Síla ničivých živlů. Jak jsou na tom Češi s pojištěním domácností?

Řádění tornáda a bouřek na jižní Moravě znamenalo nejen neštěstí a značné ztráty, ale také změnu v myšlení mnoha Čechů. Alespoň co se v případě pojištění domácnosti týče. Velké procento obyvatel však stále na ochranu svého majetku zapomíná.

Mnoho zatím nepojištěných domácností se v návaznosti na nedávné události rozhodlo svou situaci změnit a sjednalo si pojištění majetku. „Ještě v týdnu, kdy tornádo udeřilo, si u nás sjednalo pojištění majetku přes 1 129 lidí, další týden už to bylo 1 361 sjednaných smluv, což je téměř dvojnásobek oproti týdnu před tragickými událostmi,“ vypočítala mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.  

Pojistit či nepojistit?

Mnozí Češi podle statistik na pojištění svých domovů stále zapomínají. Z údajů České asociace pojišťoven vyplývá, že polovina domácností a třetina rodinných domů nemá pojištění svých království sjednané.

Finanční instituce při tom může v případě neštěstí svízelnou situaci pomoci řešit. „Po událostech na jižní Moravě jsme zaznamenali 751 škod na majetku, autech a podnicích a téměř třetinu z nich jsme už vyřešili. Počítáme, že na škodách vyplatíme desítky milionů korun,“ podotkla Maťašeje.

Jak je to s přírodními živly?

Přírodní nebezpečí jsou zahrnuty v základu pojištění a lidé jsou v případě většiny pohrom automaticky chráněni. „Klienti mají domov pojištěný na základní nebezpeční jako je požár, výbuch, pád předmětů, vichřice, kroupy, sesuv půdy, zřícení skal a lavin, tíha sněhu či námrazy, zemětřesení, náraz vozidla a další. Součástí každého pojištění je také riziko vodovodní škody. Patří sem prasklá trubka, bojler nebo únik vody z akvária, pračky a jiných zařízení,“ vysvětluje Maťašeje. 

Výjimku tvoří například záplavy, povodně či zatečení vody. Ty si je nutné připojistit.

Pojištění vyžaduje aktualizaci

Nástrahy může znamenat například podpojištění. Je nebezpečné v tom, že za škody může pojišťovna vyplatit méně peněz. Například, pokud je dům za šest milionů pojištěný jen na tři miliony, tak při škodě za sto tisíc pojišťovna uhradí jen padesát tisíc korun.

Podle odborníků obecně platí, že byt by měl být pojištěný na cenu, za kterou lze pořídit podobný ve stejné kvalitě. U rodinného domu je ideální cena ta, za kterou je možné stejný dům postavit znovu. Jak ji stanovit? Možné je využít například služeb znalce a nechat si majetek nacenit, popřípadě zapátrat v inzerátech s nemovitostmi.  „Na realitních webech můžete najít podobný dům nebo byt v podobné lokalitě a od toho se odrazit,“ radí Maťašeje.

Je potřeba myslet i na to, že se realitní trh mění a hodnota nemovitostí stále roste. Smlouvy je proto nutné neustále aktualizovat. „Ideálně každý rok, nejpozději každé dva roky,“ uzavírá Nela Maťašeje.

Rubrika
Lenka Gregorová

3644

reklama

Nejnovější články

Mezinárodní organizace Docomomo International ocenila v rámci nejlepších rekonstrukcí moderních architektonických děl z celého světa za posledních 12 let brněnskou vilu Tugendhat. Její opravu realizovanou v letech 2010–2012 odborníci označili za „mimořádně provedenou“.  Památka získala ocenění i v kategorii Open House.

Léto končí a s ním odchází i poslední teplé dny. Zajistit si v nadcházející chladnější polovině roku v našich příbytcích teplo rodinného krbu, by mělo být prioritou. Jak je to s topnou sezónou a nač zaměřit pozornost při kontrole topné soustavy?

To, že Dominikánské náměstí čekají změny v podobě nového vodního prvku, není v Brně žádnou novinkou. Jeho vzhled i výběr se v jihomoravské metropoli řeší dlouhodobě. Své vítěze již má architektonicko-výtvarná soutěž, ze které vzejde finální podoba okrasy někdejšího Rybího trhu. Vítězný vodní prvek však budí u mnoha Brňanů rozpaky.

Mendlovo náměstí se brzy promění. Rekonstrukce se dotkne veřejného prostranství významného brněnského dopravního uzlu a přinést by prostoru měla především vyšší komfort. Společnost PK OSSENDORF požádala v zastoupení města Brna o vyjádření k dokumentaci pro společné územní a stavební řízení na první fázi úpravy.

reklama