Česká republika se blíží do první desítky zemí s nejvyššími úrokovými sazbami hypoték v EU

V loňském roce atakovaly úrokové sazby hypoték historická minima a možnost investovat do vlastního bydlení se stala lákadlem pro mnoho Čechů, objem poskytnutých hypoték přesáhl rekordních 250 miliard korun. Situace se však mění. Letošní rok se nese ve znamení růstu úrokových sazeb a podle odborníků se tak Česká republika v dohledné době zřejmě zařadí mezi deset zemí EU s nejdražšími hypotékami. Které to jsou?

Z výzkumů vyplývá, že Češi chtějí bydlet ve vlastním, například ve věkové kategorii do 30 let je to snem 70 % obyvatel. Pro mnoho rodin jsou však překážkou vysoké ceny nemovitostí, které navíc podle dat Eurostatu v prvním letošním čtvrtletí meziročně zdražily o 11,9 %. Na řadu proto často přicházejí hypotéky.

Ani v jejich případě však nemají Češi vyhráno. Podle analýzy poradenské skupiny Moore Czech Republic patří průměrná sazba hypoték ve výši 2,42 % v ČR k těm vyšším v rámci Evropské unie. A s růstem počítají odborníci i v následujících měsících. „S ohledem na další zvyšování repo sazby ze strany ČNB se dá očekávat, že bude růst pokračovat i nadále,“ popsala Marcela Hrdá, partnerka poradenské skupiny Moore Czech Republic.

 Ze srovnání průměrných sazeb hypoték vyplývá, že je Česká republika aktuálně mezi 27 státy EU na 11. místě, 0,09procentního bodu za desátým Nizozemím. „Ceny hypoték u nizozemských bank v posledních měsících klesají, a tak se Česko s velkou pravděpodobností zařadí mezi deset zemí s nejvyšší sazbou,“ dodává Marcela Hrdá.

Kde je nejdráž a kde nejlevněji?

Z dat theglobaleconomy.com vyplývá, že nejhlouběji do svých peněženek musí ze států Evropské unie, alespoň co se úrokových sazeb hypoték týče, sáhnout obyvatelé Lotyšska. Průměrná sazba tu čítá 5 %. Následuje Maďarsko s 4,4 % a Rumunsko s 4,39 %. Nejnižší sazby hypoték má Finsko (0,80 %), Portugalsko (1,00 %) a také sousední Slovensko (1,09 %). Podobný stav navíc panuje i u všech našich dalších sousedů, kde obyvatelé hradí finančním domům na úrokových sazbách nižší částky než v tuzemsku.

 „Ze srovnání je zřejmé, že až na výjimky mají nízké sazby země eurozóny. Důležitým faktorem je také konkurence na trhu poskytování hypotečních úvěrů,“ uzavírá Marcela Hrdá.

Rubrika
Lenka Gregorová

3737

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama