Prostor před budovou univerzity na Poříčí se promění

Nově vysázené stromy, zastíněné pódium či pítko pro ptáky. Trojúhelníkové prostranství před sídlem Pedagogické fakulty MU na Poříčí dostane novou podobu. Rekonstruovat se tu budou například i kolmá parkovací stání.

„V současné době je prostor před pedagogickou fakultou nedořešený a pro chodce i řidiče, kteří zde parkují, není přívětivý. Cílem je proměnit tento prostor tak, aby sloužil pro krátkodobý odpočinek kolemjdoucích, například z blízkých fakult vysokých škol, nebo cyklistů, kteří jezdí na blízké stezce podél Svratky. V rámci revitalizace zde dojde k úpravám, které povedou k lepšímu hospodaření s dešťovou vodou, a na vhodných místech zde budou vysázeny stromy. Plánujeme tu i nainstalovat pítko pro ptáky a zastíněné dřevěné pódium, které bude sloužit k odpočinku,“ vysvětlil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Investiční záměr na revitalizaci veřejného prostranství na Poříčí schválili brněnští radní poslední říjnovou středu. Zpracován byl na základě Studie veřejného prostranství – Poříčí, kterou zpracovala Klára Zahradníčková. Podobu projektu ovlivnila například i hustá inženýrská a dopravní infrastruktura, která se nachází na západním okraji plochy.

„Vedení podzemních sítí se propisuje do barevného pojetí dlažby na povrchu a do dalších objektů na povrchu. Odstíny barev budou zvoleny dle jednotlivých správců sítě. Projekt je výsledkem dlouhodobé spolupráce Pedagogické fakulty MU, Fakulty architektury VUT a MČ Brno-střed,“ uvedl Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.

O revitalizaci neutěšeného prostranství usilovalo Brno již dříve. „Nyní se po projednání studie blížíme konečně do fáze realizace,“ doplnil Chvátal.

Cílem novinky je, aby frekventovaný prostor před vstupem do fakulty fungoval zároveň jako místo pro studenty, ale i pro širokou veřejnost. Dopomoci by měla především výsadba zeleně a odclonění hluku.

Předpokládané náklady přesáhnou 9 milionů korun.

Lenka Gregorová

4388

reklama

Nejnovější články

V krajských městech rychle ubývají nemovitosti k pronájmu s rozlohou nad 70 m2. Problém by to mohl být zejména pro studenty, kteří je využívají ke sdílenému bydlení. Hledání vhodného pronájmu by tak neměli nechávat až na září. Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze oproti minulému roku i v řádech vyšších desítek procent. V Praze pozorují pokles o 54 %, v Brně pak o 30 %. Klesající nabídka nadále zvyšuje ceny pronájmů. Meziročně se v Česku podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za 1 m2 o takřka 11 %.

Množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji je v České republice nejvíce za posledních 8 let. Podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz se nabídka v Brně za uplynulých 8 měsíců zvýšila o 86 %, v Praze pak o 16 %. Prodávaných nemovitostí bude podle odborníků na trh realit z GarantovanyNajem.cz v následujících měsících ještě významně přibývat. 

Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla výrazněji, a to na 127 200 Kč. Byť se mezikvartálně jedná pouze o drobný nárůst, meziročně šly nabídkové ceny nahoru o více než 12,5 %. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, do čela se dostala čtvrť Veveří. 

Téměř padesát let se tu neodehrály žádné stavební úpravy, nyní čeká objekt, ve kterém sídlí Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala, rekonstrukce. Počátkem března schválili brněnští radní zahájením zadávacího řízení na podlimitní veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci a další služby související s rekonstrukcí budovy. Předpokládané náklady přesáhnou 65 milionů.

reklama