Snížit energie díky zateplení? Pomůžou dotace

Energetická krize a rapidní růst cen energií s sebou nesou i otázku, jak uchránit domácí rozpočet, aniž bychom ohrozili teplo rodinného krbu. Řešení může přinést například nové zateplení nemovitosti, jeho kvalitní realizace však vyžaduje nemalé investice. Pomoci mohou dotační programy.

Češi patří k největším spotřebitelům energie v Evropě. Současná situace proto není pro tuzemské domácnosti rozhodne příznivá, pro některé z nich může mít navíc fatální dopad. Jednou z možností, jak z dlouhodobého pohledu ulevit peněžence, je investice do nového zateplení. To může přinést mnohé benefity.

Kromě toho, že správná izolace zvýší tepelnou ochranu budovy, pozitivně se projeví například i na zdraví obyvatel domu. Snižuje totiž možnost vzniku plísní. Výhody si uvědomují i samotní Češi. Vyplývá to z červnového průzkumu Sdružení EPS ČR. Podle něj považuje 60 % respondentů investici do zateplení nemovitosti z hlediska její návratnosti za výhodnou, a to především díky menší spotřebě energií.

„Zateplením můžeme ve výsledku snížit náklady za vytápění až o 45 %, a to už je částka, která je v rodinném rozpočtu znát,“ potvrzuje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

S financováním pomůžou dotační programy

Nové, a především kvalitně řešené zateplení klade na rodinný rozpočet nemalé finanční nároky. Zájemcům mohou pomoci některé dotační programy, které lze v České republice využít. Jedním z nich je i program Nová zelená úsporám, který mimo jiné nabízí až 50% podporu z částky zateplení při snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů. Na ekologická opatření bude z programu do roku 2030 přerozděleno minimálně 39 miliard korun jak z národních, tak i evropských zdrojů.

Ani v případě zateplení se nevyplatí troškařit, nutné je naopak zaměřit se na jeho kvalitní zpracování. Právě to totiž zaručí lepší izolaci a následně i vyšší úspory. Spotřebitelé navíc při jeho realizaci ani nemusí nutně sáhnout hlouběji do svých peněženek. Například v programu Nová zelená dosáhne žadatel, který provádí zateplení z kvalitního materiálu, na vyšší podporu.

Jaký izolační materiál je ideální? K nejrozšířenějším na tuzemském trhu patří pěnový polystyren, jehož roční spotřeba se ve stavebnictví blíží 4 milionům metrům krychlovým. Kromě tepelných a izolačních vlastností boduje například i velmi dobrými mechanickými vlastnostmi, odolností vůči vlhkosti, povětrnostním vlivům, plísním a mikrobům.

„Z pohledu cirkulární ekonomiky je zásadní to, že je pěnový polystyren dobře recyklovatelným materiálem, jeho objem je totiž tvořen až z 98 % vzduchem a 2 % polymerem,“ vysvětlil Zemene. I proto jej lze poté, co doslouží, znovu využít.

Rubrika
Lenka Gregorová

4465

reklama

Nejnovější články

V krajských městech rychle ubývají nemovitosti k pronájmu s rozlohou nad 70 m2. Problém by to mohl být zejména pro studenty, kteří je využívají ke sdílenému bydlení. Hledání vhodného pronájmu by tak neměli nechávat až na září. Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze oproti minulému roku i v řádech vyšších desítek procent. V Praze pozorují pokles o 54 %, v Brně pak o 30 %. Klesající nabídka nadále zvyšuje ceny pronájmů. Meziročně se v Česku podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za 1 m2 o takřka 11 %.

Množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji je v České republice nejvíce za posledních 8 let. Podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz se nabídka v Brně za uplynulých 8 měsíců zvýšila o 86 %, v Praze pak o 16 %. Prodávaných nemovitostí bude podle odborníků na trh realit z GarantovanyNajem.cz v následujících měsících ještě významně přibývat. 

Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla výrazněji, a to na 127 200 Kč. Byť se mezikvartálně jedná pouze o drobný nárůst, meziročně šly nabídkové ceny nahoru o více než 12,5 %. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, do čela se dostala čtvrť Veveří. 

Téměř padesát let se tu neodehrály žádné stavební úpravy, nyní čeká objekt, ve kterém sídlí Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala, rekonstrukce. Počátkem března schválili brněnští radní zahájením zadávacího řízení na podlimitní veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci a další služby související s rekonstrukcí budovy. Předpokládané náklady přesáhnou 65 milionů.

reklama