Výběr pozemku. Čemu věnovat pozornost?

Plánujete koupi pozemku, ale nejste si jistí, jak se v dostupných inzerátech zorientovat a rozhodnout se pro ten ideální? Nechcete se při výběru napálit nebo vás jen zajímá, jaké faktory ovlivňují ceny pozemků? Poradíme vám.

„Našetřili jsme si s partnerem finance, abychom dosáhli na hypotéku a mohli jsme si pořídit domek poblíž Brna, protože chceme bydlet na klidnějším místě a dojíždění nám nevadí. Narazili jsme ale na jiný problém. Nic neodpovídá tomu, jak bychom si bydlení představovali, a pokud ano, tak se zase nachází na místě, které se nám nelíbí. Změnili jsme proto plány a chceme pořídit pozemek a dům si postavit,“ popsala Jitka Vavřinecká.

Máte podobné zkušenosti? Nebo pouze toužíte po zahradě, na které uniknete alespoň na chvíli od každodenního shonu? Právě vaše motivace ke koupi pozemku bude hrát zásadní roli. Promítne se totiž nejen do požadavků, které by měl vybraný pozemek splňovat, ale s největší pravděpodobností i do jeho ceny. Tu navíc ovlivní nejen jeho faktický a právní stav, ale například i plánovaný vývoj lokality a jejího okolí a řada dalších skutečností.

Katastr nemovitostí

„Při výběru pozemku zkontrolujte údaje o pozemku v katastru nemovitostí, typ a druh, případná práva třetích osob, spoluvlastnictví a podobně, a nahlédněte do územního plánu obce, skutečné využití se může od toho zapsaného v katastru lišit,“ poradil Jakub Zámiš, realitní odborník z on-line kalkulačky Odhad-zdarma.cz

Jak se v problematice zorientovat? Katastr nemovitostí eviduje každý pozemek v podobě parcel. Parcela je pozemek geometricky a polohově určený, zobrazený v katastrální mapě a označený parcelním číslem. Znamená to, že jeden pozemek může být tvořen více parcelami. Ty se navíc rozlišují na stavební, zastavěnou plochu a nádvoří, a ostatní pozemkové parcely, které mají více druhů, například jde o zahrady, ornou půdu, chmelnice či vinice.

Tržní cena

Do tržní ceny pozemků se promítá mnoho faktorů. Především u stavebních parcel hraje důležitou roli dostupnost inženýrských sítí, jako jsou vodovodní síť, vedení elektřiny a plynu, odpadní sítě nebo telekomunikace. Nezasíťované pozemky jsou sice značně levnější než ty zasíťované, přemýšlíte-li nad tím, že si sítě při stavbě rodinného domu zajistíte sami, dejte si pozor na to, že se vám akce na vlastní pěst může pěkně prodražit.

Jak to funguje v praxi? Pokud je pozemek zasíťovaný a sítě vedou k hranici pozemku, je na vás, abyste si zřídili přípojku, díky které se do sítí napojíte. Pokud pořizujete pozemek nezasíťovaný, zjistěte si nejdříve v jaké vzdálenosti od hranice se síť nachází a zda má dostatečnou kapacitu a lze se na ni napojit. Náklady, které hradí stavebník, se pak odvíjí právě od délky potřebného výkopu, vliv však může mít i půda a její vlastnosti. Odlišná je situace v případě přípojky elektrické energie. Je-li umístěna do délky 50 metrů, hradí její vybudování distributor a stavebníka se týká pouze poplatek za připojení elektroměru.

Nezapomínejte ani na případné právní vady. Příklad? Například věcné břemeno průjezdu a průchodu může zásadním způsobem ovlivnit využitelnost pozemku nebo vedení inženýrských sítí přes pozemek, nejčastěji vnější vedení elektřiny. Potřebná náprava může pro nového majitele znamenat značné náklady navíc, v nejhorším případě nemusí být technické řešení této situace možné vůbec.

Podstatný je také tvar. Trojúhelníkové pozemky jsou o zhruba 30 % méně využitelné než ideální obdélníkové či čtvercové, zřetel je brán také na orientace na světové strany a výhled či svažitost pozemku. Ten s prudkých svahem na sever bude zajisté méně žádaným, než místo s mírným či žádným svahem, na které svítí slunce celý den a odkud se otevírá pohled do širé krajiny. V neposlední řadě má vliv i lokalita, a to především z hlediska její atraktivnosti, občanské vybavenosti a dopravní dostupnosti. V blízkosti větších měst jsou nejvíce poptávané, a tím pádem i dražší, pozemky umístěné v dosahu železniční trati s frekventovanou nabídkou spojů.

Územní plán

Rada na závěr? Pozornost věnujte i územnímu plánu obce a o záměry obce na jeho plánované nebo zamýšlené změny. „Zjistit si předem informace o dění v obci a plánovaných změnách je pro zájemce o koupi pozemku zásadní. V praxi jsou časté případy pozemků, kdy je pozemek evidován jako orná půda, ale v územním plánu obce se počítá s jeho využitím pro obytné stavby nebo naopak zájemce sice koupí pozemek určený pro výstavbu, ale obec vydá na tento pozemek stavební uzávěru případně rozhodne o využití okolních nebo blízkých pozemků pro průmyslovou výstavbu,“ upozornil na důležitost kontroly územního plánu v obci Jan Hájek, realitní odborník z Quantum reality.

Rubrika
Lenka Gregorová

2802

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama