U brněnských seniorů boduje sdílené bydlení

První sdílený byt nabídlo město Brno seniorům v roce 2016. Forma bydlení se osvědčila a nabídku stávajících pěti sdílených bytů v Zámečnické ulici doplní další. Tentokrát na Moravském náměstí.

Rekonstrukci třípokojového a téměř stometrového bytu v bezprostředním centru města Brno dokončilo letos v lednu. Radní městské části Brno-střed, které byla jednotka následně vrácena, schválili její využití v projektu sdíleného bydlení seniorů. Město do oprav investovalo více než 1,4 milionu korun.

„Všechny byty sdíleného bydlení pro seniory jsou momentálně plně obsazené a další zájemci čekají v pořadníku, takže zatím prázdné pokoje na Moravském náměstí určitě brzy přivítají nové obyvatele,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Jaké jsou výhody sdíleného bydlení seniorů a jak funguje? „Sdílené byty jsou jednou z forem ekonomicky dostupného bydlení pro seniory, kterou našim občanům nabízíme jako alternativu skupinového bydlení seniorů v domovech nebo penzionech. Prioritně je určeno pro lidi starší 60 let, kteří žijí v nevyhovujícím nebo nejistém bydlení, například přechodně u příbuzných nebo přátel, v nebytových prostorech, nebo jim hrozí ztráta bydlení. Zároveň je i dobrou volbou pro ty, kdo se cítí osamělí a rádi by bydleli ve společnosti dalších lidí při zachování základního soukromí,“ popsala Vaňková.

V bytech se totiž nachází samostatné pokoje a zároveň sdílený prostor, ve kterém mohou obyvatelé trávit společně volný čas.

Po seniorském bydlení je v jihomoravské metropoli vysoká poptávka, která značně převyšuje nabídku. „Sdílené bydlení pro seniory je výborné díky tomu, že jeden byt uspokojí potřeby více zájemců, zároveň se takhle využijí prostorově velkorysé byty v centru, které je jinak těžší obsadit standardními zájemci z pořadníku,“ doplnil náměstek pro bydlení a správu majetku Jiří Oliva.

Dosud mohli brněnští senioři využívat sdílené bydlení v Zámečnické ulici 2. V pěti bytech se tu nachází 24 převážně jednolůžkových pokojů. Dvojlůžkové jsou pouze tři.

Zájemci o tuto formu sdíleného bydlení se můžou hlásit buď osobně právě na Zámečnické 2, nebo elektronickou formou na webových stránkách Centra sociálních služeb.

Lenka Gregorová

2524

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama