Skryté vady nemovitosti. Jak postupovat?

Pořídili jste si nové bydlení? Rozhodli jste se již v procesu výběru vašeho nového domova využít služeb odborníka, který vám pomůže nemovitost nejen najít, ale i odhalit veškeré nástrahy s její koupí spojené? I přesto, že jste hned od počátku postupovali obezřetně, může se stát, že po čase zjistíte ve své nové domácnosti závažné závady, o kterých jste neměli ani tušení. Jak dál postupovat a lze je reklamovat? A kdo jejich odstranění hradí?

Přijde-li nový vlastník rodinného domu či bytu na skryté vady, které nebyly při prodeji zřejmé, může se obrátit na původního majitele. „Lhůta je podle občanského zákoníku pětiletá a termín přitom začíná běžet ode dne zápisu do katastru nemovitostí,“ upozorňuje advokátka Bohdana Hejduková, spolupracující s portálem ReklamaceDomu.cz. Vlastník má při tom nárok na odstranění závady či na slevu z kupní ceny. A většinou nejde o částky nijak nízké, mnohdy zasahují řádově až do statisíců. Příkladem lze uvést třeba opravu statiky či hydroizolace z důvodu špatně provedených stavebních prací.

Technické vady se při tom nutně nemusí týkat pouze starších nemovitostí, zatíženy jimi mohou být i novostavby. V mnoha případech o nich navíc nemusí vědět ani původní majitelé. Ti si navíc často ani neuvědomují, že by na vady měli transparentně upozornit a v ideálním případě je všechny vyjmenovat v kupní smlouvě. „Pokud to totiž neudělají, může po nich nový majitel požadovat kompenzaci za opravy. A ty obvykle nejsou zrovna zanedbatelné,“ dodává Bohdana Hejduková.

Objeví-li nový vlastník problémy, leží důkazní břemeno na jeho straně a je povinen prokázat, že vada stavby naplňuje znaky skryté vady a existovala již v době převzetí. Následně se může obrátit i na soud. „Jestliže se kupujícímu podaří tato fakta prokázat a nedomluví se s prodávajícím mimosoudní cestou, pak se skutečně může obrátit se svým nárokem na soud. A ze své vlastní praxe vím, že podobných případů v poslední době přibývá,“ konstatuje Bohdana Hejduková. „Nové vlastníky už totiž nebaví doplácet na to, že jim původní majitelé zatajili skutečný stav domu ve snaze vydělat na něm co nejvíce a začínají se těmto praktikám aktivně bránit,“ dodává.

Rubrika
Lenka Gregorová

2681

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama