Topná sezóna klepe na dveře. Nač si dát pozor?

Léto končí a s ním odchází i poslední teplé dny. Zajistit si v nadcházející chladnější polovině roku v našich příbytcích teplo rodinného krbu, by mělo být prioritou. Jak je to s topnou sezónou a nač zaměřit pozornost při kontrole topné soustavy?

Začátek centrálního vytápění se řídí poměrně jasnými pravidly, kdy s ním mají dodavatelé tepla začít. Start sezóny upravuje vyhláška č.194/2007Sb. „Vyhláška určuje topnou sezónu nejen obecně, tedy od 1. září do 31. května roku následujícího, ale současně definuje i dílčí podmínku průměrné denní teploty vzduchu. Aby dodavatel tepla zahájil vytápění, musí průměrná denní teplota vzduchu klesnout v dané lokalitě pod 13 ⁰C a to ve dvou po sobě následujících dnech, přičemž se dále neočekává razantní oteplení,“ popsal mluvčí developerské společnosti Ekospol Filip Sušanka.

Topí se většinou v čase od šesté hodiny ranní do deseti večer. Při oteplení však může dojít k omezení nebo přerušení dodávek tepla.

Údržba

Zodpovědnost za údržbu centrálního vytápění nese správce objektu či provozovatele. Péče o bytové radiátory je však na straně obyvatel jednotlivých jednotek. Zaměřit by se proto na ni měli ještě před zahájením topné sezóny. „Většinou postačí běžná kontrola, zda neuniká voda a topení těsní. Nejčastějším problémem je, že topení netopí po celé své ploše. Jednou z příčin může být vzduch v trubkách. Ten může způsobit citelné tepelné ztráty. Je tedy nutné uvolnit ventil a vypustit přebytečný vzduch, dokud nezačne téct voda. To je znamení, že je topení odvzdušněno,“ vysvětlil Filip Sušanka. Mezi obecné rady, jak neprotopit zbytečně moc, podle něj navíc patří například snaha udržovat topení čisté, nezakrývat ho a neumisťovat před něj nábytek. „Častou chybou jsou dlouhé závěsy, které překrývají topení a zadržují teplo,“ dodal Sušanka.

Topit či netopit

Otočit kohoutkem radiátoru směrům k nule nemusí vždy nutně znamenat finanční úsporu. Vyplývá to především ze zákona č. 269/2015 Sb. Ten se snaží vnést do dělení nákladů za topení větší spravedlnost a upravuje spodní a horní hranici hodnot u nákladů na vytápění.

„Připlatí si tak ti, kdo zbytečně přetápí. Očekávané úspory se nedočkají ani ti, kteří topí příliš málo a využívají tepla okolních bytů. Na druhou stranu, i pokud není byt obývaný, základní náklady na vytápění bude muset majitel uhradit,“ upřesnil Sušanka. Základní náklady tvoří například náklady rozpočítané na plochu bytu, fixní náklady nebo třeba náklady na vytápění společných prostor domu.

Jak chránit rodinný rozpočet?

„Částka, kterou rodiny ročně vynaloží na topení, tvoří v mnohých případech významnou položku v jejich rozpočtu. Zejména u starších bytů se kvůli únikům tepla mohou tyto částky vyšplhat neúměrně vysoko. Naopak náklady na vytápění bytů v novostavbách jsou výrazně nižší. Moderní technologie a způsoby zateplování, které se používají při výstavbě nových bytů, mohou majitelům ušetřit nemalé peníze,“ uzavřel mluvčí Sušanka.

Rubrika
Lenka Gregorová

4130

reklama

Nejnovější články

Máte pocit, že s podzimem v plném proudu to chce kromě změny šatníku i proměnu vašeho příbytku? Zároveň se vám ale nechce pouštět do nákladných renovací? Řešení je snadné. Přinášíme několik tipů, jak ozvláštnit váš obývací pokoj během pár chvilek.

Ubytovací jednotky ale i rozšíření prostorů autodílen a přidružených provozů. To vše by se mělo nacházet v novém komplexu pěti samostatných budov, který podle plánů soukromého investora vyroste v lokalitě Starého Brna. K chystanému záměru se vyjádřilo i město.

V Rooseveltově ulici je po dvou a půl letech hotovo. Stavební práce tu nahradila novotou zářící zrekonstruovaná administrativně-technická budova brněnského Národního divadla. První říjnové pondělí se sem vrátil život, fungují tu například dílny, zkušebna, kanceláře či archiv kulturní instituce.

Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném případě však nejde pouze doménu metropolí. Panelový dům potkáte například i v romantické přírodní scenérii Krkonoš.

reklama