Rodičům samoživitelům budou určeny obecní byty v Křenové a Vlhké ulici

Již v létě se budou moci osamělí rodiče a jejich nezaopatřené děti stěhovat do nové kategorie obecních bytů. Prvních dvanáct bytů se statusem pro samoživitele již vybrali brněnští radní. Předpokládaný termín otevření výběrového řízení je v červnu.

Bytové jednotky se nachází v aktuálně rekonstruovaných domech v centru města, a právě na dokončení oprav závisí i start výběrového řízení. „Jakmile se u domů bude blížit vydání kolaudačního rozhodnutí, vypíšeme výběrové řízení, do kterého se bude moci přihlásit každá svobodná, ovdovělá nebo rozvedená osoba, která nežije s druhem, má ve své péči alespoň jedno nezaopatřené dítě mladší 18 let a splňuje další stanovená kritéria,“ popsal Jiří Oliva. „Nové nájemníky pak ze žadatelů vybereme losem. Předpokládáme, že se do nových domovů nastěhují o prázdninách,“ doplnil.

Pět bytů s dispozicí 2+kk a dva 1+kk vzniknou po kompletní rekonstrukci v historickém objektu známém jako někdejší celnice v Křenové ulici, v jehož přízemí se bude nacházet i nebytový prostor. Ten bude možné využít například jako kavárnu s posezením v přilehlé zahradě. Hotovo by tu mělo být 12. června letošního roku.

Dalších pět bytů o velikosti 2+kk a 2+1 pro osamělé rodiče s dětmi se bude nacházet společně se sociálními a bezbariérovými jednotkami v nově zrekonstruovaném objektu na Vlhké 22. Bytů tu bude celkem 17 a pracovat by se na nich mělo do konce května.

V Křenové ulici nájemné radní stanovili na 90 Kč/m2/měsíc, v objektu na Vlhké vyjde na 63,51 Kč/m2/měsíc.

Byty pro samoživitele mají podobný účel jako byty startovací, a to je dát lidem čas a prostor na to, aby mohli pro svou bytovou situaci najít dlouhodobější řešení, ať už je to našetření prostředků na komerční bydlení nebo třeba na hypotéku, nebo získání běžného obecního bytu. Startovací a samoživitelské byty tedy fungují, jak já říkám, jako taková bytová první pomoc. Nájemní smlouvy se uzavírají na tři roky s možností prodloužení o další dva roky a následně se byt uvolní zase pro další čekatele,“ vysvětlil náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.
 

Rubrika
Lenka Gregorová

3008

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama