V Brně se bude konat druhý ročník Festivalu architektury

Když architektura spolupracuje s přírodou. Takové je téma letošního ročníku Festivalu architektury v Brně. Ten odpoví například na otázky, proč je ve městě tepleji než na venkově či jak stavby ovlivňují naše zdraví. Město Brno zaplatí třetinu z jeho rozpočtu.

První ročník Festivalu architektury se uskutečnil v jihomoravské metropoli loni. Letos se akce zaměří na dopad staveb na klima. Téma představí naučná stezka, která pomocí 10 interaktivních a herních prvků reprezentuje konkrétní architektonická opatření a adaptační nástroje stavitelství pro klimaticky odolná města. Stezku si budou moci zájemci projít od 23. června do poslední zářijové soboty v parku u dopravního hřiště na Riviéře.

„Díky blízkosti dopravního hřiště a oblíbeného koupaliště máme jedinečnou příležitost oslovit velké množství lidí a ukázat jim, jak se dá stavět, aniž by to vedlo ke zhoršení městského klimatu a úbytku vody, zeleně a biodiverzity. Brňané se také dozví, jaké ekodotace jsou pro ně připraveny, ať už na tvorbu zelených střech, zachytávání dešťové vody, nebo revitalizaci vnitrobloků,“ uvedl 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Na zahajovací den je připraven dopolední přednáškový blok pro odborníky a hravé odpoledne pro děti a rodiče. Program zakončí galavečer k podpisu Memoranda o dlouhodobé spolupráci na závazku města Brna k adaptaci na klimatické změny mezi primátorkou Markétou Vaňkovou a zhruba 25 novými společnostmi.

Co na návštěvníky čeká?

Prvky vyrobí partneři festivalu, jako science centrum VIDA!, Teplárny Brno nebo Fakulta stavební VUT v Brně. Doplní je vzdělávací tabule. „Jeden z exponátů představí naši kampaň #PripravBrno a aktivity města vyplývající z Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima SECAP. Rodiny s dětmi si tak užijí dětský domeček šetrný k přírodě. Bude osazen zelenou střechou, systémem pro zachytávání srážkové vody a fotovoltaickým panelem napájejícím LED osvětlení naučných cedulí. A kdyby ho někdo nestihl navštívit přes léto, může přijít kdykoliv, domeček totiž na místě zůstane,“ popsal plány Petr Hladík.

Akce, kterou pořádá spolek Rada pro zelené střechy, vyjde na více než 1,6 milionu korun. Brněnští radní druhou květnovou středu doporučili zastupitelům, aby na pořádání akce poskytli dotaci půl milionu korun.

Na festival Brňany upozorní od 28. června do 7. července také výstava, která jim bude přístupná na náměstí Svobody, poté se přesune do prostoru areálu Šumavská Tower. Doplní ji i speciální edice kuliček #PripravBrno.

Lenka Gregorová

3161

reklama

Nejnovější články

179 miliard korun. To je částka, kterou za prvních pět měsíců letošního roku získali Češi na hypotečních úvěrech. Z pohledu bankovních domů byl úspěšný měsíc lásky, ve kterém sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 40,555 miliardy korun.

Po více než 26 letech dostane Brno nový územní plán. Jeho veřejná projednání se uskuteční ve dvou termínech, a to v pondělí 21. června a v úterý 22. června na brněnském výstavišti v pavilonu E. Dokument bude vydán ve druhé polovině příštího roku.

Více než 200 bytových jednotek různých dispozic vznikne v nových rezidencích ve třech brněnských městských částech. Investice do projektů, jejichž realizaci plánuje jeden společný investor, přesáhne částku 1,5 miliardy korun. Stavět by se mělo začít v letošním a příštím roce.

Je nejvyšší stavbou tohoto druhu v jihomoravské metropoli a první zájemci se z ní pohledem do okolí mohli kochat 15. prosince loňského roku. 35 metrů vysoká rozhledna na vrchu Holedná nad Jundrovem se od té doby stala oblíbeným cílem Brňanů. Zaujala i v anketě Klubu přátel rozhleden o nejoblíbenější vyhlídkovou stavbu roku 2020, kterou s přehledem vyhrála.

reklama