Snížení cen nájmů jako důsledek zdražení energií?

Situace na energetickém trhu se dotkne mnoha odvětví a výjimkou nebude ani to realitní. Vysoký nárůst cen elektřiny a plynu se projeví třeba i u nájemního bydlení, v jehož případě bude podle odborníků ze společnosti GarantovanyNajem.cz tlačit proti růstu cen. Ty například v Brně vzrostly v posledních třech měsících o více než 6 %.

Ze statistik zveřejněných portálem Reality mix vyplývá, že během srpna, září a října vzrostla průměrná cena nájmů například v hlavním městě o 9,5 % a v Brně pak o 6,3 %. To se však brzy podle prognóz odborníků změní a zvyšování nájmů bude v těch nejatraktivnějších lokalitách a krajských městech během příštích měsíců dramaticky zpomalovat anebo se úplně zastaví.

Zásadní vliv při tom bude mít nárůst záloh za energie. Obyvatelé nájemních bytů nebudou schopni platit vyšší částky za nájmy, protože jejich rozpočet zatíží právě platby za energie. Ty v případě elektřiny porostou o desítky procent, u plynu i o stovky.

„U nových nájmu nebudou lidé ochotni platit vysoké částky, když budou mít výrazně vyšší zálohy za energie. V nejkrajnějších případech dokonce nájemníkům nezbude nic jiného, než se přestěhovat do levnějších bytů či lokalit. Pronajímatelé nemovitostí tak budou nuceni jít s cenami nájmů níže,“ vysvětlil Viktor Mejzlík, spoluzakladatel služby GarantovanyNajem.cz.

Postupnou stabilizaci na energetickém trhu mohou podle odborníků očekávat české domácnosti v průběhu jara příštího roku. Přinese s sebou podle nich i ustálení na trhu s nemovitostmi, a tím pádem i opětovné zvýšení cen nájmů.

„Podobná situace nastala již během začátků epidemie koronaviru, kdy ceny nájmů klesaly – v krajských městech mírně, v Praze dokonce strmě. Růst přišel až v letních měsících s příchodem sezony, kdy se začali vracet studenti a zahraniční turisté,“ uvedla médiím společnost GarantovanyNajem.cz.

Rubrika
Lenka Gregorová

4504

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama