Průměrná úroková sazba u hypoték letí vzhůru. Proč?

Rekordní měsíc. Takový byl letošní červenec, ve kterém se vyšplhala průměrná úroková sazba u hypotéky na dosud nejvyšší hodnotu od začátku roku, a to na 2,34 %. Vyplývá to z údajů Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů. Podle něj tak zájem Čechů o hypotéky neslábne ani v průběhu prázdninových měsíců. Jaký bude další vývoj?

Odborníci očekávají, že růst průměrné úrokové sazby u hypoték bude v reakci poskytovatelů úvěrů na opakované zvyšování základních úrokových sazeb České národní banky pokračovat i v dalších měsících.

„Ukazuje se, že naše predikce vývoje úrokových sazeb byla správná. ČNB opět zvýšila základní úrokové sazby a je pravděpodobné, že je do konce roku ještě minimálně jednou, ale spíše vícekrát zvedne. Důvodem je obava ze zvyšování inflace. Ta se může lehce vymknout z inflačního cíle ČNB dlouhodobě nastaveného na 2 % s tzv. oscilačním pásmem, na jehož horní hranici se nyní pohybujeme. Nastavení vyšších úrokových sazeb tak má inflační tlaky snížit. Druhotným efektem je pak tlak na zvýšení úrokových sazeb u komerčních bank, které by mělo přinést ochlazení hypotečního trhu,“ uvedl Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting. To však zatím společnost nezaznamenala. Například v červenci si u ní klienti sjednali hypotéky v o téměř 30 % vyšším objemu než ve stejném měsíci loňského roku.

Podobně jsou na tom i jednotlivé bankovní domy, které hlásí od začátku roku rekordní čísla, a to i během tradičně klidnějšího letního období. Jedním z hlavních důvodů je touha Čechů po vlastní nemovitosti, ale například i stále dobré ekonomické podmínky a vyhlídky na budoucnost.

V tuzemsku navíc i nadále platí předpoklad, že nemovitosti jsou vhodní uchovatelé hodnoty a jsou považovány za výhodný typ konzervativní investice.

 „Klient, který chce odložit volné prostředky podobně konzervativně, ale třeba s vyšší likviditou, je kvůli inflaci a výnosům na státních i korporátních dluhopisech nucen více riskovat a investovat například do smíšených, nebo rovnou do akciových fondů,“ popsal situaci Martin Novák. Ty jsou však značně rizikové a konzervativní klientu svůj zájem směřují právě k investičním nemovitostem a nemovitostním fondům. To žene vzhůru ceny nemovitostí a pohání trh s hypotékami. Situaci komplikuje i jejich nedostatek.  

„V současné době se tak dvojnásobně vyplatí správně počítat. Pokud klient uvažuje o nákupu nemovitosti k dalšímu pronájmu, měl nejprve věnovat dostatek času propočtu jak výnosu z nájemného, tak celkových nákladů,“ dodala Darina Stehlíková, ředitelka OK POINTu na pražškém Pankráci.

Rubrika
Lenka Gregorová

3930

reklama

Nejnovější články

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice. Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky a společnost Schlieger, jeden z historicky prvních členů CAFT, druhý bod desatera věnovaný právě výběru dodavatele dále rozvádí. Níže je pět kritérií, které jsou doporučeny při výběru dodavatele zohlednit.

reklama