Rekonstrukce. Z jakých důvodů se do ní Češi pouští?

Modernizace domácnosti, její zvětšení nebo doplnění přístavbou například garáže. To jsou nejčastější důvody, proč se Češi pouští v současné době do rekonstrukce svých obydlí. Podle mnoha z těch, kteří loni začali s opravou či ji v letošním roce ještě plánují, ovlivnila jejich rozhodnutí pandemie.

Z průzkumu, který pro společnost ABB realizovala agentura Ipsos, vyplývá, že do zvelebování či oprav své domácnosti se v loňském roce nebo letos rozhodla pustit více než pětina dotazovaných. Z toho 31 % uvedlo, že impulsem byla omezení vyvolaná pandemií covid-19.

Výzkumu se zúčastnilo 1000 respondentů ve věku 18 – 65 let, kteří tvoří reprezentativní vzorek české populace. Na dílčí otázky pak odpovídalo 22 % z nich, kteří v roce 2020 rekonstruovali svou nemovitost nebo se v letošním roce akci ještě chystají odstartovat.

Nejčastěji si Češi přejí svou domácnost zmodernizovat. „Potvrdilo se, že pro většinu domácností při rekonstrukci hraje klíčovou roli design. Zajímavým zjištěním je, že si lidé z hlediska designu nejvíce všímají materiálů, z jakých je prvek vyroben,“ popsal Vladimír Janypka, ředitel ABB Elektrotechnika, skutečnost, že pro 72 % respondentů je důležitý při výběru designového prvku materiál. Podstatný je však pro ně tvar i barva, a to v 68 %, pro 36 % dotázaných hraje prim originalita. Nejčastěji věnují lidé pozornost podlaze (51 %), následně pak osvětlení, a to v 49 %, ale také obkladům a tapetám, vypínačům se zásuvkami nebo dveřím či oknům.

Necelých 20 % respondentů se do rekonstrukce pustila či pustí kvůli potřebě doplňkové přístavby, například garáže, pergoly či sauny.

Z výzkumu rovněž vyplynulo, že Češi jdou s dobou a nezapomínají ani na chytré technologie. Na ty nejčastěji myslí v případě osvětlení (39 %), láká je ale i ovládání přes mobilní aplikace (30 %) a zapojením obnovitelných zdrojů energie (20 %). „Výsledky potvrzují dlouhodobý vývoj – chytré technologie jsou jednoznačně trendem posledních let a potvrdil to i realizovaný výzkum. Lidé v domácnostech využívají prvky chytré domácnosti a do budoucna lze očekávat, že jejich popularita nadále poroste,“ doplnil Jan Polák, Account Director z agentury Ipsos.

Rubrika
Lenka Gregorová

3234

reklama

Nejnovější články

179 miliard korun. To je částka, kterou za prvních pět měsíců letošního roku získali Češi na hypotečních úvěrech. Z pohledu bankovních domů byl úspěšný měsíc lásky, ve kterém sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 40,555 miliardy korun.

Po více než 26 letech dostane Brno nový územní plán. Jeho veřejná projednání se uskuteční ve dvou termínech, a to v pondělí 21. června a v úterý 22. června na brněnském výstavišti v pavilonu E. Dokument bude vydán ve druhé polovině příštího roku.

Více než 200 bytových jednotek různých dispozic vznikne v nových rezidencích ve třech brněnských městských částech. Investice do projektů, jejichž realizaci plánuje jeden společný investor, přesáhne částku 1,5 miliardy korun. Stavět by se mělo začít v letošním a příštím roce.

Je nejvyšší stavbou tohoto druhu v jihomoravské metropoli a první zájemci se z ní pohledem do okolí mohli kochat 15. prosince loňského roku. 35 metrů vysoká rozhledna na vrchu Holedná nad Jundrovem se od té doby stala oblíbeným cílem Brňanů. Zaujala i v anketě Klubu přátel rozhleden o nejoblíbenější vyhlídkovou stavbu roku 2020, kterou s přehledem vyhrála.

reklama