Průměrná úroková sazba u hypoték letí vzhůru. Proč?

Rekordní měsíc. Takový byl letošní červenec, ve kterém se vyšplhala průměrná úroková sazba u hypotéky na dosud nejvyšší hodnotu od začátku roku, a to na 2,34 %. Vyplývá to z údajů Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů. Podle něj tak zájem Čechů o hypotéky neslábne ani v průběhu prázdninových měsíců. Jaký bude další vývoj?

Odborníci očekávají, že růst průměrné úrokové sazby u hypoték bude v reakci poskytovatelů úvěrů na opakované zvyšování základních úrokových sazeb České národní banky pokračovat i v dalších měsících.

„Ukazuje se, že naše predikce vývoje úrokových sazeb byla správná. ČNB opět zvýšila základní úrokové sazby a je pravděpodobné, že je do konce roku ještě minimálně jednou, ale spíše vícekrát zvedne. Důvodem je obava ze zvyšování inflace. Ta se může lehce vymknout z inflačního cíle ČNB dlouhodobě nastaveného na 2 % s tzv. oscilačním pásmem, na jehož horní hranici se nyní pohybujeme. Nastavení vyšších úrokových sazeb tak má inflační tlaky snížit. Druhotným efektem je pak tlak na zvýšení úrokových sazeb u komerčních bank, které by mělo přinést ochlazení hypotečního trhu,“ uvedl Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting. To však zatím společnost nezaznamenala. Například v červenci si u ní klienti sjednali hypotéky v o téměř 30 % vyšším objemu než ve stejném měsíci loňského roku.

Podobně jsou na tom i jednotlivé bankovní domy, které hlásí od začátku roku rekordní čísla, a to i během tradičně klidnějšího letního období. Jedním z hlavních důvodů je touha Čechů po vlastní nemovitosti, ale například i stále dobré ekonomické podmínky a vyhlídky na budoucnost.

V tuzemsku navíc i nadále platí předpoklad, že nemovitosti jsou vhodní uchovatelé hodnoty a jsou považovány za výhodný typ konzervativní investice.

 „Klient, který chce odložit volné prostředky podobně konzervativně, ale třeba s vyšší likviditou, je kvůli inflaci a výnosům na státních i korporátních dluhopisech nucen více riskovat a investovat například do smíšených, nebo rovnou do akciových fondů,“ popsal situaci Martin Novák. Ty jsou však značně rizikové a konzervativní klientu svůj zájem směřují právě k investičním nemovitostem a nemovitostním fondům. To žene vzhůru ceny nemovitostí a pohání trh s hypotékami. Situaci komplikuje i jejich nedostatek.  

„V současné době se tak dvojnásobně vyplatí správně počítat. Pokud klient uvažuje o nákupu nemovitosti k dalšímu pronájmu, měl nejprve věnovat dostatek času propočtu jak výnosu z nájemného, tak celkových nákladů,“ dodala Darina Stehlíková, ředitelka OK POINTu na pražškém Pankráci.

Rubrika
Lenka Gregorová

3930

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama