Zelené střechy dostaly v Brně opět zelenou

Jsou nejen reprezentativním prvkem, který na první pohled zaujme, ale mají i užitnou hodnotu. Zelené střechy neustále bodují. Nabízí totiž svým majitelům celou řadů výhod. V Brně vznik zelených střech podporují i místní radní, v programu Podpora vytváření zelených střech přislíbili dotaci 21 žadatelům.

Kromě toho, že se jedná o zajímavý estetický bod, který vaši nemovitost odliší od těch okolních, přináší zelené střechy plusů mnohem více. A to nejen vám osobně, ale pozitivní vliv mají například i na kvalitu ovzduší. Mimoto zajistí v domě menší hlučnost, ochraňují hydroizolaci před UV zářením, udržují tepelnou stabilitu a vylepšují mikroklima v domě i kolem něj.

V neposlední řadě bojují s problémem, který je aktuálně na pořadu dne, s nepříznivými změnami klimatu. Zelené střechy představují vhodné primární řešení díky tomu, že působí přímo v místě vzniku srážkových vod. Zadržená voda je pomalu spotřebována pro lokální ochlazení blízkého okolí stavby a současně zlepšuje mikroklima celých uličních celků, pokud je výskyt zelených střech v dané lokalitě četnější.

Program Zeleň střechám! v Brně funguje od roku 2019, od té doby bylo zrealizováno 165 projektů. Město na ně poskytlo více než 24 milionů korun.

Zájemci se do programu mohou hlásit po většinu roku a schvalování žádostí probíhá průběžně. Letos splnilo podmínky pro získání dotace celkem 73 projektů, druhou listopadovou středu schválili radní poslední část. „Po kontrole všech náležitostí spojených s dotacemi jsme podpořili celkem 21 projektů, těm jsme udělili příslib financování. Částka vyčleněná na těchto 21 zelených střech je 4 528 000 korun a v letošním roce je celková částka určená na nové zelené střechy 15 586 000 korun,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Jaké jsou podmínky? „Zelená střecha může být zbudována jak na novostavbě, tak i při rekonstrukci na starší budově. Zároveň nezáleží na tom, zda je dům bytový, rodinný nebo slouží-li budova třeba jako garáž. Minimální plocha budoucí střechy je 10 m² a maximální 1 000 m², takto velkou střechu jsme podpořili poprvé letos, a to hned v několika případech. Druhá takto velká zelená střecha vznikne na komplexu garáží na Trnité,“ doplnil Petr Hladík.

Povinnosti mají žadatelé i po realizaci střechy, doložit musí například fotografickou dokumentací výsadby po dobu pěti let.

Rubrika
Lenka Gregorová

4491

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama