Zaspali jste s péčí o trávník a zahradu?

Přestože se již v obchodech a nákupních centrech pomalu začíná objevovat vánoční výzdoba a většina z nás již přemýšlí, jaké dárky objeví naši blízcí pod stromečkem, před příchodem té pravé zimy je potřeba myslet i na úkony, které si vyžaduje péče o naše obydlí a zahrady. Zvláště, pokud jsme v tomto ohledu doposud malinko zaspali.

Ideálním časem, kdy se vrhnout na zazimování zahrad, je říjen, ale ani v listopadu ještě nemusí být úplně pozdě. Během předposledního měsíce v roce se sice žádné zásadní záchranné práce již podniknout nedají, chceme-li však na zahradě trávit příjemné chvíle i v příštím roce, před působením prvních mrazíků se ještě můžeme zaměřit alespoň na některé činnosti. Na jaře nám to zahrada opět vrátí zpět.

Cibuloviny, které nesnesou mrznutí, jako například jiřiny, begonie či mečíky, je nutné před zimou vyjmout z půdy. Na záhony růží můžeme využít jako zimní pokrývku chvojí, popřípadě jej ještě podložit kompostem nebo rašelinou. A zapomenout nesmíme ani na jejich zástřih. Zásah zahradnických nůžek vyžadují i trvalky, například chryzantémy, pivoňky či kopretiny. A vynechat nemůžeme ani stromy. Z těch nejprve důkladně vysbíráme všechny plody, zkontrolujeme případné oplocení či se postaráme o nové, které je bude chránit nejen proti okousání zvěří, ale i proti nízkým teplotám a dostatečně zalijeme především jehličnany a stálozelené stromy.

Výraznou plochu zahrady pokrývá trávník, a proto si zaslouží i on naši značnou pozornost. Na jeho doplnění a vysetí travního semene je již nyní pozdě, stejně tak se už nemůžeme pustit ani do jeho provzdušňování. Neklesnou-li teploty pod 7 stupňů Celsia, máme štěstí a čekají nás poslední dny, kdy je možné jej naposledy posekat. Podstatné je při tom vynechat nejnižší výšku, kterou naše sekačka nabízí, ta by totiž nezvládla drnům dopřát potřebnou ochranu před mrazíky. Ideální je v tomto případě výška 4 až 6 cm.

Zatravněnou plochu je rovněž nutné zbavit napadaného listí, větviček, vyhrabaných trsů trávy a dalších organických zbytků. Ty by totiž pod sněhovou pokrývku mohly způsobit hnití. Před zimou trávník vyžaduje i hnojení, ideálně hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku. Ten posílí kořínky, které budou odolnější vůči plísním a jiným houbovitým chorobám.

Rubrika
Lenka Gregorová

4430

reklama

Nejnovější články

V krajských městech rychle ubývají nemovitosti k pronájmu s rozlohou nad 70 m2. Problém by to mohl být zejména pro studenty, kteří je využívají ke sdílenému bydlení. Hledání vhodného pronájmu by tak neměli nechávat až na září. Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze oproti minulému roku i v řádech vyšších desítek procent. V Praze pozorují pokles o 54 %, v Brně pak o 30 %. Klesající nabídka nadále zvyšuje ceny pronájmů. Meziročně se v Česku podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za 1 m2 o takřka 11 %.

Množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji je v České republice nejvíce za posledních 8 let. Podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz se nabídka v Brně za uplynulých 8 měsíců zvýšila o 86 %, v Praze pak o 16 %. Prodávaných nemovitostí bude podle odborníků na trh realit z GarantovanyNajem.cz v následujících měsících ještě významně přibývat. 

Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla výrazněji, a to na 127 200 Kč. Byť se mezikvartálně jedná pouze o drobný nárůst, meziročně šly nabídkové ceny nahoru o více než 12,5 %. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, do čela se dostala čtvrť Veveří. 

Téměř padesát let se tu neodehrály žádné stavební úpravy, nyní čeká objekt, ve kterém sídlí Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala, rekonstrukce. Počátkem března schválili brněnští radní zahájením zadávacího řízení na podlimitní veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci a další služby související s rekonstrukcí budovy. Předpokládané náklady přesáhnou 65 milionů.

reklama