Řadové domy si získávají stále větší oblibu

Do popředí zájmu Čechů se v posledních dvou letech dostaly rodinné domy. V kurzu jsou dvoj- a trojdomy, které představují finančně přijatelnější alternativu. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Důvodem trendu na realitním trhu posledních dvou let je podle odborníků jednak nedostatečná nabídka bytů a jejich stále rostoucí cena, především ve větších městech, a jednak touha mnoha lidí, kteří chtějí i s ohledem na pandemii koronaviru spojenou se sérií lockdownů bydlet blíže přírodě. Neustále rostoucí ceny nemovitostí se navíc projevují ve zmenšování dispozic, a to nejen u bytových jednotek.

„Poptávka po nemovitostech je však obecně v posledních letech rekordní. A jelikož dvoj- a trojdomy vychází s ohledem na menší velikost pozemku celkově levněji, zájem o ně stoupá. Dá se říct, že právě kvůli nižší ceně dnes předčí i samostatné rodinné domy,“ vysvětlil ředitel Bidli developmentu a staveb Roman Weiser. „Pokud budou, jak očekávám, ceny nemovitostí v následujících letech dále růst, zvýší se z důvodu lepší finanční dostupnosti rovněž poptávka po dvoj- a trojdomech. Do cen nemovitostí se totiž kromě neustále zdražujících se stavebních materiálů promítají i enormní ceny pozemků. A u řadových rodinných domů bude toto promítnutí vzhledem k menší parcele logicky nižší než u solitérů,“ dodal.

Boduje bydlení se zahradou

Bydlení v dvoj- a trojdomech vyhledávají především rodiny s dětmi. Pro ně je rozhodující kontakt s přírodou, který ještě umocnily zkušenosti z přísného lockdownu, během kterého ocenily hlavně možnost pobytu na zahradě na čerstvém vzduchu.

Dalším rozhodovacím faktorem je i stále častější možnost práce na home office. Řadovky totiž představují pro své obyvatele v tomto ohledu přívětivější a díky své větší velikosti oproti bytu rozhodně pohodlnější variantu.

„Kritéria při výběru lze obecně přirovnat k těm, jaká volí klienti při hledání solitérního rodinného domu. Ovšem s tím rozdílem, že zde lidé více řeší orientaci na světové strany v případě obývacího pokoje a zahradní terasy, celkovou dispozici pozemku a míru soukromí v rámci uspořádání domu a zahrady,“ popsal Roman Weiser.

Jaké jsou plusy a mínusy?

Dvoj- a trojdomy bodují především díky nižším nákladům na údržbu celé nemovitosti, jelikož jejich obyvatelé mají minimálně jednu obvodovou stěnu společnou se sousedy. Na jednotlivé domy zároveň připadá oproti samostatně stojícím rodinným domům menší plocha pozemku, která vyžaduje nejen méně práce, ale rovněž další úsporu v běžné údržbě okolo domu.

Nevýhodou může naopak být větší nárok na dobré sousedské vztahy. V porovnání se solitéry u nich totiž hrozí menší míra soukromí a bližší soužití se sousedy.

„To se ovšem vztahuje jen na situaci, kdy s nimi nemáte ideální vztahy. Potenciálně možné potíže se však obvykle dají vyřešit v rámci projektování stavby. Umožňuje-li to, stačí zvolit orientaci terasy se vstupem z obýváku na zahradu na odlišné strany domu. K lepšímu pocitu soukromí samozřejmě přispěje i vhodně osázená zeleň či například boční stěna k terase,“ doplnil Roman Weiser.

Jeden z hlavních požadavků však zůstává i v průběhu vývoje realitního trhu neměnný. Dobrá dopravní dostupnost do větších měst. Prodlužuje se však vzdálenost, kterou jsou majitelé nemovitostí ochotní dojíždět. Dříve lidé preferovali cestu trvající maximálně 15-30 minut, kdežto dnes už se klidně jedná o hodinu, někdy dokonce až 90 minut. Důvodem je především neustálý růst cen a možnosti rodinného rozpočtu.

Rubrika
Lenka Gregorová

4779

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama