Zdravě a šetrně topit i větrat je snadné. Stačí dodržet pár zásad

Přestože astronomické jaro začalo předposlední březnovou sobotu, aktuální venkovní teploty tomu příliš neodpovídají a konec topné sezóny je zatím v nedohlednu. Než se chopíte hlavice u radiátoru, otočíte s ní k nejvyšším hodnotám a pustíte topení naplno, ujasněte si, jak nejvýhodněji a zároveň i nejzdravěji zajistit v místnostech vhodné a příjemné klima.

Známe to všichni. Chladné počasí, ve kterém není radno se vydávat mimo naše příbytky. A potřeba domácího tepla, která se začne zvyšovat úměrně s klesající venkovní teplotou. A zároveň starosti. Na kolik stupňů si svůj domov vytopit tak, abychom se dobře cítili a zároveň ale neutrpěla naše peněženka? A jak často a v jaké míře větrat? Je to totiž i správná teplota v místnostech, která ovlivňuje nejen kvalitu našeho bydlení, ale například i zdravotní stav.

Pro začátek si lze uvést vzorový příklad. Nevyžaduje přitom ani bujnou fantazii, s nastíněnou situací jsme se totiž již určitě setkali mnohokrát. Venkovní teplota blížící se bodu mrazu, v bytě radiátory puštěné na 100 % a jeho obyvatelé oblečení jakoby se právě chystali na pláž. A okna větrající ventilačkou, která má zabránit těžkému vzduchu a nedostatku kyslíku. Výsledek? Všechno špatně. Nejenže jde z ekonomického pohledu o sebevraždu pro rodinný rozpočet, takto činící lidé ohrožují i vnitřní prostředí svého domova včetně vlastního zdraví. Vytápění a větrání jsou totiž spolu nerozlučitelně spjaté a pro zdravé bydlení nevyhnutelné.

Odborníci, lékaři i statistiky mají v tomto hledu jasno. Ideální vnitřní teplota se pohybuje v rozmezí 19 – 21 °C. Právě za tohoto stavu lze totiž mít v obytných místnostech ideální vlhkost vzduchu. Samozřejmě záleží i na tom, kde v domácnosti se právě nacházíme. Nejtepleji by mělo být v koupelně, v kuchyni si radiátor může lehce odpočinout, protože s vyhříváním tu pomůže trouba a vaření, naopak v ložnici by se teplota měla pohybovat ve spodní hranici uvedeného rozmezí a klidně ještě i o stupeň či dva níže.

A jak správně postupovat? Hlídejte doporučené teploty, nebojte se omezit vytápění a opouštíte-li domov na delší dobu, snižte výkon radiátoru ještě razantněji. A samozřejmě, nezapomínejte větrat. Podle odborníků by to mělo být pravidelně a ideálně dvakrát až čtyřikrát denně. Zapomeňte přitom na ventilačku a otevřete okno nárazově a pořádně dokořán. Stačit budou i dvě minuty. Nechte přitom vzduch bytem proudit a určitě vypněte topení.

Nejenže se vám poté bude mnohem lépe dýchat, zamezíte ale i vysoké vlhkosti a následnému plesnivění v místnostech a zároveň i ušetříte. Vlhký vzduch se totiž mnohem hůře ohřívá než ten suchý a špatná ventilace v domácnosti tak sebou nese i vyšší náklady.

Rubrika
Lenka Gregorová

2683

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama