconomy.com vyplývá, že nejhlouběji do svých peněženek musí ze států Evropské unie, alespoň co se úrokových sazeb hypoték týče, sáhnout obyvatelé Lotyšska. Průměrná sazba tu čítá 5 %. Následuje Maďarsko s 4,4 % a Rumunsko s 4,39 %. Nejnižší sazby hypoték má Finsko (0,80 %), Portugalsko (1,00 %) a také sousední Slovensko (1,09 %). Podobný stav navíc panuje i u všech našich dalších sousedů, kde obyvatelé hradí finančním domům na úrokových sazbách nižší částky než v tuzemsku.

 „Ze srovnání je zřejmé, že až na výjimky mají nízké sazby země eurozóny. Důležitým faktorem je také konkurence na trhu poskytování hypotečních úvěrů,“ uzavírá Marcela Hrdá.

Rubrika
Lenka Gregorová

3737

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama