Zimu k sobě domů letos raději nepouštějte

Je to opět tady. Oranžově zbarvené listí zasypávající chodníky i trávníky dává tušit, že podzim je tu a vládu od něj postupně přebere paní zima. Chcete ji letos nechat řádit pouze venku, ale ve své domácnosti si dosyta užívat tepla rodinného krbu? Jak si v zimních měsících zútulnit domov? Poradíme vám.

Uklidňující a hřejivý dojem vzbudí během chladných dní textilie, tkané koberce či kožešiny v prostoru. Bosé nohy před gaučem se díky nim budou cítit jako v bavlnce a stejně tak skvěle poslouží i jako zateplení studené dlažby například v koupelně. Určitě využijete i ručně vyráběné koše, které poslouží nejen k dokreslení atmosféry, ale i jako úložný prostor. Naplňte je třeba polštářky, které zabodují při lenošení s hrnkem teplého čaje či kakaa. Nebojte se při tom experimentovat s materiály a texturami. Ty lněné zkombinujte například se sametovými.

Nezapomínejte ani na pokojové rostliny. Dostatek zeleně totiž prokazatelně zlepšuje náladu i zdraví, navíc je i vítaným pomocníkem. Díky přítomnosti rostlin se totiž lépe reguluje vlhkost v místnostech, zároveň ale některé působí i jako přírodní čističky vzduchu, protože dokáží regulovat vnitřní mikroklima a škodliviny ve vzduchu. Nemusíte být při tom zvlášť zdatným pěstitelem, o sukulenty či kaktusy zvládne pečovat každý.

Chcete-li zamezit zimním mrazíkům, aby narušily vaši domácí pohodu, věnujte pozornost oknům. Zkontrolujte, zda všechna těsní a zda okenní rámy silně doléhají k rámům. Ideálně se rovněž pusťte do podzimního úklidu, okna umyjte a jejich těsnění potřete kapkou oleje. Zvýšíte tak jejich elasticitu a klesnou-li v nadcházejících měsících teploty pod bod mrazu, neměla by těsnění zamrznout.

Myslete i na kvalitní stínící techniku. Ta zaručí nejen ochranu před ostrými paprsky zimního sluníčka, především ale i klid, soukromí a ničím nerušený odpočinek a spánek. Obdobně a zároveň i proti úniku tepla poslouží i závěsy. Zvolte ty v teplých barvách a odstínech a v místnosti rázem vykouzlíte atmosféru jako vystřiženou se skandinávského stylu hygge.

Rubrika
Lenka Gregorová

4226

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama