Společné prostory jsou nedílnou součástí bytu

Víte už, jak přesně má vypadat váš byt snů, teď zbývá ho jen najít? Během rozhodovacího procesu je důležité si uvědomit, že jej netvoří pouze užitná plocha obytných částí, ale například i prostory úložné a společné. A ty většinou zprvu řeší málokdo. Co máme na mysli?

Které části nemovitosti vlastně do společných prostor v rámci bytového spoluvlastnictví patří? Vchodové dveře a prostor kolem nich, schodiště, chodby či výtah nás pravděpodobně napadnou hned v prvních vteřinách. A nutno podotknout, že to bývají právě ony, které se nejčastěji stanou i předmětem neshod mezi sousedy. Do společných prostor však patří také místa, kam běžně nezavítáte či vaší přítomnosti dokonce zůstanou utajeny navždy. Obecně lze říci, že jde o ty prostory, které jsou určeny pro společné užívání, jako například, střecha, komíny, výměníky a rozvody tepla a vody, kanalizace či například hromosvody.

V každodenní praxi vás však budou nejvíce zajímat ty, které můžete využít například k sušení prádla či jako úložné. Kočárkárny a kolárny totiž v bytových domech stále fungují a jejich nájemníci je hojně využívají. Právě z jejich společného charakteru ale pramení i největší nevýhoda. Kromě vás k nim má totiž klíče ještě mnoho vašich dalších sousedů. A nic nenaruší vztahový kolorit více, než zmizení kola či kočárku. Budete-li mít proto možnost, určitě vybírejte bytovou jednotku, ke které náleží i sklepní kóje. V klidu a bezpečí si tak uskladníte nejen oblíbené zavařeniny, ale například i sezónní vybavení.

A co když už bydlíte a některý z obyvatel domu se chová jako z filmu Zítra to roztočíme, drahoušku…! a ničí společné prostory? V tomto případě je možné po něm vymáhat náhradu škody a to například i v případě, že ji způsobil kdokoliv, komu umožnil byt užívat. Nezávisí tedy na tom, zda rozdováděná návštěva znečistila chodbu či společné části poškozuje třeba nájemník, který si byt daného souseda pronajímá. Máte-li důkazy, věc okamžitě řešte.

Rubrika
Lenka Gregorová

4663

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama