Vila Tugendhat opět boduje. Tentokrát zaujala její rekonstrukce

Mezinárodní organizace Docomomo International ocenila v rámci nejlepších rekonstrukcí moderních architektonických děl z celého světa za posledních 12 let brněnskou vilu Tugendhat. Její opravu realizovanou v letech 2010–2012 odborníci označili za „mimořádně provedenou“.  Památka získala ocenění i v kategorii Open House.

Docomomo International je mezinárodní nezisková organizace, která se staví nejen do role hlídacího psa moderní architektury, ale funguje také jako platforma pro výměnu zkušeností a poznatků spojených s konzervátorskými technologiemi, historií a vzděláním. Odborná porota vybírala z celkem 84 kandidátů.

Brněnský skvost zabodoval spolu s pařížským bytem a ateliérem Le Corbusiera v kategorii Open House. Ta se týká staveb v současnosti otevřených veřejnosti.

„Cena Docomomo Rehabilitation Award byla letos ve více než 30leté historii organizace udílena poprvé. Již samotnou nominaci mezi 84 nevýznamnějších světových rekonstrukcí a revitalizací jsem považovala za velkou čest. O to více je potěšující čelní umístění v tak obrovské světové konkurenci. Pochopitelně to není jediné ocenění, vila Tugendhat jich získala v minulosti celou řadu. Ovšem i z těchto mimořádných okamžiků vyplývají závazky. Přestože je vila Tugendhat elegantní dámou úctyhodného věku 90 let, je třeba o ni pečovat nepřetržitě a již nikdy nedopustit ohrožení stavební substance domu, tak jak se tomu v minulosti několikrát stalo,“ vysvětlila ředitelka vily Tugendhat Iveta Černá.

Vila Tugendhat je zapsaná na seznamu UNESCO a patří k nejnavštěvovanějším památkám v jihomoravské metropoli. „Muzeum města Brna i nadále o vilu denně pečuje a udržuje ji v co nejlepší stavu, letos nás mimo jiné čekají opravy omítek a také řešení statického zabezpečení. Pro rok 2022 máme plán na zvýšení kapacity prohlídek a také na větší propojení zahrad vil Tugendhat, Löw-Beer a po dokončení její obnovy také Arnoldovy vily, tak aby vznikl fungující veřejný prostor. Dále budeme pokračovat i v tom, čím jsme si ocenění mimo rekonstrukci zasloužili – ‚OPEN HOUSE – open to public‘ a vila bude i živým kulturním místem,“ popsal plány ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Oceněná rekonstrukce, která trvala dvakrát déle než stavba vily, probíhala v letech 2010–2012 a týkala se nejen budovy a veškerých interiérů, ale i zahrady. Doplněny zároveň byly i chybějící součásti, například zařizovací předměty, jako jsou umyvadla či kliky a vestavěného i volného nábytku.

„I deset let po dokončení rekonstrukce nepřestává vila Tugendhat ohromovat návštěvníky, ale ani odborníky. Úspěch v Docomomo Rehabilitation Award to jen potvrzuje. Jsem moc rád, že se Brnu povedla takováhle krásná reklama a že se díky tomu dostanou informace o vile Tugendhat a její rekonstrukci i do připravované publikace, ve které Docomomo představuje nejlepší počiny tohoto druhu za posledních dvanáct let napříč kontinenty,“ dodal radní pro kulturu Marek Fišer.

Lenka Gregorová

4132

reklama

Nejnovější články

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice. Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky a společnost Schlieger, jeden z historicky prvních členů CAFT, druhý bod desatera věnovaný právě výběru dodavatele dále rozvádí. Níže je pět kritérií, které jsou doporučeny při výběru dodavatele zohlednit.

reklama