Průměrná úroková sazba u hypoték letí vzhůru. Proč?
Rekordní měsíc. Takový byl letošní červenec, ve kterém se vyšplhala průměrná úroková sazba u hypotéky na dosud nejvyšší hodnotu od začátku roku, a to na 2,34 %. Vyplývá to z údajů Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů. Podle něj tak zájem Čechů o hypotéky neslábne ani v průběhu prázdninových měsíců. Jaký bude další vývoj?
Odborníci očekávají, že růst průměrné úrokové sazby u hypoték bude v reakci poskytovatelů úvěrů na opakované zvyšování základních úrokových sazeb České národní banky pokračovat i v dalších měsících.
„Ukazuje se, že naše predikce vývoje úrokových sazeb byla správná. ČNB opět zvýšila základní úrokové sazby a je pravděpodobné, že je do konce roku ještě minimálně jednou, ale spíše vícekrát zvedne. Důvodem je obava ze zvyšování inflace. Ta se může lehce vymknout z inflačního cíle ČNB dlouhodobě nastaveného na 2 % s tzv. oscilačním pásmem, na jehož horní hranici se nyní pohybujeme. Nastavení vyšších úrokových sazeb tak má inflační tlaky snížit. Druhotným efektem je pak tlak na zvýšení úrokových sazeb u komerčních bank, které by mělo přinést ochlazení hypotečního trhu,“ uvedl Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting. To však zatím společnost nezaznamenala. Například v červenci si u ní klienti sjednali hypotéky v o téměř 30 % vyšším objemu než ve stejném měsíci loňského roku.
Podobně jsou na tom i jednotlivé bankovní domy, které hlásí od začátku roku rekordní čísla, a to i během tradičně klidnějšího letního období. Jedním z hlavních důvodů je touha Čechů po vlastní nemovitosti, ale například i stále dobré ekonomické podmínky a vyhlídky na budoucnost.
V tuzemsku navíc i nadále platí předpoklad, že nemovitosti jsou vhodní uchovatelé hodnoty a jsou považovány za výhodný typ konzervativní investice.
„Klient, který chce odložit volné prostředky podobně konzervativně, ale třeba s vyšší likviditou, je kvůli inflaci a výnosům na státních i korporátních dluhopisech nucen více riskovat a investovat například do smíšených, nebo rovnou do akciových fondů,“ popsal situaci Martin Novák. Ty jsou však značně rizikové a konzervativní klientu svůj zájem směřují právě k investičním nemovitostem a nemovitostním fondům. To žene vzhůru ceny nemovitostí a pohání trh s hypotékami. Situaci komplikuje i jejich nedostatek.
„V současné době se tak dvojnásobně vyplatí správně počítat. Pokud klient uvažuje o nákupu nemovitosti k dalšímu pronájmu, měl nejprve věnovat dostatek času propočtu jak výnosu z nájemného, tak celkových nákladů,“ dodala Darina Stehlíková, ředitelka OK POINTu na pražškém Pankráci.
3930