Zabezpečte byt před odjezdem na dovolenou

Přicházející letní měsíce s sebou přináší i otázku, kam se letos vypravit na dovolenou. Ještě před tím, než finálně uzavřeme svá cestovní zavazadla a opět zkontrolujeme, že jsme opravdu na nic nezapomněli, bychom měli věnovat pár chvil i tomu, jak před odjezdem zabezpečit své příbytky. Ušetříme si tak nemalé útrapy, které by na nás po návratu z výletů mohly čekat.

Z předloňského průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu vyplynulo, že většina Čechů vyráží za zážitky s rodinou, a to ve 34 %, nebo ve 29 % s partnerem. Jejich domovy tak zůstávají prázdné a stávají se cílem nejen nenechavých rukou zlodějů, ale nástrahy mohou znamenat i různé havárie a poruchy. Ty se totiž s oblibou dějí právě ve chvíli, kdy s nimi nemůžeme bojovat.

Klíče sem, klíče tam, co já s nimi udělám

Klíče svěřte někomu z okruhu svých blízkých, či sousedům. Ti mohou nejen zalít květiny, vyvětrat nebo se postarat o rybičky, zároveň i vše zkontrolují a v případě, že jste zapomněli dovřít okno či se zrovna přihodí cokoliv například v bytě nad vámi, pomohou situaci řešit. Vyberou-li navíc občas poštovní schránku a večer na chvíli v bytě či domě rozsvítí, pomohou odradit případné zloděje.

Můj dům, můj hrad

První překážkou, na kterou nevítaní návštěvníci narazí, jsou dveře a okna. To, že je nutné nechat vše bezpečně zavřené, připomínat nemusíme. Chrání-li však vaši nemovitost pouze zastaralé, polopapírové dveře, zamyslete se zavčasu nad tím, zda nepořídit raději ty bezpečnostní. Pokud ale chcete mít opravdu klidnou dovolenou, je potřeba investovat do trvalejších opatření proti vloupání. Zejména jde o kvalitní bezpečnostní okna a dveře včetně zámků, případně lze uvažovat také o mřížích nebo domovnímu alarmu. Při kontrole zavření oken si pak dejte pozor na mikroventilaci, přes kterou by se do vašeho domova mohl dostat nezvaný návštěvník.

Není zámek jako zámek

Nechcete-li si na dovolené obavami zatěžovat hlavu, myslete i na zámek. Ten by měl mít cylindrickou vložku bezpečnostní třídy 3 až 4. Pokud bude opatřena kvalitním kováním, dokáže odolat převážné většině pokusů o neoprávněný vstup. Vše jde však ruku v ruce. Dveře připomínající nedobytný trezor nebudou bez kvalitního zámku k ničemu a platí to i naopak. Zasadíte-li jej do nekvalitní papundeklové desky, nebude dobrým sluhou.

Nehoda není náhoda

Těsně před odjezdem by mělo být samozřejmostí zavřít přívod vody a plynu a pro jistotu vypojit všechny spotřebiče z elektrické sítě. Je-li to možné, doporučují odborníci vypnout pojistky, stejně jako odpojit televizi od antény.

Rubrika
Lenka Gregorová

3319

reklama

Nejnovější články

179 miliard korun. To je částka, kterou za prvních pět měsíců letošního roku získali Češi na hypotečních úvěrech. Z pohledu bankovních domů byl úspěšný měsíc lásky, ve kterém sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 40,555 miliardy korun.

Po více než 26 letech dostane Brno nový územní plán. Jeho veřejná projednání se uskuteční ve dvou termínech, a to v pondělí 21. června a v úterý 22. června na brněnském výstavišti v pavilonu E. Dokument bude vydán ve druhé polovině příštího roku.

Více než 200 bytových jednotek různých dispozic vznikne v nových rezidencích ve třech brněnských městských částech. Investice do projektů, jejichž realizaci plánuje jeden společný investor, přesáhne částku 1,5 miliardy korun. Stavět by se mělo začít v letošním a příštím roce.

Je nejvyšší stavbou tohoto druhu v jihomoravské metropoli a první zájemci se z ní pohledem do okolí mohli kochat 15. prosince loňského roku. 35 metrů vysoká rozhledna na vrchu Holedná nad Jundrovem se od té doby stala oblíbeným cílem Brňanů. Zaujala i v anketě Klubu přátel rozhleden o nejoblíbenější vyhlídkovou stavbu roku 2020, kterou s přehledem vyhrála.

reklama