Zaspali jste s péčí o trávník a zahradu?

Přestože se již v obchodech a nákupních centrech pomalu začíná objevovat vánoční výzdoba a většina z nás již přemýšlí, jaké dárky objeví naši blízcí pod stromečkem, před příchodem té pravé zimy je potřeba myslet i na úkony, které si vyžaduje péče o naše obydlí a zahrady. Zvláště, pokud jsme v tomto ohledu doposud malinko zaspali.

Ideálním časem, kdy se vrhnout na zazimování zahrad, je říjen, ale ani v listopadu ještě nemusí být úplně pozdě. Během předposledního měsíce v roce se sice žádné zásadní záchranné práce již podniknout nedají, chceme-li však na zahradě trávit příjemné chvíle i v příštím roce, před působením prvních mrazíků se ještě můžeme zaměřit alespoň na některé činnosti. Na jaře nám to zahrada opět vrátí zpět.

Cibuloviny, které nesnesou mrznutí, jako například jiřiny, begonie či mečíky, je nutné před zimou vyjmout z půdy. Na záhony růží můžeme využít jako zimní pokrývku chvojí, popřípadě jej ještě podložit kompostem nebo rašelinou. A zapomenout nesmíme ani na jejich zástřih. Zásah zahradnických nůžek vyžadují i trvalky, například chryzantémy, pivoňky či kopretiny. A vynechat nemůžeme ani stromy. Z těch nejprve důkladně vysbíráme všechny plody, zkontrolujeme případné oplocení či se postaráme o nové, které je bude chránit nejen proti okousání zvěří, ale i proti nízkým teplotám a dostatečně zalijeme především jehličnany a stálozelené stromy.

Výraznou plochu zahrady pokrývá trávník, a proto si zaslouží i on naši značnou pozornost. Na jeho doplnění a vysetí travního semene je již nyní pozdě, stejně tak se už nemůžeme pustit ani do jeho provzdušňování. Neklesnou-li teploty pod 7 stupňů Celsia, máme štěstí a čekají nás poslední dny, kdy je možné jej naposledy posekat. Podstatné je při tom vynechat nejnižší výšku, kterou naše sekačka nabízí, ta by totiž nezvládla drnům dopřát potřebnou ochranu před mrazíky. Ideální je v tomto případě výška 4 až 6 cm.

Zatravněnou plochu je rovněž nutné zbavit napadaného listí, větviček, vyhrabaných trsů trávy a dalších organických zbytků. Ty by totiž pod sněhovou pokrývku mohly způsobit hnití. Před zimou trávník vyžaduje i hnojení, ideálně hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku. Ten posílí kořínky, které budou odolnější vůči plísním a jiným houbovitým chorobám.

Rubrika
Lenka Gregorová

4430

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama