Snížit energie díky zateplení? Pomůžou dotace

Energetická krize a rapidní růst cen energií s sebou nesou i otázku, jak uchránit domácí rozpočet, aniž bychom ohrozili teplo rodinného krbu. Řešení může přinést například nové zateplení nemovitosti, jeho kvalitní realizace však vyžaduje nemalé investice. Pomoci mohou dotační programy.

Češi patří k největším spotřebitelům energie v Evropě. Současná situace proto není pro tuzemské domácnosti rozhodne příznivá, pro některé z nich může mít navíc fatální dopad. Jednou z možností, jak z dlouhodobého pohledu ulevit peněžence, je investice do nového zateplení. To může přinést mnohé benefity.

Kromě toho, že správná izolace zvýší tepelnou ochranu budovy, pozitivně se projeví například i na zdraví obyvatel domu. Snižuje totiž možnost vzniku plísní. Výhody si uvědomují i samotní Češi. Vyplývá to z červnového průzkumu Sdružení EPS ČR. Podle něj považuje 60 % respondentů investici do zateplení nemovitosti z hlediska její návratnosti za výhodnou, a to především díky menší spotřebě energií.

„Zateplením můžeme ve výsledku snížit náklady za vytápění až o 45 %, a to už je částka, která je v rodinném rozpočtu znát,“ potvrzuje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

S financováním pomůžou dotační programy

Nové, a především kvalitně řešené zateplení klade na rodinný rozpočet nemalé finanční nároky. Zájemcům mohou pomoci některé dotační programy, které lze v České republice využít. Jedním z nich je i program Nová zelená úsporám, který mimo jiné nabízí až 50% podporu z částky zateplení při snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů. Na ekologická opatření bude z programu do roku 2030 přerozděleno minimálně 39 miliard korun jak z národních, tak i evropských zdrojů.

Ani v případě zateplení se nevyplatí troškařit, nutné je naopak zaměřit se na jeho kvalitní zpracování. Právě to totiž zaručí lepší izolaci a následně i vyšší úspory. Spotřebitelé navíc při jeho realizaci ani nemusí nutně sáhnout hlouběji do svých peněženek. Například v programu Nová zelená dosáhne žadatel, který provádí zateplení z kvalitního materiálu, na vyšší podporu.

Jaký izolační materiál je ideální? K nejrozšířenějším na tuzemském trhu patří pěnový polystyren, jehož roční spotřeba se ve stavebnictví blíží 4 milionům metrům krychlovým. Kromě tepelných a izolačních vlastností boduje například i velmi dobrými mechanickými vlastnostmi, odolností vůči vlhkosti, povětrnostním vlivům, plísním a mikrobům.

„Z pohledu cirkulární ekonomiky je zásadní to, že je pěnový polystyren dobře recyklovatelným materiálem, jeho objem je totiž tvořen až z 98 % vzduchem a 2 % polymerem,“ vysvětlil Zemene. I proto jej lze poté, co doslouží, znovu využít.

Rubrika
Lenka Gregorová

4465

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama