Řadové domy si získávají stále větší oblibu

Do popředí zájmu Čechů se v posledních dvou letech dostaly rodinné domy. V kurzu jsou dvoj- a trojdomy, které představují finančně přijatelnější alternativu. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Důvodem trendu na realitním trhu posledních dvou let je podle odborníků jednak nedostatečná nabídka bytů a jejich stále rostoucí cena, především ve větších městech, a jednak touha mnoha lidí, kteří chtějí i s ohledem na pandemii koronaviru spojenou se sérií lockdownů bydlet blíže přírodě. Neustále rostoucí ceny nemovitostí se navíc projevují ve zmenšování dispozic, a to nejen u bytových jednotek.

„Poptávka po nemovitostech je však obecně v posledních letech rekordní. A jelikož dvoj- a trojdomy vychází s ohledem na menší velikost pozemku celkově levněji, zájem o ně stoupá. Dá se říct, že právě kvůli nižší ceně dnes předčí i samostatné rodinné domy,“ vysvětlil ředitel Bidli developmentu a staveb Roman Weiser. „Pokud budou, jak očekávám, ceny nemovitostí v následujících letech dále růst, zvýší se z důvodu lepší finanční dostupnosti rovněž poptávka po dvoj- a trojdomech. Do cen nemovitostí se totiž kromě neustále zdražujících se stavebních materiálů promítají i enormní ceny pozemků. A u řadových rodinných domů bude toto promítnutí vzhledem k menší parcele logicky nižší než u solitérů,“ dodal.

Boduje bydlení se zahradou

Bydlení v dvoj- a trojdomech vyhledávají především rodiny s dětmi. Pro ně je rozhodující kontakt s přírodou, který ještě umocnily zkušenosti z přísného lockdownu, během kterého ocenily hlavně možnost pobytu na zahradě na čerstvém vzduchu.

Dalším rozhodovacím faktorem je i stále častější možnost práce na home office. Řadovky totiž představují pro své obyvatele v tomto ohledu přívětivější a díky své větší velikosti oproti bytu rozhodně pohodlnější variantu.

„Kritéria při výběru lze obecně přirovnat k těm, jaká volí klienti při hledání solitérního rodinného domu. Ovšem s tím rozdílem, že zde lidé více řeší orientaci na světové strany v případě obývacího pokoje a zahradní terasy, celkovou dispozici pozemku a míru soukromí v rámci uspořádání domu a zahrady,“ popsal Roman Weiser.

Jaké jsou plusy a mínusy?

Dvoj- a trojdomy bodují především díky nižším nákladům na údržbu celé nemovitosti, jelikož jejich obyvatelé mají minimálně jednu obvodovou stěnu společnou se sousedy. Na jednotlivé domy zároveň připadá oproti samostatně stojícím rodinným domům menší plocha pozemku, která vyžaduje nejen méně práce, ale rovněž další úsporu v běžné údržbě okolo domu.

Nevýhodou může naopak být větší nárok na dobré sousedské vztahy. V porovnání se solitéry u nich totiž hrozí menší míra soukromí a bližší soužití se sousedy.

„To se ovšem vztahuje jen na situaci, kdy s nimi nemáte ideální vztahy. Potenciálně možné potíže se však obvykle dají vyřešit v rámci projektování stavby. Umožňuje-li to, stačí zvolit orientaci terasy se vstupem z obýváku na zahradu na odlišné strany domu. K lepšímu pocitu soukromí samozřejmě přispěje i vhodně osázená zeleň či například boční stěna k terase,“ doplnil Roman Weiser.

Jeden z hlavních požadavků však zůstává i v průběhu vývoje realitního trhu neměnný. Dobrá dopravní dostupnost do větších měst. Prodlužuje se však vzdálenost, kterou jsou majitelé nemovitostí ochotní dojíždět. Dříve lidé preferovali cestu trvající maximálně 15-30 minut, kdežto dnes už se klidně jedná o hodinu, někdy dokonce až 90 minut. Důvodem je především neustálý růst cen a možnosti rodinného rozpočtu.

Rubrika
Lenka Gregorová

4779

reklama

Nejnovější články

V krajských městech rychle ubývají nemovitosti k pronájmu s rozlohou nad 70 m2. Problém by to mohl být zejména pro studenty, kteří je využívají ke sdílenému bydlení. Hledání vhodného pronájmu by tak neměli nechávat až na září. Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze oproti minulému roku i v řádech vyšších desítek procent. V Praze pozorují pokles o 54 %, v Brně pak o 30 %. Klesající nabídka nadále zvyšuje ceny pronájmů. Meziročně se v Česku podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za 1 m2 o takřka 11 %.

Množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji je v České republice nejvíce za posledních 8 let. Podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz se nabídka v Brně za uplynulých 8 měsíců zvýšila o 86 %, v Praze pak o 16 %. Prodávaných nemovitostí bude podle odborníků na trh realit z GarantovanyNajem.cz v následujících měsících ještě významně přibývat. 

Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla výrazněji, a to na 127 200 Kč. Byť se mezikvartálně jedná pouze o drobný nárůst, meziročně šly nabídkové ceny nahoru o více než 12,5 %. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, do čela se dostala čtvrť Veveří. 

Téměř padesát let se tu neodehrály žádné stavební úpravy, nyní čeká objekt, ve kterém sídlí Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala, rekonstrukce. Počátkem března schválili brněnští radní zahájením zadávacího řízení na podlimitní veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci a další služby související s rekonstrukcí budovy. Předpokládané náklady přesáhnou 65 milionů.

reklama