Prostor před budovou univerzity na Poříčí se promění

Nově vysázené stromy, zastíněné pódium či pítko pro ptáky. Trojúhelníkové prostranství před sídlem Pedagogické fakulty MU na Poříčí dostane novou podobu. Rekonstruovat se tu budou například i kolmá parkovací stání.

„V současné době je prostor před pedagogickou fakultou nedořešený a pro chodce i řidiče, kteří zde parkují, není přívětivý. Cílem je proměnit tento prostor tak, aby sloužil pro krátkodobý odpočinek kolemjdoucích, například z blízkých fakult vysokých škol, nebo cyklistů, kteří jezdí na blízké stezce podél Svratky. V rámci revitalizace zde dojde k úpravám, které povedou k lepšímu hospodaření s dešťovou vodou, a na vhodných místech zde budou vysázeny stromy. Plánujeme tu i nainstalovat pítko pro ptáky a zastíněné dřevěné pódium, které bude sloužit k odpočinku,“ vysvětlil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Investiční záměr na revitalizaci veřejného prostranství na Poříčí schválili brněnští radní poslední říjnovou středu. Zpracován byl na základě Studie veřejného prostranství – Poříčí, kterou zpracovala Klára Zahradníčková. Podobu projektu ovlivnila například i hustá inženýrská a dopravní infrastruktura, která se nachází na západním okraji plochy.

„Vedení podzemních sítí se propisuje do barevného pojetí dlažby na povrchu a do dalších objektů na povrchu. Odstíny barev budou zvoleny dle jednotlivých správců sítě. Projekt je výsledkem dlouhodobé spolupráce Pedagogické fakulty MU, Fakulty architektury VUT a MČ Brno-střed,“ uvedl Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.

O revitalizaci neutěšeného prostranství usilovalo Brno již dříve. „Nyní se po projednání studie blížíme konečně do fáze realizace,“ doplnil Chvátal.

Cílem novinky je, aby frekventovaný prostor před vstupem do fakulty fungoval zároveň jako místo pro studenty, ale i pro širokou veřejnost. Dopomoci by měla především výsadba zeleně a odclonění hluku.

Předpokládané náklady přesáhnou 9 milionů korun.

Lenka Gregorová

4388

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama