Trendy na trhu s nájemním bydlením? Větší byty a investice

Ceny nemovitostí v České republice letí neustále vzhůru, odlišný trend naopak panuje na trhu s nájemním bydlením. I přes počáteční obavy majitelů nájemních bytů mají navíc během koronavirové krize Češi dobrou platební morálku a zvyšuje se tak i zájem o koupi vhodné investiční nemovitosti na pronájem. Vyplývá to z březnového průzkumu, podle kterého by z různých důvodů do nemovitosti finance investovalo až osm z deseti Čechů.

Během pandemie vzrostla na trhu s nájemním bydlením především obliba bytů 3+kk a větších. Podle společnosti GarantovanyNajem.cz, která se specializuje na správu nájemních nemovitostí, mizí tyto jednotky z nabídky mnohem rychleji, než bylo běžné v předchozím období.

Současný stav ovlivnil především pokles cen nájmů. „Lidé využívají toho, že během pandemie se na trhu objevilo mnoho nových bytů určených původně pro krátkodobé pronájmy turistů a ceny nájemného díky tomu obecně poklesly. Během posledního roku evidujeme v průměru o několik dní rychlejší proces podnájmu větších bytů, které spravujeme. Mnohem dostupnějším, než dříve se také stalo nájemní bydlení v centrech měst, které dříve bývalo výrazně dražší,“ uvádí Tomáš Suchomel, ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz. Odlišná je situace v případě menších bytů s velikostí pod 30 m2.

Krize se naopak výrazně neprojevila na schopnosti lidí hradit své závazky za nájemní bydlení. „Aktuálně měsíčně evidujeme nižší jednotky žádostí o odklad nájemného nebo o speciální dohodu. Nicméně jsme ihned po spuštění první vlny covidu zavedli řadu preventivních a procesních opatření pro řešení problémů s platební morálkou. Ve druhé vlně ale poptávka po odkladu nebo dohodách dokonce ještě klesla,“ doplňuje Tomáš Suchomel.

Podle březnového průzkumu společnosti realizovaného prostřednictvím online nástroje Instant Research výzkumné agentury Ipsos Češi navíc pořízení nájemního bydlení vnímají jako vhodné uložení financí, které přinese očekávaný výnos nebo si jej pořizují jako zadní vrátka například pro potřeby své rodiny.

Z interních statistik společnosti vyplývá, že se také zhruba dvojnásobně zvýšil počet zájemců o poradenství při koupi investiční nemovitosti. Přestože ceny nájmů klesaly, ceny nemovitostí naopak letěly vzhůru a objevil se proto i opačný trend, kdy někteří majitelé začali své nemovitosti se ziskem prodávat. „Lze říct, že díky tomuto jevu je růst cen udržitelný. Někteří majitelé své nemovitosti pro vysokou cenu rádi prodají, jiní si je zase kvůli obavám z inflace pořídí i za více peněz,“ doplnil Viktor Mejzlík, obchodní ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.

Rubrika
Lenka Gregorová

3248

reklama

Nejnovější články

179 miliard korun. To je částka, kterou za prvních pět měsíců letošního roku získali Češi na hypotečních úvěrech. Z pohledu bankovních domů byl úspěšný měsíc lásky, ve kterém sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 40,555 miliardy korun.

Po více než 26 letech dostane Brno nový územní plán. Jeho veřejná projednání se uskuteční ve dvou termínech, a to v pondělí 21. června a v úterý 22. června na brněnském výstavišti v pavilonu E. Dokument bude vydán ve druhé polovině příštího roku.

Více než 200 bytových jednotek různých dispozic vznikne v nových rezidencích ve třech brněnských městských částech. Investice do projektů, jejichž realizaci plánuje jeden společný investor, přesáhne částku 1,5 miliardy korun. Stavět by se mělo začít v letošním a příštím roce.

Je nejvyšší stavbou tohoto druhu v jihomoravské metropoli a první zájemci se z ní pohledem do okolí mohli kochat 15. prosince loňského roku. 35 metrů vysoká rozhledna na vrchu Holedná nad Jundrovem se od té doby stala oblíbeným cílem Brňanů. Zaujala i v anketě Klubu přátel rozhleden o nejoblíbenější vyhlídkovou stavbu roku 2020, kterou s přehledem vyhrála.

reklama