Zahrada vyžaduje naši pozornost i v těchto dnech

Červen klepe na dveře a s ním i čas, kdy milovníkům zahradničení začíná jejich království vydávat své dary. Zahrada voní a kvete, zároveň si však stále žádá dostatek péče. Co všechno právě nyní sázet? A nač nezapomenout? Poradíme vám.

Chcete-li si pochutnat na křupavé domácí mrkvi, ale zatím jste se do jejího výsevu nepustili, nesmutněte. Nebudete-li otálet a pustíte se do práce co nejdříve, stihne váš oranžový dopink pro oči ještě dozrát. Podobně na tom bude i červená řepa, černá ředkev nebo například rané kedlubny. Ideální čas je vysít pór, růžičkovou kapustu či zelí, nedovedete-li si letní jídelníček představit bez různých druhů salátů, vysejte je pro průběžnou sklizeň.

Pokud jste v předchozích měsících nezaháleli, potřebuje nyní zahrada vaši pozornost. Rajčata se vám odvděčí krásně červenými plody, pokud se jim právě v této době budete pečlivě věnovat. Rychle rostoucí rostliny vyvažte k tyčkám a u tyčkových odrůd nezapomeňte na důsledné vylámání postranních výhonů. Ty totiž rostlinky oslabují a mohou dokonce snížit úrodu. Na vylamování naopak zapomeňte u keříčkových odrůd. Zaměřte se i na dostatek zálivky a hnojení, díky kterým dodáte rajčatům výživu a podpoříte jejich zdraví. Tomu pomůže i prevence proti houbovým onemocněním. Jak na ni? Rostliny ideálně ukryjte před deštěm a pěstujte je v dostatečných rozestupech. Při zálivce myslete na to, že listy se zalévat nesmí a bude-li třeba, ošetřete je měďnatými fungicidy, či biologickými přípravky na bázi řepkového oleje a lecithinu. Zvyšují totiž odolnost proti plísním.

Během května nás těší rozkvetlé trvalky a keře, nutné je však se o ně i nadále starat. Odstraňte všechny odkvetlé květy, aby rostlinku nevysilovaly. Od poloviny června si naplánujte i vytahování cibulek tulipánů a narcisů z hlíny. Pokud je kvalitně uschováte v temnu, suchu a teple, využijete je i v následujících letech. Na vzniklé místo zasaďte letničky podle vlastních preferencí a vkusu. Těšit vás zde budou až do podzimu.

V neposlední řadě myslete i na růže. Ty už se pomalu začnou ukazovat v celé své kráse včetně květů, a proto je pořádně hnojte, a to i včetně listů. Chcete-li je uchránit před chorobami, vyzkoušejte třeba odvar z přesličky.

Rubrika
Lenka Gregorová

3263

reklama

Nejnovější články

179 miliard korun. To je částka, kterou za prvních pět měsíců letošního roku získali Češi na hypotečních úvěrech. Z pohledu bankovních domů byl úspěšný měsíc lásky, ve kterém sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 40,555 miliardy korun.

Po více než 26 letech dostane Brno nový územní plán. Jeho veřejná projednání se uskuteční ve dvou termínech, a to v pondělí 21. června a v úterý 22. června na brněnském výstavišti v pavilonu E. Dokument bude vydán ve druhé polovině příštího roku.

Více než 200 bytových jednotek různých dispozic vznikne v nových rezidencích ve třech brněnských městských částech. Investice do projektů, jejichž realizaci plánuje jeden společný investor, přesáhne částku 1,5 miliardy korun. Stavět by se mělo začít v letošním a příštím roce.

Je nejvyšší stavbou tohoto druhu v jihomoravské metropoli a první zájemci se z ní pohledem do okolí mohli kochat 15. prosince loňského roku. 35 metrů vysoká rozhledna na vrchu Holedná nad Jundrovem se od té doby stala oblíbeným cílem Brňanů. Zaujala i v anketě Klubu přátel rozhleden o nejoblíbenější vyhlídkovou stavbu roku 2020, kterou s přehledem vyhrála.

reklama